Viata in Germania (22)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

de Tia vorbesc nu stiu de ce scrisei Ana...
pune-ti aici o lista cu produsele cum le cheama si de unde le luati sa merg la fix ca n-am timp delok, delok. si la cump ajung numai cu masina ca deh m-am mutat in padurea cu alune si keine magazin acilea.

multzu fain pt rasp cu pasaportul.
fetele mi-a zis mama sa mai astept o sapt cu plecatul ca e prapad cu apele... oricum daca plecam acum nu pot sta la tzara deoarece ai mei nu au curent de 3 zile si momentan nu mai exista curtea din spte c-a luat-o apa... prapad:(

helbi noi cind o sa mergem o sa ajungem brasov-bucuresti pe la cheia. pe acolo am mers in iarna si drumurile au fost excelnte...dar cu ploile atsea exista pericolul alunecarilor de teren cred.

"În afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Papa mai asteapta un pic, ca eu ma uit la stiri la romani si ma ingrozesc! E prapad! Stai sa se mai linisteasca un pic.Eu sunt din galati si stiu locul unde se revarsa Siertul in Dunare, e chiar la iesirea din oras. Ma gindesc cum sa vina Siretul mai mare ca Dunarea??? Cind Dunarea in dreptul Gl e foarte mare practic nu-mi imaginez doura fluvii la fel de mari sa se intilneasca in locul ala.... prapad ce a fost si o sa mai fie..Saracii oameni.Cristina sa nu uiti de email cu datele tale, plsss. SI BAFTA LA EXAMEN!!!Vikinga& micul viking Aldo(15noi2003)"Love like you've never been hurt and dance like you do when nobody's watching."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

gataaaa!!! am terminat si cu asta! azi ne-a scris si un prof si a zis ca ne da 1 la toti ca suntem baieti buni:) asa ca pana primesc notele din sesiunea asta, petrec!

Papa, daca tu crezi ca eu am mai mult timp... Am intrat acuma pe drum intr-un magazin Vitalia si au niste preturi de mori. Oricum sunt scumpe dar... Am sa incerc si la DM, ma mai uit pe net... dar dureaza...Pana acum nu am mai luat, i-am trimis banutii aia adunati de la voi si a luat din Romania.

Cristina
-----------------------------------------------
accepta, sau schimba!
iertarea este parfumul florii ramas pe talpa pantofului ce tocmai a calcat-o

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Cristina, nu ma pot abtine.....Profu ala, care acorda la toti o singura nota e roman? Nu vine ala si in Mannheim?
Aici nici daca il intrebi ceva legat de materie prin mail, nu-ti raspunde in scris, ci te invita la el, sa discuti, caci sunt de parere ca orice raspuns e ohne Gewaehr si deci, nu ti-l da in scris......daramite sa mai si trimita in SCRIS ca da la toti 1 .......


Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Alina, nu a fost vorba de examen ci de niste lucrari pe care le-am facut in echipa, deci e normal sa ne dea notele la toti la fel. E un prof. american super de treaba si f destept, unul dintre cele mai interesante seminare de anul asta. (deci nu roman desi cred ca sunt si profi romani care respecta regulile, nu tb sa tragem concluzii pripite).
In rest, la celelalte e cum ai spus si tu, adica se afiseaza notele la toti o data pe internet. Ba nu, mai am un prof la care am facut lucrare in echipa si ne-a spus notele prin telefon, nota a fost pe echipa si deci stiu ce note au celelalte 2 colege cu care am facut prezentarea.

Cristina
-----------------------------------------------
accepta, sau schimba!
iertarea este parfumul florii ramas pe talpa pantofului ce tocmai a calcat-o

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzunaki spune:

buna fetele si mii de scuze ca n am mai intrat demult dar imi fac veacul mai mult la "bebei de martie aprilie".caci intre timp am nascut un bebel dulceee foc si acum ne pregatim de botez si nunta,pe 27 august in grecia.
avem pozici daca aveti timp sa ne vedeti.promit sa ma mai uit in urma ce ati mai scris si de acumincolo incerc-in limita trimpului-sa fiu mai activa pe aici.
tinatache,
tocmai ti am dat mesaj.pt alte fete interesate:
eu am luat cate ceva de la dm-produse alnatura-:reis waffeln-3 buc si 6 buc budinci glutenfrei toate,corn flakes si la alt magazin naturist am gasit paste tagliatelle-glutenfrei evident-,fursecuri si napolitane in ciocolata.faina n am gasit inca.sau poate nu stiu io cum se cheama ca pe nimic nu scria la faina glutenfrei.luminati ma daca gasitit voi sa stiu si io unde sa caut.
cam asta e ce i pun tiei in primul pachetel.as vrea diversitate mai mare dar nu prea exista...a,pastelöe sunt 3 e,fursecurile ttot cam asa.numai cele alnatura sunt mai ieftinute.pe saitul lor n am gasit comenzi online...
cristina,sau cine are idee,
cam cat ma ajunge prin posta 1,5kg?pt ca asta e gramaju'.dar pana la tine?sa vad si eu cum e mai bine .as vrea sa ajunga totusi mai rapid pt ca tia are nevoie.dc i pun pachetel prin posta pot strecura si ceva banuti?asta daca s fonduri pt ca eu neavand de mucna si stand cu bb...cam greutz.

va pup pe toate si mai vorbim

Nicole-mami de pici cu lipici (19.03.2005) http://pg.photos.yahoo.com/ph/nezdravana/my_photos

People see God every day, they just don't recognize him.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

zuzu, m-am uitat acuma pe site-ul de la Deutsche Post si am ales dimensiunile 60x30x15 cm pana in Ro, pana in 2 kg, costa 12,90€.
Acelasi pachet in DE costa 4,30€.
Te-as sfatui sa intrebi pe subiectul cu Tia cat e de urgent sa le primeasca acum, intrucat Ancutza abia a trimis un pachet, iar Daniela tot sapt. trecuta au primit o comanda de la Institut cu cate ceva. Apoi hotarasti daca trimiti si unde.
La DM am sa ma duc si eu, inca nu am ajuns dar tot la ei ma gandeam. Am sa mai incerc si la Schlecker ca e langa mine. In principiu ar trebui sa fie si faina, sa vad daca gasesc si eu. Da, sunt f scumpe:(
Sa-ti traiasca piciul cu lipici, e perfect ma-sa:) adica fromos:)

PS: mai zuzunaki, tu in ce zona stai?
Cristina
-----------------------------------------------
accepta, sau schimba!
iertarea este parfumul florii ramas pe talpa pantofului ce tocmai a calcat-o

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

inca ceva: Tia mai are 2 "frati" (o fetita si un baietel), rugamintea mea, dupa ce am mai discutat despre situatia lor cu fetele din Iasi, este sa puneti si cate ceva, cat de mic, si pt ceilalti 2 copilasi. Stiti cum e cand primesti un pachet, te uiti sa vezi daca e pt tine... ma rog, intelegeti voi. Sunt copii si nu au nici ei decat strictul necesar. O ciocolata, niste bombonele ceva... cat sa fie.

Cristina
-----------------------------------------------
accepta, sau schimba!
iertarea este parfumul florii ramas pe talpa pantofului ce tocmai a calcat-o

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

pe adresa asta
http://www.dzg-online.de/

la Hersteller sunt producatorii de produse fara gluten. Am gasit la unul o punga de 5 kg de faina cu 16,75, ceea ce inseamna 3,35€/kg. Mai ieftin de atat nu am vazut... inca.
Asta e: http://www.minderleinsmuehle.de/glutenfrei/jahreszeit/index_start.html
La Bestellung Endverbraucher mergeti la PDf download si acolo este un Bestellschein cu toate preturile. Trasnp. mai cost 4€ dar daca luam mai multe o data nus e cunoaste chiar tare. Peste 90€ e transp. gratis.
Ma uit in continuare, daca gasesc ceva si mai bun va anunt.

Cristina
-----------------------------------------------
accepta, sau schimba!
iertarea este parfumul florii ramas pe talpa pantofului ce tocmai a calcat-o

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzunaki spune:

cristina,
mersi de aprecieri
eu stau in landu lu badea a lu würtembergu,mai precis oberderdingen.la juma d eora de karlsruhe,si cam o ora de mannheim,stuttgart,heidelberg(astea cam pe unde lalaim noi in uichenduri la shoppinguit,la plimbarit,etc).
am sa postez la subiectul tiei.inca nu m am decis cum fac.sa vedem.ne mai vb acolo.


Nicole-mami de pici cu lipici (19.03.2005) http://pg.photos.yahoo.com/ph/nezdravana/my_photos

People see God every day, they just don't recognize him.

Mergi la inceput