M-am hotarat.......adoptie(partea a 12-a)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns florypop spune:

quote:
Originally posted by Rozi

Flory, eu vin la orice intalnire, da', precum spuneam, mi-e lene sa scriu (ma rog, si sa judec, dar trecem peste asta) - doar postarea lui Carmen m-a determinat sa scriu, ca prea era suparata!

Asa - despre listuta aceea - ce sa scriem in ea? Hai, de! :))))

Victoras (24.08.2004)



Pai cand deschidem urmatorul subiect stabilim cine il deschide si zic sa pune in listuta la fiecare in parte un fel de status (adica are atestat, asteapta incredintare, are bebe, ceva de genul asta ma mai gandesc pana se vor umple cele 10 pagini). Pentru bebei vom trece varsta, greutatea, nr. dintisori...cam asa. Daca vreti deschid eu subiectul si ma straduiesc sa fac cat mai frumos. Pana atunci incerc sa imi adun informatii pentru toate fetele si sper sa nu scap pe nimeni. Daca scap completam ulterior.

Ce ziceti?

Rozi, lasa lenea..:))

Pupici,

Flory si Andrei (27 Nov 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Da, scuze Carmens, ai dreptate. Am dat inapoi dupa ce am citit mesajul lui Flory pentru ca stiam ca am vrut sa iti raspund dar m-am gandit...ca intrebi tarziu. Am vrut acum sa-mi confirm, mesajul tau e din 24 si daca eu iti spun ca am avut nevoie de cazier si mi-a durat o saptamana pana le-am obtinut (cu tot sotul in MI ce posed...), iar tu ai mai putin de 1 saptamana pana la tribunal. Oricum, eu am tot scris, mi-e si jena cred ca scriu cel mai mult, si am tot zis. Ai dreptate sa fii suparata, probabil fiind in sesiune nu ai citit.
Deci, mie mi-au cerut la incredintare (lui Rozi dupa) certificatul medical si declaratie notariala cum ca am luat la cunostinta starea de sanatate. Cand am terminat incredintarea, inainte de a merge deci dosarul la ORA, am refacut adeverintele de salariu. Cand am mers la Tribunal am avut cu noi caziere proaspete.
Infatisarea decurge bine uneori (daca o intrebi pe Briantis insa o sa spuna altceva...), la mine asa a fost. Nasol a fost ca am stat ore buna pana am intrat noi si am asistat la 1000 de procese aiurea, cu alte teme. Adoptiile erau 3 dar ne-au lasat la final.
Te striga, spui prezent si tu si sotul si jurista de la DPC. Apoi te intreaba ce ai de spus (dupa ce intreaba jurista daca mai adauga alte acte, moment in care a predat cazierele). Am spus : "solicit sa aprobati actiunea asa cum a fost forumulata si copilul sa poarte numele de ...", apoi a intrebat procurorul ce parere are,a raspuns ca incuviinteaza adoptia si gata. Maxim 5 minute.
Mii de scuze, inca o data, am trecut cu vederea mesajul tau din teama de a te speria daca iti zic ca mie mi-au trebuit caziere si facand socoteala ca nu ai cand sa le mai scoti....

Despre intalnire eu sunt pro, dar sincer cred ca Oana e cam suparici pe noi.....
Si daca va intalniti doar pentru a discuta afaceri, o sa spun pas, pentru ca vazand prin ce trece Mimsi imi dau seama ca vrem sa jucam rol de Don Quijote. Parca suntem pe alta planeta, or sa dea DPC-ul osul de ros ca sa facem noi treaba....cand o zbura porcul.

Iar despre lista, avand in vedere ca stau cel mai bine cu timpul, ma angajez sa o fac, dar ca sa nu trebuiasca sa citesc iar capitole intregi am sa va rog pe fiecare sa scrieti stadiul in care sunteti ca sa apara corect.



Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Silvia_Pui spune:

Flori , pana deschizi subiectul , eu iti pun listuta aici :
Silvia , cea mai fericita mamica : atestat 21.09.2004 , plasament din 12.04.2005 , deschiderea procedurii a fost initiata si va incepe pe 02.06.2005 .
Teodor-Stefanut s-a nascut pe 19.03.2005 si a avut 2050 g , 48cm , scor Apgar 8 . Mami l-a vazut prima data pe 21.03.2005 si l-a luat acasa pe 30.03.2005 cu 2420 g .
Azi Stefanut are 4800 g si 58cm , papa 800-850 ml/zi Milumil1 , rade grozav cu prietenul lui Mr.Pooh , se bucura cand mami si tati vin de la servici si este foarte fericit cu bunica .
A facut D2 la 8 saptamani si in 25.05.2005 a fost vacinat DTP , antipolio si antihepatita .
Baita este nemaipomenita cand o face mami , si cel mai bine este cand dorm la mami sau la tati in brate .


Silvia si bebe Stefanut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Flory, am vazut acum ca si tu vrei sa faci lista.
Parerea mea e ca nu e atat de importanta greutatea, dintii....pentru ca noi aici avem alte trebi (asa e la listele de la mamici) si plus ca se schimba mereu, ori noi aici scriem mai rarut...ma rog, ma supun, cum o fi.
Daca lista e deja creata, se poate salva de fiecare dintre noi si nu mai conteaza cine deschide subiectul....
Ma pun si eu pe adunat info.


eu:
- atestat 1 oct
- am vazut pitica pe 19 oct. (nascuta pe 30 sept.)
- 2 dec. plasament de urgenta
- 17 dec. incredintare in ederea adoptiei
- 18 marite aviz sector
- 27 aprilie aviz Tribunal
- 12 mai primit hotararea
- astept certificatul

Dar nu cred ca trebuie trecute toate astea. Cred ca ar fi frumos asa:

Aissa (Cristina) - mami de Alexandra (30.09.2004) din data de 2 dec.2004; status: astept sa devina irevocabila hotararea


Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Silvia_Pui spune:

Cred ca fiecare DPC citeste legea in felul sau . Eu dupa ce am citit mesajul lui Rozi ( cu 2-3 sapt. ianinte parca a fost ) am intrebat daca va mai fi nevoie de alt cazier sau alte adeverinte de venit si mi-au spus ca singurele documente necesare mai sunt certificatul medical pentru copil si copie legalizata dupa certificatul lui de nastere . In rest , rabdare , ca nu mai primesc decat 5 dosare de la DPC pe saptamana la tribunal .Oricum noi trebuie sa avem 3 luni de la plasament pentru ca incepem deja incuviintarea .

Silvia si bebe Stefanut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

quote:
Originally posted by Silvia_Pui

Ieri Stefanut a fost vaccinat[...] Ati patit si voi asa ?


Silvia, eu nu am patit-o, bb al meu e tare barbatos! Insa nepotica mea a facut la fel ca Stefanut al tau (mai putin plansul), a urmat o perioada de o luna aproape in care, din cauza ca nu manca, a luat extrem de putin in greutate. Sora-mea a fost la dr, care a consultat-o si i-a zis ca e sanatoasa si o sa-i treaca. Si, intr-adevar, dupa aceea a reinceput sa manance bine. Dar intreaba un medic, pt linistea ta :) Si pupa baiatul sa se faca bine mai repede!

Victoras (24.08.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florypop spune:

Fiti atente ca i-a trecut lenea ...:)) A inceput sa scrie.

Aissa, daca tot ai timp (ca tot stai acasa nu ca altii care muncesc...:)) fa tu listuta. Si eu tot la ceva de genul ala cum ai propus tu ma gandeam. Nu are rost sa trecem chiar atat de multe date. Ideea era sa ne cunoastem mai bine si in felul asta mi se pare mai usor.

Pupici,

Flory si Andrei (27 Nov 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Ai dreptate, Flory, promit sa fac incercari....si sa vi le supun atentiei.
Revin cu rugamintea ca cele care intra sa scrie si cateva date, mi-ar fi mai usor.



Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florypop spune:

Aaaaa, am uitat. Deci cand, unde, cum ne intalnim?
Eu una trebuie sa ma chit de datorie. Am de dat niste beri.
Hai ca v-am trezit vad ca ati aparut la barfe....noroc ca nu prea am treaba...:)

Ce ati zice sa mergem in weekend undeva la munte? Ne cuplam cumva la masini si iesim si noi la aer.
Aissa, ia intreaba-l pe Tony? Vezi ce zice.....ca el era cu gratarel si alea alea..

Pupici,





Flory si Andrei (27 Nov 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

quote:
Originally posted by Silvia_Pui

[...] ca nu mai primesc decat 5 dosare de la DPC pe saptamana la tribunal

CE FACEEEEEEEEEEE?!?!?! 5 dosare pe saptamana?!?!!?! Ma apuca toamna!!

Victoras (24.08.2004)

Mergi la inceput