Fetele din America (46)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Multumesc, Andrushka si te pup pentru incurajare

Sper asa sa fie! Dar ma speriasera prietenii astia din LA. E drept, ca ei au facut "miscarea" acum mai multi ani, parca...



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fetitza spune:

Simina si eu am trimis anul trecut o invitatie la o matusa si nu i-am dat nici o alta hirtie in afara de invitatia. Si i-au dau si ei viza pe 10 fara problema. :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Ahhh... da, Doamne, sa fie asa!
si tie, Fetitza!



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

quote:
Din momentul in care ai trimis toate actele la consulat, reinnoirea pasaportului dureaza in mod oficial 130 de zile.

Whaaaaaaat???
Auzisem eu ceva, dar nu-mi venea sa cred.
Cind am fost acum in Ro si am stat o luna as fi putut sa mi=l fac, dar mi-am dat seama prea tirziu ca o sa-mi expire peste un an...
Mai, astia-s nebuni sau ce mama ma-sii se intimpla cu ei??? Cum sa te blocheze 6 luni undeva? Pai asta-i atac la libera circulatie, domne' (in fine, de parca INS-ul nu te bloca atunci cind asteptai green card-ul cu anii.)

DPN 31.10.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:

ANDRUSHKA,
Cand a trebuit sa trimit copia certificatului meu de casatorie american la secretarul de stat pt. apostila, am facut un search pe google pentru California Secretary of State apostille, si mi s-a deschis o pagina in care am gasit informatii despre ceea ce aveam de facut: cum sa fac cererea pentru apostila, ce detalii sa includ, si adresa unde sa trimit cererea + taxa. Cred ca poti incerca si tu acelasi lucru pt. statul in care locuiesti. Mult succes!
Oh, si da, mai suna o data la consulat si intreaba, cei din Los Angeles mi-au spus ca sigur ma pot ajuta dar trebuie sa ma prezint eu in persoana acolo pentru ca nu poate merge altcineva pt. mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadm spune:

Siminaf,
Nu vreau sa te demoralizez, dar mama mea s-a dus sa ia viza luna trecuta si nu i-au dat-o!!! Avea AoS, hirtie de la banca noastra, declaratie de la servici, cupoane de pensie, actul de proprietate de la casa...Tot tacimul! I-a spus idiotul ala ca el crede ca ea vine aici sa munceasca si sa emigreze! Suntem aici de 6 ani si am chemat-o prima data si na pozna! Acum mai incercam odata si ii mai trimit si o scrisoare lacrimogena, poate are mai mult noroc si obtine viza! Eu sunt neagra de suparare ca trebuie sa nasc in septembrie si speram sa fie aici sa stea cu celalata giza a noastra. Pina una alta trebuie sa ma gindesc ce fac si cu Andreea cind nasc.

Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Stiu, Anca... depinde de toanele din ziua respectiva a functionarului de la ghiseu! Stiu asta! Dar incercam, nu? Unii au primit in aceeasi zi ambii bunici, pe 10 ani... Asta e riscul... toanele unora!



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadm spune:

Din cite am constatat in ultima vreme se pare ca e mai usor sa obtina viza ambii bunici, decit un singur bunic...

Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doinna spune:

Fetele si eu am durere in suflet!!Pesora mea ao respins-o la ambasada ieri.I-am trimis tot felul dehirtii(de la banca,taxe..)darnici nu s-au uitat la ele.I-au zis ca riscul sa ramina aici este preamare asa ca...nu viza!!!Era pre prima data cind incerca;eu sunt aici de 10 ani...speram sa-ipuna vizasincer,ea are 38 de ani,casatorita,copil acasa...ei,asta este dar doare ca-mi facusem atitea sperante....
Oricum,poate voi sunteti mai norocoase asa ca va doresc multa bafta si un week end placut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Mama e proaspata pensionara, tata inca lucreaza. Sper sa le dea viza, au casa in Ro, fratele meu cu familia, bunica din partea mamei batrina tare... e un efort sa vina amindoi, dar vrem sa fie cu noi cind vine bebe. Poate ne ajuta Dumnezeu...
Ceilalti, eu zic sa mai incercati, ca poate a doua oara dau peste un functionar care nu s-a trezit cu fata la cearceaf...



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput