Viata in Germania (22)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Katink spune:

Monica,
incearca la HM - de acolo mi-am luat un sutien si o camasuta draguta si la Babywalz - au pantaloni si fuste frumoasa si multe articole pentru copilasi.

Acuma am vazut intrebarile de ieri. Mie dr. pentru durere de cap mi-s spus sa iau paracetamol - dar nu am avut dureri asa de insuportabile incat sa iau...
In legatura cu durerile de burta, mereu cand spuneam pe unde ma doare, dr. mea spunea ca e normal... Deci eu nu am luat nimica, probabil ca daca ma durea asa tare cum te plangi tu, poate imi dadea ceva sa iau... cred...


Sarcina usoara si fara probleme,
Katink si dulcineea mea 35+

Fotografii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Katink si mie tot la fel imi spune dr. Nu mi-a dat sa i-au nimic dar cred ca o sa cumpar Buscopan ca nu strica sa il am in casa la nevoie.Nu am dureri mari de burta, capul ma deranjeaza si mijlocul ( mijlocul e poveste mai veche nu e de la sarcina )Pana in prezent nu am luat nimic .Stii cumva daca e bine sa beau ceai de musetel=? Mai am o intrebare Cum se numeste sunatoarea aici ? vreau sa cumpar ceai de sunatoare si nu stiu ce sa caut Si daca stii cumva si teiul cum se numeste O sa vreau sa mai aflu de la tine cu ce te vei duce la spital pt. nastere( banuiesc ca aici nu trebuiesc atatea lucruri ca in Ro ) Am spus de o intrebare si m-am intins
Nastere usoara Katink si un bebe sanatos , mancacios si frumos
p.s. nu stiu ce magazin este Babywalz( e prima oara cand citesc )
11 fix

Monica
http://community.webshots.com/user/maraki36

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

azi am fost la banca sa facem un "ueberveizung"; am completat formularul (cui sa dam banii etc). am dat formularul functionarului si gata... adica ma intreb de ce nu a cerut nici un act pt identitate; contul il stiu o gramada de pers. (proprietarul ap., cei de la lumina, etc) Mi se apre ca oricine care stie contul poate face un "ueberveizung" din moment ce nu ti se cere nici un act...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katink spune:

Monica,
o lista cu plantele interzise in sarcina gasesti aici:
http://www.desprecopii.com/info.asp?id=637

De Babywalz te poti uita si pe net ca au site www.baby-walz.de iti poti comanda gratuit catalogul lor si acolo o sa vezi cam ce au...

Musetel: die Kamille
Sunatoare: das Johanniskraut
Tei: die Linde

La spitalul la care m-am inscris nu imi trebuie absolut nimica pentru bebelus pe perioada spitalizarii. Doar cand plecam acasa va trebui sa aducem hainute.
Pentru mine pe perioada spitalizarii trebuie sa am camasa de noapte/pijama de preferinta cu nasturi, un tricou pt nastere, sosete, chiloti, prosop, cosmeticele mele, halat, papuci de casa. Restul tampoane si alte maruntisuri asigura spitalul. Daca vreau mi-a spus ca imi pot aduce CD cu muzica preferata sa ascult in timpul travaliului...


Pupici si sarcina usoara si tie,
Katink si dulcineea mea 35+

Fotografii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

quote:
Originally posted by Porumbita

azi am fost la banca sa facem un "ueberveizung"; am completat formularul (cui sa dam banii etc). am dat formularul functionarului si gata... adica ma intreb de ce nu a cerut nici un act pt identitate; contul il stiu o gramada de pers. (proprietarul ap., cei de la lumina, etc) Mi se apre ca oricine care stie contul poate face un "ueberveizung" din moment ce nu ti se cere nici un act...



nu e nevoie, pt ca ai semnat.Oricum e bine sa verifici pe extrasul de cont ce Überweisungen se fac din contul tau. Asta asa, pt linistea ta.
Si ca punem cireasa pe tort noi am si facut limita de intrare in minus la contul curent f mica, macar daca intra cineva sa nu se imbogateasca din banii mei. :)

Mie nu mi-a trebuit absolut nimic la spital, pt copil ma refer. Am luat pijamale pt mine (nici nu mai stiu daca m-am imbracat sau nu cu ele:))si lucruri intime. Copilu a primit tot de la ei pana la iesirea din spital cand l-am imbracat in ale mele. Dar patutul si toate hainutele erau atatd e frumoase si curate de mai mare dragul.

Cristina
-----------------------------------------------
accepta, sau schimba!
iertarea este parfumul florii ramas pe talpa pantofului ce tocmai a calcat-o

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Cristina sa te felicit si eu cu intirziere pt locurile gasite la cresa si gradinita, Tinem pumnii si la un job bun si gata esti femeie independenta:)) Mai cautati casa?Mai fetelor care stati la gradina..cum va descurcati cu painjenii..iar au inceput sa apara in forta caii astia de painajeni prin casa..nici nu mai am frica, deja m-am obisniut dar tot mai am o mare maaaaare scirba de eiVikinga& micul viking Aldo(15noi2003)"Love like you've never been hurt and dance like you do when nobody's watching."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

vik, mersic! deja incep sa am remuscari ca sunt o mama degenerata:( Dar imi trece repede... Teoretic cautam casa, practic cam rarut ca nu prea am timp... poate totusi ne facem o DHH, daca avem cu cine:)

Cristina
-----------------------------------------------
accepta, sau schimba!
iertarea este parfumul florii ramas pe talpa pantofului ce tocmai a calcat-o

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

quote:
Originally posted by maraki


p.s. nu stiu ce magazin este Babywalz( e prima oara cand citesc )
11 fix

Monica





Monica, la noi in oras Babywalz este in interiorul magazinului Karstadt. Incearca acolo, poate gasesti! Insa nu stiu daca exista o legatura intre cele doua.



Alex

Mult noroc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bombi spune:

maraki, gasesti BabyWalz la urmatoarea adresa

Keferloher Str. 24
85540 Haar bei München

Tel.: 089 - 43 93 133
Fax: 089 - 43 94 63

Öffnungszeiten:
Mo-Fr: 9.30 - 20.00 Uhr
Sa: 9.30 - 17.00 Uhr

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

quote:
Originally posted by Porumbita

aschiutza merci de raspuns; poti sa imi spui si cum se numesc in germana rotocoalele alea?



Se numesc Zedernholz Kleiderbügel-Scheiben

Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar

Ajutati un OM sa traiasca!

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43117

Mergi la inceput