Cu incredere spre Canada (18)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Formularul se gaseste pe internet, la site cu cig.ca..dar am si euunul acasa dc vrei, asa ca ti-l pot trimite dc ai o adresa normal aunde se pot face attachmenturi.
Bafta!

Denisa
11+
BEBIK
Zambeste, si maine e o zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurajr spune:

Ca sa o pot chema pe mama la mine, ce conditii trebuie sa indeplinim ? Venit lunar constant sau ce ?
Imi fac temele din timp pt ca prin oct-noiembvreau sa o aduc aici pe mama sau poate mai repede daca e posibil .
O vreau pe mama !
Glumesc, dar avem nevoie de ea !

Scarlet O'Hara : Si maine mai este o zi !
Laura si shoricutzu' Otilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Laura, pai trebuie sa-i trimiti invitatie, apoi sa anexezi adeverinte de la serviciu prin care sa dovedesti ca o puteti intretine si nu obligi statul la cheltuieli suplimentare, sa platesti taxa de viza cu o singura/multiple intrari. Mult succes si sa-ti ai mamica aproape de tine cat mai curand !

Cristina

noi si poze mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Laura de acord cu Cristina, asa e corect, o sa va dea viza repede dc aveti joburi si in general la parinti nu le face probleme!
Bafta multa si sa iasa bine sa vina mama ta repede!

Denisa
11+
BEBIK
Zambeste, si maine e o zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marioca spune:

Buna fetelor,

Vom ajunge si noi in curand,probabil in Toronto. Va rugam, daca puteti, sa ne spuneti si noua cum sunt conditiile si care sunt taxele platite pentru un copil in provincia Ontario, la gradinita si scoala.

Multumim mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina1976 spune:

Fete dragi, ce stiti despre cum se pot echivala studiile de medicina pt a pleca in Canada? Eu sunt medic rezident in Ro in prezent in concediu de ingrijirea copilului (bb are 1 an) iar sotul e inginer auto (ofiter). Credeti ca avem sanse sa o luam de la capat in Canada? cum sa demaram? Va rog sfaturi, linkuri ca m-am zapacit cautind... Multumesc anticipat!
Puteti trimite PM daca preferati asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Ina, eu stiu ca aici nu faci nimic cu medicina din ro, eventual iti poti echivala 2-3 cursuri, mai mult nu, o cam iei de la zero, dar se merita,mai bine dai examene in state ( cele 3 stepuri, stii tu)si apoi cu diploam din state poti lucra si in canada, asa a facut o rpietena de a mea, dar dureaza si exameneel cel putin 2 ani dc tragi tare.Bafta multa!
A mai poti face scoala de asistenta cam 18 luni aici si se plateste bine apoi.


Denisa
11+
BEBIK
Zambeste, si maine e o zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Ina, poate te ajuta asta: http://www.evz.ro/economie/?news_id=190385&PHPSESSID=9a99683adb90f34271c9b4be35afff0c. Multa bafta .

Cristina

noi si poze mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina1976 spune:

Multumesc mult. Sper sa-mi raspunda si cineva care a trecut prin asta, mi-ar fi de mare ajutor (ca si articolul din EvZ).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimitete spune:

quote:
Originally posted by Denisam

Ina, eu stiu ca aici nu faci nimic cu medicina din ro, eventual iti poti echivala 2-3 cursuri, mai mult nu, o cam iei de la zero, dar se merita,mai bine dai examene in state ( cele 3 stepuri, stii tu)si apoi cu diploam din state poti lucra si in canada, asa a facut o rpietena de a mea, dar dureaza si exameneel cel putin 2 ani dc tragi tare.Bafta multa!
A mai poti face scoala de asistenta cam 18 luni aici si se plateste bine apoi.


Denisa
11+
BEBIK
Zambeste, si maine e o zi!




Usurel, numai cu stepurile (1,2,3 si cel practic) date NU POTI PRACTICA in Ca. Nici dupa ce faci rezidentiatul si un fellowship NU poti practica in Ca fara sa te mai supuna si astia la ceva examene, ce e drept nu stiu daca aceleasi ca si pt ceilalti. A fost un caz celebru de o doctorita din SUA, mare profesor universitar si nu stiu ce somitate in domeniu care preda medicina !! la Mc Gill in Montreal si a vrut sa se stabileasca definitiv aici ca ii placea si nu putea sa practice (dar putea sa le predea viitorilor medici!) fara sa dea nu stiu ce examen. Stiu ca s-au facut interventii la colegiul medicilor ca s-o lase ca ajunsesera de risul curcilor dar nu mai stiu cum s-a terminat.

O zi buna,

Mihaela

Mergi la inceput