Viata in Germania (22)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Christel spune:

Stiti cumva cati bani poti avea la tine ( ma refer la granita daca sunt pb), eu stiam ca poti trece cu pana la 10 mii de euro, dar nu stiu daca de persoana sau ca familie? Si daca ai mai multi trebuie sa completezi nu stiu ce formulare, stiti ceva, te-ntreaba cineva la granita?
Sau cum e mai avantajos transfer bancar, nu sunt comisionele cam mari?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Christel, legea spune ca poti intra in ro cu 10.000 cash ($ sau euro nu mai retin exact) restul trebuiesc declarati.
Insa stiu ca am mai vorbit o data pe tema rovignetei si mergi cu masina. Cred ca nu vor sa fie probleme la vama. Mai ales ca sunteti cu copii. Nu are sens sa ii declari pt ca impozitul e mai mare si nu cred ca se micsoreaza deficitul bugetului rom cu banii de la tine. Riscul e mai mare al drumului cu ei. La asta te referi?

Cat despre CIC, Legea 19/2001 cu completarile si modificarile ulterioare prevede ca 3 lucruri: Cetatia roman, stagiu de cotizare 10 luni in ultimile 12 anterioare nasterii si domiciliul in ro (adica sa ai buletin)...daca mai este ceva astept completari
Nu inteleg de ce atata disputa cu angajatorul pt ca in definitiv nu el te plateste ci Bugetul asigurarilor sociale, el isi retine lunar din CAS venitul tau.Asa cum si sanatatea CASS tot din retineri o plateste pt tine. Sau atunci cand se sfarseste CIC@ poti cere ajutor de somaj..insa acolo parca se complica putin lucrurile, dar tu esti asigurat si de somaj in perioada asta!

Acum depinde de la angajator la angajator, pe langa CIC iti poate da 1.5 mil premiu neinpozabil pt 8 martie sau pt 1 iunie...insa am spus tine de atitudinea angajatorului. Mie imi dau toate primele posibile..ei s-au interesat si cica se poate..asa ca oameni si oameni

si, poate imi spui ce ai facut cu alocatia copiilor, ca la mine inca nu a intrat pe card BCR si am inteles ca trebuie acum unul Bancpost!!!!

Alex

Mult noroc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

didi, de ce discutii cu angajatorul? pt ca asa suntem noi romanii, ne doare de ce ia ala bani ca doar sta in germania si nu-i trebe. ce mai conteaza daca e legal sau nu, daca e dreptul tau sau nu. Cred ca si eu primesc premiile astea, ca uneori iau mai mult, alteori mai putin. Asta e, incearca si ei marea cu sarea, cine stie de unde sare iepurele. Din pacate pt ei isi pierd timpul degeaba
christel, acuma am vazut ca avem copii nascuti in aceeasi luna, Andra e tot in martie 2002 nascuta, doar ca la Patrick am fost mai harnici (sau el mai grabit:). Apai, sa ne traiasca la toti

Cristina
-----------------------------------------------
accepta, sau schimba!
iertarea este parfumul florii ramas pe talpa pantofului ce tocmai a calcat-o

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Hello fetelor,

Am si eu o rugaminte la voi sant gravidutza si nu stiu ce medicamente sa i-au pt dureri de cap si de mijloc.In Ro stiu ca fetele i-au no-spa dar nu stiu daca se gaseste aici si ce denumire are.No-spa este pt dureri de burtik ( ma intereseaza totusi daca este si aici ceva asemanator) Mamicile proaspete ma pot ajuta sa imi recomande ceva pt. dureri de cap si mijloc?Sant gravi in 11 saptamani.
Acum ma mai intereseaza cam cat se plateste biserica cand botezam copilul? Biserica romaneasca ( pretul lumanarii si de unde se cumpara plus taxa pt preot )
va multumesc si va urez o zi buna fetelor

10+

Monica
http://community.webshots.com/user/maraki36

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catrinel_17 spune:

Maraki, ziceam io ca suntem colege de suferinta cu durerile de cap!

Pt dureri de cap – paracetamol cred ca e destul de sigur. No spa are in compozitie Drotaverine, poti intreba la farmacie, numai ca am auzit ca e indicat „numai la sfatul medicului“

Multa multa sanatate


_
"After all, tomorrow is another day!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Monica,
Pt dureri groaznice de cap cred ca singurul medicament care e permis e Paracetamolul.Ai incercat sa-ti masezi fruntea si timplele cu Chinaöl?E ulei mentolat si ajuta,cel putin mie mi-a fost de folos.
Cel mai bine e sa ii spui medicului care iti urmareste sarcina despre durerile de burtica.Sa nu iei nimic fara stirea si aprobarea lui!
No Spa am impresia ca e antispasticul asemanator scobutilului romanesc(aici ii spune Buscopan),insa nu-s sigura.

La botezul ortodox taxa e de 100 euro.Luminare gasesti pe la magazine gen Baby Walz,costa intre 15-50 euro,depinde cit e de .

Sarcina usoara!

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Da,No Spa-ul are drotaverina.
M-am uitat putin pe net si am vazut ca e recomandat cu prudenta gravidelor cu hipotensiune.Intraba-ti medicul!

Sanatate multa iti doresc!

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Fetelor va multumesc
Catrinel asa este, vad ca au inceput iar durerile de cap si nu cred ca imi ajunge paracetamolul, stii ce luam eu inainte
Alina ai dreptate, asta citeam si eu acuma din pacate eu sant hipotensiva Cred ca buscopan o sa imi cumpar ca am citit ca nu trece de placenta.Am un dr. care nu mi-a recomandat sa i-au ceva deocamdata
Fetelor despre botez intreb pt ca vrea sa stie viitoarea nasica cam ce suma trebuie sa stranga, isi face si ea calcule de pe acum

pupici

10+

Monica
http://community.webshots.com/user/maraki36

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catrinel_17 spune:

Monica, am mai citit, Buscopan poti sa iei in primele 6 luni, in ultimele 3 luni de sarcina e interzis. Ia 2 tablete de paracetamol de-odata, poate te ajuta, citeodata luam si eu asa.

Sper sa-ti treaca!!

Te pup


_
"After all, tomorrow is another day!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Fetelor mai am doua intrebari va rog
Am citit ca la o biserica romaneasca din Olanda daca nu cotizezi lunar, nu iti boteaza preotul! Cred ca nu este asa si in Munchen nu?Stiu ca este o biserica pe la Marien-Platz dar nu am ajuns niciodata .
A doua intrebare este : sant magazine speciale numai cu hainutze de gravi si pt. bebei? Cum este mama si copilul la noi in Ro, ceva de genul asta In afara de C&A nu stiu unde sa mai caut haine de gravi...

sanatate fetelor si o zi buna

11 fix

Monica
http://community.webshots.com/user/maraki36

Mergi la inceput