Fetele din America (46)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

quote:
Originally posted by Siminaf

Cleomax, multumesc de link, am acum formularul. Nu stiu insa restul actelor si pasii de urmat.



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities




Simina, dupa ce completeezi forumlarul, te duci la banca ta si ceri managerului de branch (care e si notar autorizat) sa ti-l notarizeze (stampila, semnatura...etc stiu ei ce trebuie sa faca). Daca faci la banca de care apartii e gratuit, intra in serviciile bancii, daca te duci la alt notar te costa. Nu uita sa faci mai mute copii, si du-le pe toate la notar. Trimite la diferite adrese (daca ai) sau trimite cu posta speciala (cu aviz), mie nu mi s-a intimplat, dar prietenilor mei li s-a intimplat sa nu ajunga invitatia din prima.
Mama ta poate de acum sa ceara interviu la ambasada, va fi programata peste vreo luna. Programarile toate la ambasada sint pe internet.(citeste aici http://www.usembassy.ro/InfoR/AppointNIV0306Ro.htm) Pina ajunge invitatia, va si mama ta programata, astfel nu pierdeti timpul.
Succes,
A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Andrada, multumesc mult de tot!
Deci AoS-ul ala il trimit la parinti, nu la ambasada? Si atit, fara alte acte doveditoare ale income-ului?
Ei suna apoi la ambasada sau tre sa se duca personal (nu locuiesc in Bucuresti)? Poate merge fratele meu sa ii programeze? Mai sint ceva formulare de luat de la ambasada? Ar fi mai bine sa-i trimit AoS-ul pe adresa fratelui meu (el e in Buc) si el, cu asta, sa mearga la ambasada?

Doamne, m-am incurcat si eu in atitea intrebari!!!



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Are cineva idee, exista vreun income minim la care exista riscul sa nu li se dea viza?



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

AoS trebuie scris pe numele celor pe care ii inviti in America. Site-ul pe care ti l-am dat mai jos explica f bine ce trebuie sa faca parintii tai ca sa se programeze la ambasada. Nici un act doveditor de income nu e necesar. Doar declaratia voastra. Personal nici n-am folosit AoS ci numai un fel de declaratie simpla ca o invit pe mama mea, fac atita pe ora/an...si cam atit, am legalizat-o la notar (banca din coltz)si-am trimis-o mamei care s-a prezentat cu hirtiutza la ambasada. Tine minte, f important, mama ta sa nu spuna la ambasada ca voi asteptati un bebe!!!!
A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_n spune:

Siminaf,

sunt exact in aceeasi situatie cu tine, insarcinata si vreau sa-i chem pe parinti in decembrie. Taxa de interviu se achita de oricine (parinti sau prieteni) la o filiala a Bancii Transilvania, e nevoie sa se duca la banca cu banii si cu pasaportul/buletinul mamei si tatalui tau. Acolo vor primi si o hartie cu adresa de site la care pot vedea dupa 2-3 zile in ce zi si la ce ora au fost programati la interviu.
Partea enervanta in ce priveste acordarea vizei este ca ei nu pun conditii clare (sa ai x bani in cont, y case, z masini) in vestitul lor stil, ci gandesc foarte "romaneste" : orice (acte pe proprietati, faptul ca mai ai rude apropiate in RO) ii poate convinge ca ai motive sa te intorci in tara.
I-am zis asta mamei si razand m-a intrebat "sa cumpar loc de veci sa-i conving ca vreau sa ma intorc?"
Sorry, stiu ca suna morbid, bineinteles ca mama n-o sa se apuce acum sa faca asta, insa m-a distrat ca s-a prins cum le merge mintea alora.

Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:

Buna fetelor, ma primiti si pe mine? Locuiesc in zona San Francisco, si desi nu postez prea des pe forum, vreau sa ma inscriu si eu pe lista voastra.
Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Bine ai venit...vecino!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:

Multumesc, Kim! M-am gandit sa ma inscriu si eu pe lista, mai ales ca m-am "intalnit" cu Simina la mamici de noiembrie-decembrie si ma intreba de ce nu postez si la "fetele din America". Si uite-ma!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Meems, bine ai venit!

Lai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

meems bine ai venit , acuma figurezi si tu pe lista.
Fetitza asa de grabita si nervoasa eram ca efectiv am uitat ca deja ai biletele... Bafta lagasirea masini potrivite si o calatorie superba.
siminaf la ambasata pe langa ca ai tot ce cer ei trebuie sa ii prinzi si in toane bune sa primeasca viza. Sotul e cetatean si eu eram pe punctul sa nasc si am vrut sa vina mama aici, si nu iau da viza (avea proprieteti, avea bani in cont, avea un servici stabil de 20 de ani si ff bine platit, avea pe cate de intretinere pe bunica, si plus terenuri agricole)... raspunsul lor... "Doamno nu prezentati nici o dovada care sa fie concreta ca veti reveni in tara. Nu va putem acorda viza. Cand ceva major se va schimba in viata dumneavoastra puteti reveni sa cereti o viza." Cu astea fin zis mama a plecta nervoasa, dar nu inainte sa adauge:"Ce sa mai schimb, ce sa mai fac, sa ma divortez, altceva major in vita mea nu se va schimba nici o data."

Bafta si sper ca veti reusi sa va aduceti parinti in vizita.



Gabbriela & www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
0 - 2 years 2 - 3 years
Opere de arte

Mergi la inceput