Fetele din America (46)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Doinna spune:

Fetitza,noiam inchiriat anul trecut o masina de pe aeroport dar a tb sa sunam cu 2 saptamini inainte,asa ne-au adus-o acolo iar noi am platit si am luat-o din fata aeroportului.Cind am sunat am cerut si scaun ptr copil ,a fost $30 dar era rupt si altul nu aveau.Cit despre masina,adica preturi,depinde ce fel de masina vreti,noi am platit cam mult $2800 ptr 3 saptamini dar si masina a fost pe masura.Daca sunati din timp puteti alege cam ce doriti.Bafta multa,petrecere frunoasa si mai ales grija mare cu copiii.9sunt mult mai dispusila imbolnaviri daca nu ai mai fost cu ei in Ro).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fetitza spune:

Multumesc mult Doinna. Da..e cam scumpel. Cred ca renuntam la idee pina la urma. Copiii acu mai fost in RO de 2 ori de cind am plecat de acolo. NOi doi nu am mai mers inapoi si abia asteptam sa mergem.
Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aricel spune:

"Tine minte, f important, mama ta sa nu spuna la ambasada ca voi asteptati un bebe!!!!"
Soacrei mele tocmai pe baza asta i sa pus viza , ca vine sa-si vada nepotul inca nenascut.....deci niciodata nu stii la ce sa te astepti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Stiu si eu pe cineva care a primit viza de imigrare, de reintregire a familiei pe aceeasi baza... dar acum vreo 7 ani, poate s-au mai schimbat lucrurile!



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Raspuns pentru Catalina:

Nu am foarte multe date exacte pt. comparatie, dar uite pot sa iti spun cam care sunt chiriile si intretinerea in Bay Area. Chiria pt. o camera (impartind un apartament/o casa cu alti colegi) 600-700/luna, pt. o garsoniera (studio) 800-900/luna, pt. un apartament cu doua camere (one bedroom) 1100-1300/luna. Intretinerea intr-un apartament cu 5 dormitoare (incluzand caldura, electricitate, apa, gunoi, televiziune prin cablu, internet 24/7) intre 200 in lunile mai calduroase si 450 in lunile mai racoroase (poti sa imparti sa vezi cat vine de persoana). Preturile variaza si in functie de oras si de cartier. In San Francisco se pot gasi si chirii mai mici, dar in general in cartiere mai dubioase.
De cumparat o casa in Bay Area pretul minim pentru o casuta micuta intr-un cartier decent ar fi $400,000 (da' micutza.. si cu o curticica micutza - si asta ar fi considerata o afacere buna).
In San Diego nu stiu exact preturile, dar cred ca tot pe acolo se invart. Poate ne spun mai multe fetele care locuiesc acolo. Poti sa intrii si tu pe www.craigslist.org, du-te la san diego, apoi la housing si te poti orienta si dupa ofertele de acolo.

Intereseaza-te la ambele universitati daca vreuna ofera on-campus housing pt. graduate students; daca esti casatorita si vii cu sotul, intreaba de married student housing; daca au, e posibil sa fie mai mici chiriile decat cele de pe piata.

In continuare o sa-ti scriu niste pareri despre SD si SF.. dar nu le lua 100% de bune, sunt pareri, deci sunt.. subiective.

Mie SF mi se pare mai cosmopolit decat SD, mai plin de viata (nu la modul New York), mai cultural. Pe de alta parte are mai multi ciudati, homeless, homosexuali, hippies.. daca te atrage cultura alternativa, te-ai simti excelent aici; daca te deranjeaza, poate ca ar fi mai bine sa alegi SD.
Mie SD mi s-a parut un oras f. calm, parca intr-o eterna vacanta (e adevarat insa ca am fost acolo doar ca turist, daca traiesti acolo poate percepi altfel) - ceea ce poate sa fie foarte bine, sau nu, depinde de ce iti doresti tu.

Intre sudul si nordul Californiei este asa un pic de.. ranchiuna, competitie, nu'sh cum sa-i zic? cei din sud se cred mai buni decat cei din nord, cei din nord la fel celor din sud li se pare ca cei din nord sunt niste ciudati, celor din nord li se pare ca cei din sud sunt superficiali (cultura Hollywood etc.. poate mai mult L.A. decat San Diego). Cei din nord sunt mai hippie, cei din sud mai yuppie.. Ma rog, astea sunt stereotipuri, nu e neaparat chiar asa si chiar daca ar fi, gasesti destule exceptii si-ntr-o parte si in alta. Da' asta asa, ca sa iti faci o idee ce povesti circula pe aici.

Nu ne-ai spus daca cele doua universitati sunt chiar in mijlocul orasului sau in suburbii, si asta conteaza. UCSD de exemplu are un campus destul de izolat, departe de oras si de plaja (in afara de institutul Scripps, care este chiar pe plaja ), si este si destul de uratel campusul. In partea astalalta, UCSF e chiar in inima orasului, Stanford e la vreo ora (deci destul de departe si destul de izolat si de SF si de ocean; altfel campusul e foarte frumos), UC Berkeley e mai aproape de SF (poti sa faci si 15 min. cu masina daca nu e trafic, noaptea; in timpul zilei insa ia mai mult) dar tot nu e acelasi lucru cu a fi chiar in oras, desi este totusi intr-o zona urbana si mai plina de viata decat la Stanford si UCSD. (repet, informatiile astea nu le lua ca fiind 100% obiective).

Atat San Diego cat si San Francisco sunt asezate dpdv natura superb si ai in ambele locuri acces la o multime de activitati in aer liber.

Coasta e mai spectaculoasa in zona SF, dar si la sud spre San Diego are farmecul ei, chiar daca alt stil, acolo sunt case pe plaja (dar poti sa te plimbi pe plaja). Apa e rece si colo si colo tot timpul anului, ceva mai calda insa in San Diego. In rest in ambele locuri vegetatie multa, parcuri, lumina si culori muahh (boala mea).

Vremea.. in Bay Area variaza foarte mult. In SF nu e aproape niciodata foarte cald (nici foarte frig, dar totusi in lunile de iarna se face destul de racoare). In general nu ploua foarte mult in afara sezonului ploios - vreo trei saptamani prin decembrie - (anul asta a fost o exceptie ), insa este de multe ori ceata (si asta aduce cu sine vreme mai racoroasa; Mark Twain parca spunea ca cea mai friguroasa vara din viata lui a petrecut-o la San Francisco, asa ceva daca-mi amintesc bine ). In East Bay in partea de nord deja e cu cateva grade mai cald si mai putina ceata, da' tot mai este din cand in cand. In South Bay e mult mai mult soare si cald. Si la San Diego e si mai mult soare si mai cald

Inteleg ca ofertele/conditiile sunt similare la cele doua universitati, totusi te sfatuiesc sa mai "sapi", intotdeauna exista diferente care uneori pot fi semnificative. Incearca sa corespondezi cu studenti la doctorat din ambele departamente si sa vezi care par mai multumiti cu viata lor, care e atmosfera in departament, ce fel de joburi au obtinut proaspetii absolventi, cum se poarta profesorii cu care vrei sa lucrezi cu studentii lor, cat sunt de buni nu numai profesional dar si ca mentori, cat de mult ii incurajeaza pe studenti sa publice/publica impreuna cu ei, ce resurse institutionale si financiare mai exista in cadrul universitatii in afara departamentului (centre specializate..).

Bafta!! pana cand trebuie sa iei o decizie?

Lai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Catalina este misterioasa, dar eu cred ca acum abia se hotaraste unde sa aplice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

In aceasta eventualitate, raspunsul este simplu: aplica si colo, si colo. Si in alte locuri. Niciodata nu stii de unde sare si de unde nu sare iepurele (plus ca daca esti acceptata in mai multe locuri poti sa negociezi).

Lai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_n spune:

Pentru cei interesati sa ajute victimele inundatiilor din Romania

Nu stiu daca multe dintre voi cumosc www.romportal.com, eu mai intru din cand in cand sa vad ce mai zice comunitatea. Astazi am primit un mesaj de la administrator:

########

Am lansat o campanie de strangere de fonduri pentru victimele inundatiilor din Romania.

Daca doriti sa faceti o donatie online printr-o carte de credit (tranzactie realizata in mod securizat) o puteti face la:

http://www.romportal.com/inundatii.html

ABSOLUT TOTI BANII STRANSI VOR FI TRANSFERATI IN ROMANIA!

Va multumim de pe acum in numele acestor oameni.

RomPortal.com


########



Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDRUSHKA spune:

Fetelor, cat dureaza sa-ti reinnoiesti pasaportul? Mie imi expira in noiembrie. Faza este ca trebuie sa-mi schimb si numele de familie in el, ca , deh, m-am "cazat" intre timp. Si cum asta inseamna inregistrarea casatoriei in Ro, procura.... mi-e cam tarsha de toata complicatiile astea. Nu pot sa mi-l reinnoiesc pe vechiul nume? dar asa, pot sa intru si sa ies din USA? ca am greencardu' pe numele nou... Deci ar fi o contradictie la numele de familie. Greu, dom'le , cu docomentele astea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2005 spune:

quote:
Originally posted by ruxij

Catalina este misterioasa, dar eu cred ca acum abia se hotaraste unde sa aplice.



Mister...in filmele cu "mistere"...sincer nu am timp suficient. Cat despre ce oferta voi accepta cred ca va este si voua mai mult de inteles ca UCSD, despre cine, ce si de ce, cand , cum , unde si in ce fel, va voi povesti cu siguranta la timpul potrivit. Mai mult abia astept sa ma intalnesc cu voi cele care veti fi prin jur!


Mergi la inceput