Viata in Germania (22)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Christel spune:

DidiAlex, in legatura cu alocatia, nu am ajuns inca acasa,luna asta mergem, sa vedem ce o sa rezolvam ca am vazut ca tot au schimbat astia bancile.

Maraki, in legatura cu taxa la biserica, cred ca depinde de fiecare biserica, la noi de pilda la Andreea acum 3 ani a platit nasa 150 euro(Dortmund) dar a fost botezata de Patriarhul Serafim si au mai fost inca doi preoti la ceremonie.
Acum, la Diana a fost taxa 50 euro, dar la biserica din Leipzig.

Cristina, mare dreptate ai, cam cu aceleasi probleme ma confrunt si eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Camelia spune:

Maraki, daca mergi la biserica din Sendlinger Tor, nu-ti cere nimeni nici o taxa.Preotul de acolo este un om deosebit!Nu ne-a cerut niciodata nimic.Fiecare da cat vrea si daca vrea!

Tinteste spre luna. Chiar daca nu reusesti, macar vei fi printre stele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Fetelor va multumesc tare mult pt. raspunsuri M-au ajutat foarte mult De 4 ani stau numai cu ceai de musetel( ala de fructe nu imi place )si abea astazi am cumparat si eu ceai de tei si de sunatoare de aiciMi-ati dat informatii foarte pretioase, toate conteaza
Biserica de la Sedlinger Tour nu stiu care este, dar tot de la voi aflu

11+

Monica
http://community.webshots.com/user/maraki36

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

aschiutza am gasit, merci mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Camelia spune:

Maraki,despre biserica din Sendlinger Tor, afli totul aici: http://www.parohia-muenchen.de/

Tinteste spre luna. Chiar daca nu reusesti, macar vei fi printre stele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

fetelor, cand mergem in tara o sa ajungem si in Iasi si as vrea sa iau Tiei niste produse fara gluten. Stiti unde as putea gasi mai ieftin? Daca mai vrea cineva sa-i trimita ceva sau sa luam impreuna, sa dea de stire.

Cristina
-----------------------------------------------
accepta, sau schimba!
iertarea este parfumul florii ramas pe talpa pantofului ce tocmai a calcat-o

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Buna Doamnelor!

Cele mai ieftine produse fara gluten le-am luat de la DM.
Dar, si aici, 5 magazine DM 5 preturi!!!!


Acu vin si io cu o intrebare poate ma lamuriti. Scaunelul pt bicicleta, cel de portbagaj, cam la ce preturi sunt dar mai intai de la ce varsta poti aseza BB (10 luni) acolo.
Noi avem carutza "Kinder und Lastenanhanger" ( sper sa fi scris bine! )insa BB e cam mic totusi pt ea.



Alex

Mult noroc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

didi, mersi am sa ma uit la DM.
Si eu am Fahradanhänger si scaunel, dar din motive de echilibru si siguranta am preferat caruta. E drept ca nici nu puteam merge cu amandoi pe scaunele, dar mi-era si frica, ca am cazut cu tot cu Andra si cu tot cu bicicleta. Dupa aia numai in caruta au mers. Daca sta bine in fundulet eu nu cred ca e mic, pt ca e legat bine, nu poate sa iasa sau sa faca vreo miscare gresita.
Si ca sa raspund la intrebare: noi am luat scaunul de la V-Markt, destul de ieftin... nu mai stiu cat...

Cristina
-----------------------------------------------
accepta, sau schimba!
iertarea este parfumul florii ramas pe talpa pantofului ce tocmai a calcat-o

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancaloredana spune:

E adevarat...in afara de C&A nu prea gasesti haine.In Ro e alegere mai mare.Poti sa incerci si la BENETTON si acolo am vazut ca au dar<preturi...mai marisoare .22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Vb de haine de graviduta? Sunt si la Quelle si in general in cataloage, mai sunt si magazine specializate. De ex. la Isartor este un magazin Chic und Schwanger unde am vazut haine f dragute. Plus Baby Walz care a mai fost mentionat aici.

Cristina
-----------------------------------------------
accepta, sau schimba!
iertarea este parfumul florii ramas pe talpa pantofului ce tocmai a calcat-o

Mergi la inceput