M-am hotarat......adoptie(partea a 11-a)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Valiburu, sigur ca trebuie sa intrebi. ALtfel pot presupune ca nu prea te streseaza. Despre mine si acum zice asistenta ca sunt nerabdatoare, desi eu am sunat-o doar de 2 ori, in rest il pun pe Tony .
Fetelor va multumesc mult, chiar sunt foarte bucuroasa.
Briantis, probabil azi primiti si voi hotararea, sper sa va mearga cat mai repede fazele urmatoare si sa rezolvati si voi cat de curand. Imi pare tare rau, aproape mi-e jena sa ma bucur cand stiu cat esti de trista, dar sunt convinsa ca si la voi va fi bine cat de repede.

Intrebare-intrebatoare: cele 15 zile de care sunt? Calendaristice sau lucratoare?


Hai ca editez ca am dat azi 1000 de mesaje.
Fetelor, cand ne-am apucat noi de acte, era in discutia noastra si o fata, parca din Galati, Claudia_a, cea care o gasise pe Ioana nasturica. Nu a mai scris de mult. Eu abia asteptam sa vad ce mai zice, era cam la aceeasi pasi ca mine. Tare as vrea sa mai stiu de ea. Voi ati mai vazut-o pe forum?


Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns o mamica fericita spune:

Felicitari Aissa si Rozi ma bucur mult pentru voi.
Valiburu asa cum ti-au zis si celelalte fete tu trebuie sa suni sau sa mergi sa te interesezi.
Briantis iti tin pumnii.


Lorelei si Robert

din pacate m-am captusit cu un pui de gripa si de doua zile mai mult zac, sper sa imi revin pana sambata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valiburu spune:

Multumesc pentru sfatul pe care l-am pus in aplicare.Luni dimineata ma intalnesc cu asistenta sociala ca sa vad cum evolueaza lucrurile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

Buna vivi.vio
In ce a constat prima etapa de testare la tine? Cate testari crezi ca vei avea pana primesti atestatul de "mamica".
irina_g

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

Buna Aissa,
Felicitari pentru eveniment. Numai bucurii sa aveti de la "junioarea" voastra.
Te pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vivi.vio spune:

Buna, tuturor.
Irina_g : Am avut o prima intalnire care a connstat intr-o testare psihologica si anume am raspuns la vreo 300 de intrebari din 2 chestionare, testul culorilor si desenul familiei.A doua intalnire o avem stabilita saptamana viitoare, vin acasa asistenta sociala si domnisoara psiholog.Probabil ca vor sa vada in ce conditii locuim,vor sa discute cu un vecin,doi, trebuie sa ia referinte despre noi,normal.
Sunt minimum 6 intalniri, la noi acasa sau la sediul lor, iar la una din ele ne-a spus asistenta ca trebuie sa vorbeasca cu 1,2 din cei care ne-au intocmit caracterizari.Mai multe inca nu stiu, daca fetele care au obtinut atestatul ne pot povesti si noua in ce mai constau intalnirile, eu le-as fi recunoscatoare.
Irina,iti scriu miercuri in ce a constat a doua intalnire.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

vivi.vio, noi am obtinut atestatul anul trecut, cand era alta lege si era mai simplu. Adica - test psihologic la ei, vizita asistenta sociala la noi acasa, intrebat de bunici, daca exista, ce parere au despre ce vrem sa facem, daca locuiesc aproape si ne vor putea ajuta etc; 2 caracterizari scrise (eu le-am rugat pe doua prietene, n-am vrut sa spun din prima la servici); adeverinta aceea medicala si cazierele. Sper ca n-am uitat nimic.
Nu exista un nr minim de intalniri.
Cred ca vor sa se convinga ca va doriti asta cu adevarat (pe noi ne-au intrebat si de ce nu avem propriul copil, mi s-a parut cam invaziva intrebarea dar, in fine, nu aveam nimic de ascuns). Vor sa se convinga si ca sunteti normali la cap (nu stiu care sunt criteriile ). M-au intrebat pe mine daca intentionez sa-mi iau concediu pt cresterea copilului (spusesem ca ar fi bine sa gasesc un bebe).

Victoras (24.08.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

Mersi Vivi.vio pentru informatii. Spune-mi totusi ce inseamna testul culorilor si desenul familiei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

Vivi,
Am uitat sa te mai intreb cam cum sunau acele 300 intrebari?
mersi anticipat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Noi azi am vorbit cu asistenta sa-i spunem ca am primit hotararea si ....ce sa zic, trebuie sa mai astept cu numaratoarea celor 15 zile ca DPC nu a primit-o inca si trebuie sa aiba 15 zile si ei. Eu deja numarasem pe calendar cand sa mergem...
E, nu-i bai, sunt pe ultima suta oricum.
Si am aflat ca numai martea si miercurea putem merge sa ii punem stampila si nu stiu ce mai trebuie pe acolo.


Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Mergi la inceput