M-am hotarat.......adoptie(partea a 12-a)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Silvia, nu alaptam asa ca....nu cred ca regula asta ni se aplica.
Indemnizatia CIC este anul asta 7830000 lei.


Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Silvia_Pui spune:

Eu totusi voi incerca sa rezolv aceasta problema , vad eu cum .Dar parca idemnizatia era peste 9 milioane , eu asa auzisem . Oricum era doar o informatie , pentru mine este mai putin de jumatate si bunica adora sa stea cu el . Doar ca vreau sa petrec mai mult timp cu el , de aceea si toate treburile gospodaresti la rezolv doar in timpul cand el doarme .

Silvia si bebe Stefanut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vivi.vio spune:

Briantis si Aossa, multumesc mult pentru informatii.M-am mai linistit si sper sa am parte de intelegere in interpretarea legii.
Am fost sfatuita sa nu iau copilul in plasament familial, ca e riscant, ci in incredintare in vederea adoptiei.
Stiu ca nu prea sunt copii adoptabili declarati asa dupa legea noua, dar am aflat ca in 2-3 luni vor incepe sa fie.
Incep lucrurile sa se limpezeasca cat de cat, in masura in care se poate la cei de la DPC si in aceste cateva luni de cand s-a schimbat legea au intreprins si ei demersuri pentru a putea declara copilasii adoptabili.
Asa ca sa nu disperam ca poate vin si vremuri mai bune si pentru ei si pentru noi cei care dorim sa-i inconjuram cu dragoste si caldura unui camin.
Eu nu vreau sa fie nou nascuta fetita, ci sa aiba in jur de 1 an si 2 dintisori.... si sa o iubesc...
Sper sa am sanse .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmens spune:

Multumesc mult pentru "raspunsuri" ! Cred ca nu mai are rost sa scriu. Am sa ma descurc eu cumva !

Sa auzim numai de bine !


carmen
Otilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Carmens???? Ai scris ceva si nu ti-am raspuns? Sau ai gasit deja un raspuns la ce vroiai sa intrebi? Nu inteleg mesajul.

Silvia, nu vad cum ai rezolva sa reduci programul pe motiv ca alaptezi....poate altfel. Cat despre indemnizatie este de 85% din 9211000, poate de asta stiai altceva. Si la mine nu e chiar jumate dar pe acolo, dar buni n-am sa stea cu ea (una e ocupata deja, alta o doare in spate si sa vrea nu as lasa-o eu....). Si mi-e drag sa stau eu cu ea, si am tot felul de temeri cand sunt plecata pentru cateva ore...nu pot sa o las si sa merg la munca.

Vivi.vio: si daca are 1 an si 4 dintisori ce-o fi? Sau nici unul??. Glumesc. Succes!


Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florypop spune:

quote:
Originally posted by carmens

Buna fetelor,
Am lipsit o perioada (am de invatat si de facut proiecte ca incepe sesiunea )si am nevoie de sfatul vostru, in special a celor care au trecut de faza cu tribunalul.
Vreau sa stiu daca a mai fost nevoie de cazier sau alte acte, cum decurge infatisarea, orice alte detalii.
Noi am primit, dupa peripetii, citatia si avem infatisare luni 30 mai la ora 8.30 si as vrea sa fiu cat de cat pregatita.
Otilia face azi vaccinul RRO si am emotii.
A! Sa va spun alta. Am schimbat medicul de familie si am descoperit ca Otilia nu are toate vaccinurile, adica ii lipsesc dozele de la 2 si 4 luni, cand ea era internata in spital. Doctorita la care am inscris-o (este pediatra) este de parere sa o revaccinam ( antipoliomelita si hepatita B), adica sa reluam dozele ca si cum nu ar fi fost vaccinata deloc. Exista riscul ca reactiile adverse sa fie mult mai puternice pentru ca a trecut de un an si corpul ei a capatat imunitate.
Inca stau sa studiez problema.


carmen
Otilia



Aissa, Carmen a intrebat ceva mai demult da din pacate eu una nu am avut un raspuns care sa ii fie de folos.

Carmens in primul rand bafta pe 30 mai. Imi pare rau daca te-ai suparat, dar se mai intampla. Iertare ppplleeeaasssee.
In al doilea rand uite aici un si o de la Andrei sa iti treaca supararea...:)

Va pup,

Flory si Andrei (27 Nov 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florypop spune:

Fetelor, zicea Oana la un moment dat ceva de o noua intalnire. Ce ziceti ne intalnim? Haideti pe unde umblati...? Nu sunteti prezente la apel.

V-am propus mai demult sa facem o listuta la inceputul subiectului cu toate fetele si cateva date despre bebei si nu numai ce ziceti sunteti de acord?

Multi pupici,

Flory si Andrei (27 Nov 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

quote:
Originally posted by carmens

Buna fetelor,
Am lipsit o perioada (am de invatat si de facut proiecte ca incepe sesiunea )si am nevoie de sfatul vostru, in special a celor care au trecut de faza cu tribunalul.
Vreau sa stiu daca a mai fost nevoie de cazier sau alte acte, cum decurge infatisarea, orice alte detalii.
Noi am primit, dupa peripetii, citatia si avem infatisare luni 30 mai la ora 8.30 si as vrea sa fiu cat de cat pregatita.
Otilia face azi vaccinul RRO si am emotii.
A! Sa va spun alta. Am schimbat medicul de familie si am descoperit ca Otilia nu are toate vaccinurile, adica ii lipsesc dozele de la 2 si 4 luni, cand ea era internata in spital. Doctorita la care am inscris-o (este pediatra) este de parere sa o revaccinam ( antipoliomelita si hepatita B), adica sa reluam dozele ca si cum nu ar fi fost vaccinata deloc. Exista riscul ca reactiile adverse sa fie mult mai puternice pentru ca a trecut de un an si corpul ei a capatat imunitate.
Inca stau sa studiez problema.


carmen
Otilia


Carmen, are dreptate Flory, suntem mai multe aici care care nu am raspuns pentru ca nu stiam ce! Nu avea rost sa spun ca habar n-am, ca pe mine inca nu m-a sunat nimeni sa vin sa semnez actiunea in instanta, desi au trecut 2 saptamani si 2 zile de la comisie, perioada in care dosarul trebuia sa se intoarca de la ORA, de asemenea nu stiu nimic despre vaccinari si daca nu stiu nu-mi dau cu parerea. Stiu insa ca cineva ti-a raspuns in legatura cu aceasta a doua parte... Eu stiu doar ca Victor are un carnet de vaccinari, in care sunt trecute cele pe care le-a facut si cand sa mergem la urmatorul. Otilia nu are asa ceva? Poate s-a ratacit pe drumul lung al actelor catre adoptie :), mai intreaba pe medicul ei de familie la care a fost, nu stiu daca e obligatoriu.

Hai nu te supara... e pacat! Se mai intampla si de-astea...

Pup mama frumoasa de fata frumoasa!

PS Eu sufar de o supradoza de lene, de aceea nu mai scriu...

Victoras (24.08.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Flory, eu vin la orice intalnire, da', precum spuneam, mi-e lene sa scriu (ma rog, si sa judec, dar trecem peste asta) - doar postarea lui Carmen m-a determinat sa scriu, ca prea era suparata!

Asa - despre listuta aceea - ce sa scriem in ea? Hai, de! :))))

Victoras (24.08.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Silvia_Pui spune:

Ieri Stefanut a fost vaccinat : DTP , antipolio si antihepatita B . Din fericire nu a facut temperatura de loc , dar dupa vreo 4 ore a inceput sa fie foarte agitat si sa se trezeasca din somn plagand . a avut chiar o repriza de vreo 3 sferturi de ceas si plagea si el si mami de focul lui . Apoi toata noaptea a fost marait , tresarea in somn si dormea bine doar la mami in brate . De linistit nu-l linisteau decat pupiceii mei .Am sunat acasa si tot asa speriat este si marait si nici de mancat nu mai mananca asa bine . Sper sa nu dureze mult aceasta faza . Ati patit si voi asa ?

Silvia si bebe Stefanut

Mergi la inceput