M-am hotarat.......adoptie(partea a 12-a)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Flory, o sa-l intreb, dar am impresia ca sambata lucreaza.
Vorbim, oricum vad ca suntem toate on-line.


Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Da Flory, m-ai trezit din dulcea reverie, las' ca nu te iert io! SI vrem si noi la gratare, avem si locuri in masina

Aissa, pt tine (plagiat, desigur, chiar asa bine nu m-am trezit):

Rozi - mami de Victor (24.08.2004) din data de 24.11.2004; status: astept toamna!



Victoras (24.08.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Silvia_Pui spune:

Aissa , am gasit pe site un fragment din codul muncii . Aici nu mai scrie femeile care alapteaza .
Art. 156. _ (1) Unitatile sīnt obligate sa acorde femeilor īn cursul programului de lucru pauze pentru alimentarea si īngrijirea copilului, de o jumatate de ora, la intervale de cel mult 3 ore. La aceste pauze se adauga si timpul necesar deplasarii dus si īntors la locul unde se gaseste copilul. Timpul acordat pentru alaptare, inclusiv deplasarile, nu poate depasi 2 ore zilnic. Pauzele se acorda pīna la īmplinirea de catre copil a vīrstei de 9 luni, putīndu-se prelungi pīna la 12 luni īn cazul copiilor prematuri, distrofici si celor care necesita masuri deosebite de īngrijire, pe baza recomandarilor medicale.
(2) La cererea mamei, pauzele pentru alimentarea si īngrijirea copilului vor fi īnlocuite cu reducerea programului normal de lucru cu 2 ore zilnic.
(3) Pauzele si reducerea programului de lucru acordate īn scopul alimentarii si īngrijirii copilului se includ īn timpul de munca si nu au consecinte asupra retribuirii sau altor drepturi materiale.





Silvia si bebe Stefanut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Silvia_Pui spune:

Rozi , 5 dosare primesc doar aici la noi , la Slatina , pentru ca nu este decat un judecator pentru minori .

Silvia si bebe Stefanut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florypop spune:

Nu-i neaparat weekend-ul asta dar trebuie sa ne organizam...:))
Rozi te-am suparat?...:)) Ce face Victoras?

Pentru listuta:

Flory - mamica de Andrei (27.11.2004) din data de 03.12.2004. Status: sunt la serviciu astept sa plec acasa....

Va pup,

Flory si Andrei (27 Nov 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Uratelor!

Eu stau si citesc (a se citi bocesc) din urma, sunt la o parte in care bb Andrei al lui Flory nu se nascuse, apoi Rozi l-a luat pe Victor si acum am ajuns la ziua in care am luat-o eu pe Alexandra....
Relelor, de ce faceti misto de mine???? Nu vreti sa trecem si statusul, nu il trec, dar fetelor, am uitat zilele pe care le-am trait asa cu emotii mari, ar fi trebuit salvate cumva paginile alea. Se poate oare????


Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

"Suntem trei!
Eu inca nu pot spune ca am invatat deja, sunt intr-o stare de soc total. Sunt panicata si nu pot vorbi fara sa plang. Mi-e frica, dar nu stiu sa spun de ce. Am papat primul biberon de la mami fara mofturi, dar nu prea am vrut sa ne culcam pentru ca, probabil, sunt prea multe evenimente pe ziua de azi si nu cunoastem patutul. Am adormit-o pe burta mea pana mi-a spus nasica sa nu o invat asa ca nu mai o dezvat apoi. Acum e in patut si doarme, dar nu mai e mult pana la masa urmatoare.
Tony e incantat, il vad ca sclipeste si il invidiez ca e asa de linistit. Sper sa fie totul bine si cand o sa pot o sa va scriu.
Tineti-mi pumnii la baie!"

Asta spuneam atunci.....

Tremur toata.

Silvia o sa ma gandesc la ce spui dar eu daca mi-ar veni o angajata sa solicite asta....sigur nu ar aproba sefii. Pentru ca in cazul mamelor care alapteaza nu poate sa le inlocuiasca nimeni. Dar copilul care papa formula poate sa pape din mana celui/celei care il ingrijeste peste zi, asa ca prezenta mamei nu e justificata. Asta e parerea mea.



Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florypop spune:

Nu facem misto de tine mey. Pur si simplu ala era statusul atunci, ca acum s-a modificat: am mancat si ma apuca somnul....:))
Sa nu ma injuri dar mai glumim si noi.

Sa va spun ce am patit de dimineata sa aveti de ce rade.
1. ma trezesc la 5 si opresc ceasul si dorm la loc;
2. suna iar la 5.30 il opresc si dorm la loc;
3. la 6.30 se trezeste bebe si zice "mami, mami esti pierduta intarzii la serv."..:) In fine realizez ca e tarziu si o sun pe mama ca trebuia sa o aduc sa stea cu bebe. Saraca ma astepta in fata blocului cu 3 sacose dupa ea (cu cartofi, mazare si alte greutati)de 20 de minute. S-a suparat pe mine bienteles dar asta e. o pun sa ia taxiul sa vina si eu ma pregatesc de serviciu. Pleaca sotul meu si dupa jumate de ora hai sa plec si eu.
4. Pleaca daca poti ca m-am trezit in fata masinii fara chei. Cheile sa nu credeti ca erau acasa erau la el care ajunsese la serviciu. Il sun si imi fac programul la tel. Urlu ca descreierata si vine inapoi acasa cu cheile.Statusem ca fraiera in fata blocului circa 30 minute... deja aveam o ora intaziere.
5. Plec intr-un final si ce credeti? Prind ditamai bariera, moment in care am zis asta e.....am dat muzica la maxim in masina si am zis fie ce o fi. Am intarziat normal...


Continuarea cand ma duc acasa diseara. Trebuie sa imi fac numarul...sa ma racoresc.

Sa nu radeti de mine, radeti cu mine.

Va pup,


Flory si Andrei (27 Nov 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vivi.vio spune:

Aissa, 1 an, 2, 3...dintisori, eventual si o maseluta ,doua(glumesc), sanatoasa si la fel de frumoasa ca ALEXANDRA, care observ ca devine mai frumoasa pe zi ce trece...
Scuze ca te stresez cu o intrebare:de ce pasament inaintea incredintarii in vederea adoptiei si de ce a durat atat intre momentul in care ai vazut-o si momentul in care ai obtinut incredintarea? Imi scapa MUULTE.
Am o propunere: nu se poate deschide un subiect in care sa scrieti etapele prin care se trece cu lux de amanunte ca sa intelegem si noi cele care suntem la inceput ?Ar fi nemaipomenit.
De exemplu:
-pentru atestat trebuie urmatoarele acte......le-am mai scris eu;
- dupa ce depui actele povestim in ce constau intalnirile;
- ce urmeaza dupa intalniri si cum iti dau atestatul;
- ce faci cu el si ce acte depui cand vrei sa obtii drept de vizitare;
-vad copilul si vreau sa-l iau ,de ce ai plasament sau de ce mai intai plasament si dupa aceea incredintare in vederea adoptiei, care e diferenta, cum e mai bine, etc;
....
Propun o structurare asa :
ACTE NECESARE PT.ATESTAT
INTALNIRI/TESTE PENTRU ATESTAT
ATESTAT
CUM CAUTAM COPILUL SI UNDE SI CE DREPTURI AVEM
ETAPA ATESTAT-PLASAMENT SAU INCREDINTARE IN VEDEREA ADOPTIEI-cele 3 luni
TRIBUNAL
HOTARARE JUDECATOREASCA DEFINITIVA IREVOCABILA
ETC.........................................................
voi stiti mai bine, bineinteles daca se poate si e permis de cei care administreaza Forumul.
Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

Sa nu "indrazniti" sa va duceti la munte fara noi .Si nu sapt asta !.

Mergi la inceput