Viata in Germania (22)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns osna spune:

noi suntem la TK si sunt niste draguti.am facut toate analizele gratuit si la dentist am fost si nu am platit nimic.si prietenii nostrii tot la ei sunt.

o zi buna,
svetlana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzunaki spune:

noi suntem la AOK si e f ok.

Nicole-mami de pici cu lipici (19.03.2005) http://pg.photos.yahoo.com/ph/nezdravana/my_photos

People see God every day, they just don't recognize him.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Nemtoaice dragi fac o cheta pt o fetita.E vorba de Sabina, o micuta de 6 luni bonlava, viata ei depinde de niste bani, sanse are foarte mari de a invinge boala. Deja parintii sunt in Anglia pt prima sedinta de tratament. Fetita a rectionat bine pina acum, deja tumoarea a mai scazut un pic, e felul ei de a ne arata ca poate invinge boala, poate trai, e felul ei de a ne cere ajutorul . Cazul e real 100%, parintii au fost pe acasa tv, motanik(andra) a sunt la spitalul din anglia si a intrebat de ei, i s-a confirmat totul si numele si diagnosticul si dr care se ocupa de ea. Pina in seara asta e valabil teledonul pentru Sabina 0900.9000.50. , un apel va aduce 5€ pt ea. dar numarul e valabil numai din romania de pe reteaua fixa.Fetele din germania, puteti trimite la mine prin plic sau cont, nu conteaza cit, maruntisul din buzunar, mai cereti si maruntisul sotzului si al citorva prieteni. Puneti in plic sau trimiteti la mine in cont, va dau datele pe PM. Voi face cheta ca si in alte cazuri si ii voi pune in contul parintilor din Romania.Mai multe detalii aici http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52890 Va multumesc multSi multumiri lui zuzunaki si gabrianah care deja ni s-au alaturatVikinga& micul viking Aldo(15noi2003)"Love like you've never been hurt and dance like you do when nobody's watching."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cori-Cori spune:

Osna si Zuzunaki,

Scuze, da' voi aveti altfel de asigurare, ea (Catrinel) vorbea de asigurare privata de sanatate. (Eu am la TKK, din cauza ca-s platita cu juma' de norma si nu indeplinesc conditiile legale pt. asigurare privata.)

Pentru Catrinel: sotu' meu face asigurari de sanatate, da' nu pentru o singura firma, ci are mai multe posibilitati. Si chiar beneficiaza de un program, care compara tarifele diferitelor case de asigurari, in functie de serviciile pe care si le doreste clientul. In principiu, poate gasi solutia optima.
Daca te intereseaza, imi poti da un PM.

Sper ca nu se considera reclama ?!
Oricum, i-a mai ajutat si pe alti romani, si au fost cu totii multumiti...

Sanatate!

Corina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cori-Cori spune:

quote:
Originally posted by vikinga
Fetele din germania, puteti trimite la mine prin plic sau cont, nu conteaza cit, maruntisul din buzunar, mai cereti si maruntisul sotzului si al citorva prieteni. Puneti in plic sau trimiteti la mine in cont, va dau datele pe PM.



Trimite-mi si mie datele prin PM, te rog...

Multumesc,

Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catrinel_17 spune:

Multumesc fetelor, Osna, Zuzu si Cori!

Cori, si pe SDK ne-a recomandat-o un fel de intermediar, zicea ca si el are asigurare acolo (asta e un text standard??) si ca au avut cele mai mici cresteri ale Betragului, blablabla.
Si am fost teribil de sincera si naiva cu ei, le-am declarat si ca sufar de migrene – prietenii au ris de mine, cica nimeni nu face CHIAR asa… Dupa ce au vazut ca sufar de migrene, angebotul initial a fost crescut cu 20 si ceva de euro pe luna. In fine…
Cori, vorbesc cu sotzul meu si iti dau de stire. Multumesc!


_
"After all, tomorrow is another day!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cori-Cori spune:

quote:
Originally posted by Catrinel_17

Multumesc fetelor, Osna, Zuzu si Cori!

Cori, si pe SDK ne-a recomandat-o un fel de intermediar, zicea ca si el are asigurare acolo (asta e un text standard??) si ca au avut cele mai mici cresteri ale Betragului, blablabla.
Si am fost teribil de sincera si naiva cu ei, le-am declarat si ca sufar de migrene – prietenii au ris de mine, cica nimeni nu face CHIAR asa… Dupa ce au vazut ca sufar de migrene, angebotul initial a fost crescut cu 20 si ceva de euro pe luna. In fine…
Cori, vorbesc cu sotzul meu si iti dau de stire. Multumesc!


_
"After all, tomorrow is another day!!"



Stiu, asta e procedeul...

Problema e urmatoarea: agentii de asigurari (in marea lor majoritate) sunt legati de o singura casa. Probabil ca ai nimerit atat de prost, intrucat ti-ai dorit - in primul rand - ceva ieftin, fara sa te gandesti prea mult la ce primesti in schimb.
Raportul tarife-calitatea serviciilor e f. important.

(Ca veni vorba, al meu sot s-a asigurat singurel la DKV, caci i s-a parut cea mai buna varianta... Da' la tine pica.)
Am zis sa-ti raspund, pen'ca sotu' nu e genu': hai, semneaza contractul, ca-ti garantez eu ca e bine asa, sunt si eu asigurat la aceeasi societate. Si nu se rezuma la o singura intalnire, cum fac marea majoritate.
A, si in alta ordine de idei: daca el (sotu') considera ca pt. voi ar fi mai bine sa renuntati la asigurarea privata si sa treceti pe una de stat, atunci o sa va sfatuiasca sa o faceti.

Nu vreau sa-ti fac capul calendar, tu hotarasti (si, eventual, sotu' ).

Sper sa gasiti solutia optima !

Sfatul meu este: informati-va la cat mai multe societati de asigurare, sa n-o mai patiti ca data trecuta.

Sanatate!

Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Va multumesc mult, nicolle27 si cori, pentru propolis. Sotul meu a avut o criza de afte bucale si citisem, tot aici pe DC, ca tinctura de propolis e foarte buna in astfel de cazuri. Dar s-a rezolvat intre timp.Va multumesc, inca o data!

Vikinga, trimite-mi si mie datele de cont si saptamana viitoare virez si eu niste banuti!

Fetele din MA-HD, poate pana una alta, ne vedem la biserica, in MA-Seckenheim!

Numai bine!

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cori-Cori spune:

Pentru fetele din Germania, in special pentru cele care vorbesc bine germana si sunt nitel mai infipte ...
Sotu' meu (neamt) si-a scotocit mintea vreo cateva zile, pana cand i-a venit ideea cum am putea sa-i ajutam pe bietii romani afectati de inundatii: a luat legatura cu o organizatie de caritate (a oscilat intre "Caritas" si "Crucea Rosie", dar s-a hotarat in final pentru prima), apoi cu primaria orasului si a organizat o colecta pentru Romania.
Cum? Pai, ne-am adunat 5 persoane (4 romani si-un neamt), am "ticluit" un fluturas (de fapt, sotu'), pe care l-am multiplicat (Caritas-ul a facut 200 de cópii, un vecin de-al nostru, si el neamt, ne-a facut 450 de bucati, eu 50, ceilalti 3 romani fiecare cate 50) si ne-am postat joi, de la 4 pm pana la 7:30 pm, in centrul orasului. Caritas-ul ne-a dat un steag, cutii pentru bani si... ne-a multumit pentru initiativa.
Sotu' si cu unul dintre romani au fost cei mai "productivi", ei fiind foarte priceputi la capitolul "public relations" .
Eu sunt mai timida din fire , da' macar am stat la masa, le-am dat explicatii unora si altora (sotu' pregatise si-o harta a Romaniei) si... am avut grija de lucruri .
Ei, ideea e ca am reusit sa strangem 200 €, pe care i-am depus in contul Caritas-ului International, deschis special pentru inundatiile din Romania.
A fost foarte interesant, am intalnit oameni foarte deschisi, cu care-am discutat despre Romania, unii ne-au si felicitat, altii... s-au comportat execrabil , da' per ansamblu o pot considera o experienta pozitiva.

Daca sunteti mai intreprinzatoare din fire, ati putea incerca si voi.

Asa, ca un "tip": noi ne-am gandit, pentru ca tot ne aflam in Tara Svabilor, sa-i sensibilizam in legatura cu svabii din Banat. Si a functionat! Sotu' a gugaluit nitel, si a gasit cateva date despre istoria svabilor din Romania, pe care le-a povestit, apoi, celor interesati.

Cam asta a fost...

Un sfarsit de saptamana cat mai placut!

Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Corina ati facut o treaba excelenta si a fost o idee buna! Bravo voua va felicit!Multumesc fetelor care participa la "teledonul" nostru pt Sabina. Avem asa multe nemtoaice inimoase! Gabrianah si cu sotzul convins, Copiloi, Cori-cori, Catrinel, Cami, Irinusha, zuzunaki si inca o "secreta" Multumesc fetelor!Vikinga& micul viking Aldo(15noi2003)"Love like you've never been hurt and dance like you do when nobody's watching."

Mergi la inceput