Viata in Germania (22)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

quote:
Originally posted by osolita

Tinatache, nu exista nici o lege in acest sens, de obicei magazinele iti schimba marfa intr-un interval de 2 saptamani de la cumparare dar cum spuneam, nu sunt obligate s-o faca daca nu vor.


mersi, mi-a zis si mie nenea de la magazin ca nu e reglementat nimic dar parca nu-mi venea sa cred...Inseamna ca avea dreptate...

Cristina
-----------------------------------------------
accepta, sau schimba!
iertarea este parfumul florii ramas pe talpa pantofului ce tocmai a calcat-o

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Multumesc mult pt raspunsurile despre abonamentul la net .

Mamicute cu experienta,am si eu o intrebare.
Ieri educatoarea fetitei mele mi-a zis ca a remarcat de-a lungul celor 5 luni ca micuta mea e foarte talentata,deseneaza/coloreaza si picteaza ca un copil de 6 ani si ca ar fi bine sa o inscriu la un curs bun de desen,din toamna.Mi-a povestit ca e f bine sa o ajut,sa-i cultiv talentul intr-un curs specializat si a zis ca imi da o adresa de la VHS.
Bineinteles ca noi am vrea sa-i oferim cel mai bun curs pt virsta ei dar chiar nu stiu unde sa mergem.Am remarcat si noi,acasa,ca ar sta cite o ora-doua sa deseneze,e mai mult decit o activitate preferata.Stiti unde se fac cursuri din astea?
Ma si grabesc putin,inscrierile pe la tot felul de cursuri care incep in toamna se fac cam in perioada asta iar noi plecam spre Ro peste o sapt.
Multumesc mult!

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

voi ce folositi in loc de naftalina? (ca nu suport mirosul dar am vazut ceva molii )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

<In loc de naftalina eu folosesc rotocoale din lemn de cedru, gasesti de exemplu la Rossmann. Cred ca si lavanda e buna...

Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar

Ajutati un OM sa traiasca!

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43117

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Pt ca astazi este sarbatoarea Sf. Petru si Pavel (Peter und Paul)

LA MULTI ANI! tuturor celor care isi serbeaza ziua numelui si ziua de nastere, multa sanatate, fericire si noroc!



quote:
Originally posted by Alina

DidiAlex,
Atentie cu Novocalminul,pe prospect scrie ca se da la copii de la 4 ani.
Uite,eu anul trecut am intrebat o farmacista din Ro de antitermice si ea imi recomanda cu caldura Novocalminul asta.Am ajuns acasa,am citit prospectul si ...




Alina, ai perfecta dreptate in ceea ce spui..asa imi trebuie daca nu am facut de prima oara completarile de rigoare.
Prospectul novocalminului prevede sa fie folosit la copii peste 4 ani. Insa, in momentul in care copilul tau are temperatura aproape 41 si ai epuizat cam toate medodele de scadere a febrei si medicul iti spune ca 1/2 este un rau mai mic decat o febra prea mare il folosesti.

Bine, medicii recomanda paracetamol si la eruptiile dentare, cu care nu sunt deacord insa, multe mamici il folosesc pt linistea lor.....
In fine...era doar o parere data de o parerista care a trecut prin asa ceva...


Alex

Mult noroc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iris spune:

hallo la toata lumea!

eu trec mai rar pe aici de cind merg copiii la gradi si eu haladui cu bicicleta pe cimp ca sa mai slabesc inainte de vacanta; dar cum am nevoie de ajutor vin sa va intreb pe voi: aveti idee in ce conditii poate calatori nepoata mea care are 10 ani?
planuim sa ia avionul de la budapesta la dusseldorf si apoi sa se intoarca in romania cu noi cu masina ; ce hirtii, declaratii , greutati ?!
am pregatit o declaratie a parintilor, o declaratie a mea, invitatia de la primarie; mai e ceva de facut? se pare ca ar putea comenta ungurii ca de ce nu are bilet de avion de intors, altceva? sper sa nu aveti vesti rele pt noi....

Tinatache; tinem pumnii la examene!

Alina: noi am facut abonament recent la freenet cu 8 euro flatrate, poate mai au oferta

tschuess!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christel spune:

Hallo,

Fetele am si eu o intrebare la cele care locuiesc aici si iau CIC-ul din Romania, daca au avut probleme cu cei de la firma.
Tinatache, stiu ca tu ai nascut aici copilasii, dar ai lucrat in Ro. ai avut ceva probleme cu cei de la firma?
Intreb pentru ca eu sunt in aceasta situatie, am lucrat pana in 2001 in Romania, am venit apoi aici , am nascut primul copil in martie 2002, am intrat in CIC, nu au fost probleme, apoi in iulie 2004 am nascut al doilea copil, deci am avut continuitate si nu au mai fost necesare alte 10 luni de cotizare si am intrat in CIC2.
Acum va intreb pentru ca am "doua prietene" care sunt curioase cum de am eu dreptul la acea indemnizatie si nu cunosc mai multe si vreau sa le satisfac aceasta curiozitate
Precizez ca am avut stagiul de cotizare in Romania, sunt cetatean roman, am domiciliul in Romania( nu ne-am trecut domiciliul aici) si ingrijesc copilul!!! deci conform legii am tot dreptul, dar unii nu inteleg acest lucru si as vrea sa aud si de la voi pareri si la voi cum a fost?
Noi suntem aici(sotul) cu greencard.



Alina, in legatura cu abonamentul la net noi avem luat un program de pe www.web.de numit smartsurfer care cauta pentru fiecare moment al zilei cea mai ieftina legatura. Legatura la noi este prin modem (programul accepta si DSL). Astfel 4 ore de internet pot costa 0,14 €, mai scump este dupa 12 noaptea. Daca vrei programul ti-l pot trimit pe mail.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

iris, mersi de pumnisori! la acte nu ma pricep sa te ajut...:(
christel, esti in regula. Nu-ti fa griji, la mine la servici au vrut sa-i desfaca contractul de munca de ciuda ca am plecat in concediu si nu au putut, au fost nevoiti chiar sa accepte si CIC2. Odata ce ai intrat in CIC inseamna ca totul e in regula. Nu e cazul sa-ti faci griji. CIC1 conteaza ca per de cotizare la stat si de aceea ai si am putut lua si CIC2. Si atata vreme cat primesti deja indemnizatia nu mai are nimeni ce sa-ti faca. Nu scrie nicaieri ca nu ai voie sa locuiesti in alta parte in timpul cic-ului sau ca cc copilul tb nascut in Rom. Din pacate nu stiu sa-ti spun acuma exact legea dar la "prob. legislative" sigur o gasesti, daca chiar vrei sa le dai cu tifla. Dar eu zic sa nu-ti faci griji, nu au ce sa-ti faca. Legea spune clar ca in CIC contr. de munca se suspenda, tu acum ai relatii doar cu statul roman. Contr. de m-ca e "inghetat", nu se poate atinge nimeni de el.
Pupici!

Cristina
-----------------------------------------------
accepta, sau schimba!
iertarea este parfumul florii ramas pe talpa pantofului ce tocmai a calcat-o

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

aschiutza merci de raspuns; poti sa imi spui si cum se numesc in germana rotocoalele alea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christel spune:

Multumesc Cristina, asa stiu si eu; am mai intrebat si la legislative mai demult si la fel mi-a raspuns si Marius, ca am tot dreptul si oricum daca sunt in concediu pot sta in orice tara doresc, nu intereseaza statul roman unde am eu chef sa stau in concediu, atata vreme cat sunt in continuare cetatean roman, am drepturile legale ca si oricare alt cetatean.
Pupici si bafta la examene.

Mergi la inceput