Fetele din America (46)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinuta spune:

fetele din california, ma ajutati cu oaresice informatii va rog frumos?
pina spre mijlocul lunii august ne mutam cu catel si purcel in california. ca sa fiu mai exacta, sotul meu va lucra in concord, asadar ne-ar interesa sa aflam cite ceva despre east bay area (chirii, transport, comunitati etc).
dat fiind faptul ca nu stim mare lucru despre zona, va rog pe voi sa ma ajutati sa fac putina lumina, sa putem sa ne facem o idee despre cum va fi. ca sa nu umplem pagina fetelor care au si alte probleme de discutat, v-as ruga tare mult daca se poate sa-mi raspundeti pe pm.


multumesc mult de tot,
alina


Alina si Alexandra
poze alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadm spune:

Se pare ca eu am fost mai norocoasa!Mi-au raspuns la e-mail cei din Chicago. Mi-au dat o multime de informatii (folositoare de altfel), dar nu mi-au raspuns precis la intrebarea mea . Sotul zice ca daca nu au zis nu inseamna ca raspunsul e da. Intrebarea e daca pot scoate certificatul de nastere romanesc al pruncului de la ei sau trebuie sa ma deplasez la alt consulat/ambasada.

Anca 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

roz6 merci de idee. O sa incerc asa.

Doinna, nu vad ce probleme ai putea avea in Ro. Eu am fost de pe 19 mai pe 16 iunie si nu am avut nici un fel de probleme. Eu am avut pina acum o sarcina foarte usoara. Inainte de a pleca imi puneam problema daca sa maninc brinza telemea acolo, dar am dat iama. Am suferit un pic din cauza alimentatiei pentru ca in vizite te imbuiba lumea cu carne, iar eu in general maninc multe legume. Dar a trecut.

alinuta, kim222 sta in east bay si ar putea sa-ti dea informatii. Cred ca in Concord chiriile sint ceva mai nici decit in alte parti ale bay-ului.

Exista comunitate romaneasca, multi se string in jurul Casei Romane de la Hayward, tot in East Bay, dar mai la sud de Concord. Altceva nu mai stiu despre orasul ala, decit ca e in drum spre ski!!!


DPN 31.10.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Alinuta, eu stau in East Bay si, daca te uiti pe pagina 5 de la subiectul asta, o sa vezi ca am postat niste preturi - care sunt insa valabile pt. Berkeley, cum spunea si Bic si eu cred ca e ceva mai ieftin in Concord, dar nu stiu exact cu cat.

Comunitati de romani - in afara de Casa Romana de care spunea Bic eu mai stiu comunitatile de studenti, exista asociatie a studentilor romani la UC Berkeley in East Bay si la Stanford in South Bay.

Transport - aveti BART (un fel de trenulet/metrou) care trece prin Concord si cu care puteti ajunge in San Francisco si aproape oriunde in East Bay.

Pt. mancare - aveti Costco in Concord; pt. mancaruri mai balcanice va puteti duce in cartierul rusesc din San Francisco (pe Geary St., in Inner Richmond). Pt. haine - outlet stores in Vacaville, pe drumul spre Sacramento.

In rest nu prea stiu ce sa-ti mai scriu pt. ca in Concord n-am fost niciodata.. pot sa iti spun ca din punctul meu de vedere Bay Area este o zona superba, daca n-ar fi pretul la case si traficul, ar fi prea bine

Drum bun si va asteptam!

Lai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Fetelor, poate va mai amintiti de povestea mea de acum citeva luni, cind mama fetitei pe care am botezat-o mi-a cerut de la obraz un cadou foarte scump pentru fetita. Mai tineti minte ca facem poante atunci ca o sa o invit la baby shower, ca sa-mi scot pirleala.
Se pare ca nu pot sa i-o platesc femii chiar asa pe fata, intrucit mi-a luat-o inainte.
Weekendul asta face o vizita prin zona si s-a oferit sa-mi dea cu imprumut niste lucruri de la fetita ei: un bouncer, un cosulet (pe-asta mi-l doream mult dar nu aveam de gind sa mi-l iau pentru ca e inutil si scump) si niste lucrusoare de bebe.
He???


DPN 31.10.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Bic, cum adica cu imprumut? Dupa ce le folosesti i le dai inapoi fetitei ei? Pai ea va fi deja prea mare pt. ele, nu?



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Mey Simina, bea mama o cafea si trezestete . . . Imprumut adica - mai vrea sa aibe un prunc, doi si sa nu cumpere altele.
Bic, ai pus-o. Eu zic sa le iei cat mai curand de la ea pana cand nu se razgandeste. Ai scapat de o cheltuiala.

Don't worry about the world coming to an end today. It's already tomorrow in Australia." (Charles Schultz)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Sorry, dar nu beau cafea de mai bine de 13 ani!
Stiu si eu ca se poate sa mai faci un copil, etc, etc. Dar exprimarea prietenei lasa de dorit! Auzi, cu imprumut! Si eu am primit deja o multime de lucruri pt. bebe2, de la o prietena care are copilasi. Dar nici prin gind nu i-a trecut sa-mi specifice ca - vezi, Doamne - mi le imprumuta, adica sa am grija sa nu i le stric, sa nu uit sa i le dau inapoi, sau ce?
Si tot bineinteles ca am intrebat-o eu daca mai face un bebe, sa i le dau inapoi mai incolo. Si a zis ca ar fi prea mult, sa fie folosite de 3 copilasi! Oameni si oameni...



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns syracuse spune:

Buna la toate fetele din America!

Acum un an am postat de cateva ori in thread-ul vostru dar pe urma m-am pierdut in noapte. Revin acum cu o intrebare : este cineva de aici de prin zona Atlantei?
Mi-ar face mare placere sa intru in legatura cu Romani de prin din zona. Iar daca intamplator au si bebelusi...asta chiar ar fi grozav! Noi asteptam un bebeu in Septembrie si am inceput sa ma gandesc deja la treaba cu crescutul unui copil "bilingv".

Dar cu bebelusi sau fara, mi-ar place sa mai intalnesc si Romani pe aici desi pana acum nu prea am gasit.

Numai bine la fetele din America!






Take sides. Neutrality helps the oppressor, never the victim. Silence encourages the tormentor, never the tormented. -- Elie Wiesel


Mergi la inceput
Mergi la inceput