Fetele din America (46)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Doinna spune:

Fetelor vreau sa va intreb si eu ceva;ati fost in Ro cind erati gravidute?daca da,ati avut ceva probleme?(de orice fel:mincare,apa,etc?Eu am un pic peste 5 luni si ne ginfim sa mergem doar ptr 2 sapt in Ro dar cam am emotii si ptr mine9ptr ca nu am o sarcina prea usoara)dar si ptr Daniel care are 2 ani si1 luna(am fost si anul trecut cu el si de la apa,mincare,nu stiu dupa 2 zile de Ro s-a imbolnavit si nu i-a mai trecut pina nu am ajuns inapoi si i-am dat antibiotic.Deci cam astea sunt temerile mele dar cu toate astea tot vreau sa merg in Ro ptr ca stiu ca daca nu merg anul asta cu inca un bebe nu mai pot merge prea curind si ilam pe tata cam bolnav.
Va rog,orice sfat din experienta este bine venit.
Pupici si o saptamina buna!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:

Doinna,
Eu sunt gravida in 4 1/2 luni si am fost in Romania in luna iunie, cand nu aveam nici 3 luni implinite. E adevarat ca eu am avut o sarcina super usoara pana acum si nu mi-a fost rau deloc, dar experienta cu vacanta in Romania a fost una cat se poate de placuta! Nu m-am simtit rau deloc, ba dimpotriva parca mi-a fost mai bine decat aici. Si starea mea de spirit a fost foarte buna, am fost foarte relaxata, implinita si fericita sa ma revad cu cei dragi, poate si de-asta m-am simtit atat de bine. Deci pentru mine a fost extraordinar de bine si ti-as recomanda sa mergi fara probleme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roz6 spune:

quote:
Originally posted by Bic

quote:
Din momentul in care ai trimis toate actele la consulat, reinnoirea pasaportului dureaza in mod oficial 130 de zile.

Whaaaaaaat???
Auzisem eu ceva, dar nu-mi venea sa cred.
Cind am fost acum in Ro si am stat o luna as fi putut sa mi=l fac, dar mi-am dat seama prea tirziu ca o sa-mi expire peste un an...
Mai, astia-s nebuni sau ce mama ma-sii se intimpla cu ei??? Cum sa te blocheze 6 luni undeva? Pai asta-i atac la libera circulatie, domne' (in fine, de parca INS-ul nu te bloca atunci cind asteptai green card-ul cu anii.)

DPN 31.10.05


Aspra situatia!
Bic, poti sa rezolvi si fara blocaj de 5-6 luni!
Mie mi s-a spus ca pot sa depun actele pentru un nou pasaport dinainte sa expire ala vechi, sa-l pastrez pe cel vechi (si sa-l predau la sfarsit, cand il ridic pe cel nou). In cazul asta Consulatul are nevoie de copii ale pasaportului vechi (anumite pagini - iti spun ei la telefon).
Bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadm spune:

Am si eu o intrebare la voi! A trimis careva un mail la consulatul romanesc din Chicago? Ati primit raspuns la intrebari? Eu le-am trimis un mail acum vreo doua zile si inca nimic...Mai astept!

Anca sapt.31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia_popa spune:

Eu am trimis un e-mail la ambasada Romaniei la Washington si de doua saptamani nici un raspuns
Ii intrebam daca ne putem schimba pasaportul aici in caz ca expira fara sa mai mergem in Ro.Daca stie cineva, orice informatie e binevenita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicar spune:

Buna!

Am aterizat si noi aici cam de 6 luni si acum avem o mare problema. Eu mi-am gasit slujba si apoi mi-am adus sotul si copilul. Sotul meu inca nu poate sa isi caute slujba pentru ca trebuie sa stea cu cel mic (baietel de aproape 2 ani), asa ca m-am gandit sa va scriu in speranta ca ma puteti ajuta cu o informatie.

Noi stam in New Jersey- Bloomfield (e in Essex county) si as vrea sa aduc pe cineva din tara sa aiba grija de baietel pentru a putea si sotul meu sa isi gaseasca slujba. Gradinita e prea scumpa si nu ne-o putem permite deocamdata. Asa ca daca stiti pe cineva care ar fi dispus sa faca asta, noi putem sa tinem persoana respectiva la noi, ii oferim 500$ pe luna , casa, masa,asigurare medicala, transport, cheltuieli de viza. Parintii nu ni-i putem aduce deocamdata. Speram ca persoana pe care ne-o recomandati fie sa aiba viza deja obtinuta, fie sa aplicam noi pentru obtinerea vizei.

Daca stiti vreun bunic sau bunica veniti in NJ la nepotei si care vor sa faca un banut aici, va rugam contactati-ne. Sau poate chiar o mamica care deja sta cu copilul ei acasa, daca distantele sunt rezonabile, putem sa aducem pe Mihai la voi. Nr meu de tel este 1-917-703-7479 sau puteti sa ma contactati pe mesageria privata.

Va multumesc,
Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDRUSHKA spune:

quote:
Originally posted by silvia_popa

Eu am trimis un e-mail la ambasada Romaniei la Washington si de doua saptamani nici un raspuns
Ii intrebam daca ne putem schimba pasaportul aici in caz ca expira fara sa mai mergem in Ro.Daca stie cineva, orice informatie e binevenita.

Silvia



Eu am sunat chiar azi la consulat la Chicago si mi s-a spus ca, dupa ce termin de rezolvat cu inregistrarea casatoriei in Ro, se va putea intr-un viitor foarte apropiat (o luna-doo) sa se obtina si pasaportul prin procura. Adica delegi pe careva apropiat sa-ti faca pasaportul in Ro. Am inteles ca asa va fi mai rapid. Vom trai si vom vedea. Pe mine m-au luat durerile de cap cand am vazut cata tevatura...urasc birocratia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Silvia, mai scrie-le o data, ca dupa cat de profesional arata saitu', nu m-as mira sa mai aiba si cate o mica problema la email. Eu le-am scris anul trecut si dupa vreo doua zile mi-au raspuns, f evaziv. In schimb daca te inarmezi cu rabdare si le dai telefon, s-ar putea sa afli ce te intereseaza.
Daca poti sa schimbi aici pasaport, eu stiu ca poti daca esti rezident permanent; daca nu, il poti schimba cu procura pentru cineva de acasa. Astea cu pasapoartele sunt pe sus-pomenitul sait, www.roembus.org

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia_popa spune:

Multumesc fetelor!Sotului meu ii va expira in vara viitoare si ne-am gandit sa o luam din vreme. Un prieten de aici tocmai a avut o experienta urata la pasapoarte in Bucuresti si dupa ce ne-a povestit ne-am gandit ca e mai bine sa il facem aici.
Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Dragutzele, stiu eu ca s-a mai vorbit pe aici, dar nu mai gasesc...nu cumva mai are cineva cartea lui Gheo aia cu i din i si a din a, in scopul ma-ntelegeti ca sa mi-o dea si mie :-)
Multumesc

Mergi la inceput