Fetele din America (46)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amuleta spune:

Da, Lizi, pot profesa dupa ce-si dau examenele de echivalare, vezi
http://www.ecfmg.org/
si apoi aplica pentru interviuri la un program de rezidentiat aici. Daca sint acceptati si termina cu bine rezidentiatul, pot profesa. Rezidentiatele sint ca si-n Romania, pe specialitati si exista o carte cu ele.
O alta conditie este si tipul de viza cu care vin, preferabil sa fie H sau greencard. Viza H este sponsorizata de programul de rezidentiat care i-a acceptat dar nu toate dau H, majoritatea dau J care-i obliga sa plece in Romania doi ani sau sa gaseasca un waiver (adica sa lucreze citiva ani intr-o zona cu lipsa de medici).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizi spune:

Multumesc Amuleta.Stiam eu ca gasesc eu raspunsurile de la voi f repede
Dar examenele de echivalare si le pot da si in tara?
SAu.. cum pot aplica la o bursa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amuleta spune:

Eu le-am dat la Budapesta dar nu stiu daca de atunci se pot da si la Bucuresti. oricum, sa le scrie celor dde la ECFMG si sa le ceara o brosura de inscriere, acolo este si o lista a centrelor. S-ar putea sa fie si pe website, nu l-am studiat, cind am dat examenul nu am avut computer.
Cu bursa se poate veni dar nu se poate practica "pe pacienti", ca sa zic asa. N-ai cum scapa de examenele astea si rezidentiatul aici, oricit te-ai invirti, cel putin nu daca vrei sa ai licenta de practica independenta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

Examenele de echivalare a diplomei sunt step 1 si step 2. Step 1 e un examen teoretic (de tip "grila") din materiile preclinice, adica din primii trei ani de facultate. Step 2 e compus din doua examene, unul teoretic, ca si step 1, care se cheama CK - clinical knowledge, si unul practic, cu examinari pe actori care mimeaza anumite afectiuni, si in cadrul caruia ti se testeaza si cunostintele de limba engleza si modul in care abordezi pacientul - acest examen se numeste CS - clinical skills. Step 1 si step 2 - CK se pot da si la Bucuresti si costa in jur de vreo 700$ fiecare. Step 2 - CS se da numai in 5 orase din SUA (Philadelphia, Houston, parca San Francisco... le gaseste acolo pe site) si e 1200 sau 1500$, nu mai stiu exact.

Alte site-uri cu informatii sunt:
www.usmle.org
www.prep4usmle.com
www.internationaldoc.com
... si multe altele daca dai o cautare pe google dupa USMLE, step 1, international medical graduates, foreign medical graduates... etc.

Despre alte posibilitati pentru medici in US am mai scris aici:
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53118&whichpage=1

Numai bine si succes!

Catalina.




To escape criticism: say nothing; do nothing; be nothing!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Salut!

Stie cineva cam cat ar costa sa faci landscaping intr-o curte de aproximativ 500 sqft? Mi-am dat seama ca nu pot lasa "backyard-ul" asa cu iarba, ca nu va putea fi folosit, o sa fie mereu noroid, ca nu locuiesc in California. As vrea sa pun un fel de piatra/dale ceva ca un patrat in centru, si ceva plante pe margini. Nu am nici o idee cat ar putea costa, nici macar orientativ. 10 mii, 20, 30? Macar sa imi dau seama daca sa imi mai fac vise sau sa ma consolez ca nu pot face nimic si las asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amuleta spune:

In Indiana, probabil cam 4-5 mii daca nu e sofisticat. Pune si tu, mai draga, neste piticuti, gisculite si amorasi, sa crape vecinii de invidie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yank spune:

quote:
Originally posted by anamari

am si eu o intrebare pentru fetele din New York-cand ma duc la consulat e mai bine sa conducem pana acolo-adica pana in Manhattan, sau sa lasam masina undeva in suburbiile NY si sa luam altceva pana in centru -taxi, metrou? nu de alta dar am auzit ca e nebunie mare in centru....

anamaria-lia-21.10.2004 si alex -24.08.1993 si samburelul de decembrie 2005-20
poze de copii cuminti


Daca nu cunosti locul,e de preferat sa iei un taxi sau metroul

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=39200" target="_blank">povestea lui alex, povestea liei, povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamari spune:

ok, yank-dar tocmai pentru ca nu cunoastem locul de unde luam metroul?adica, unde sa ne oprim...noi venim din Pennsylvania si intram prin NJ-495E...?

anamaria-lia-21.10.2004 si alex -24.08.1993 si samburelul de decembrie 2005-20
poze de copii cuminti

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=39200" target="_blank">povestea lui alex, povestea liei, povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amuleta spune:

Anamari, cauta pe mapquest si tipareste-ti o harta. Suna si la consulat sa ceri directii. Nu merita sa mergi cu masina in Manhattan, e o nebunie, mai repede ajungi pe jos sau iei un taxi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Multumesc amuleta. Poate la 4-5 mii as putea face fata. Fara gasculite, cred ca mai degraba vreun leagan sau tobogan.

Mergi la inceput