M-am hotarat......adoptie(partea a 11-a)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

quote:
Originally posted by carmens

[...] Din ceea ce stiu eu pana la 31.12.2004 inca mai era in vigoare legea abandonului.

Din cate imi amintesc eu, parca din august 2004 nu mai exista procedura declararii abandonului, era o infundatura de drum pentru copii adevarat abandonati (trebuia sa incepem sa ne obisnuim, nu?), nu stiu cum se rezolvau astfel de situatii.

Victoras (24.08.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmens spune:

Ai dreptate citisem legea adoptiei pe sarite si acum am vazut ca legea abandonului este abrogata la trei zile de la publicarea Legii 273/2004, adica 26.06.2004.

Credeam ca am descoperit America




carmen
Otilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns o mamica fericita spune:

Briantis toate suntem langa tine si te sustinem macar sufleteste 100%, lupta ca ai pentru cine. eu una sunt foarte indigata si suparata pe noua lege si nu inteleg, vor sa ajute copii parasiti sa-si gaseasca o familie care sa ii iubeasca si sa aiba grija de ei sau sunt condamnati la casa de copii????
sincer sunt o gramada de copii parasiti si fara nici un statut sa inteleg ca ei sunt condamnati sa traiasca fara dragostea si caldura unui camin?
parerea mea este ca ar trebui sa mai revizuiasca un pic legea sau poate nu sunt eu la curent cu tot dar ar trebui sa existe o sansa nu pentru noi ci pentru ei.
nu stiu daca am fost prea coerenta dar chiar sunt indignata cei care fac sau au facut legea chiar nu stiu ca cei mai multi copii sunt lasati in spitale mai bine zis asa zisele mame isi pun coada pe spinare si pa
hai ca inchei ca sa nu ma infurii mai rau va pup pe toate si poate ne vedem pe la un sfarsit de saptamana
Lorelei si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns qsar spune:

Briantis,

Cu tot sufletul, alaturi de voi.

Q

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiuras spune:

Briantis este o nebunie ce spui!

Cred ca este o tampenie ca instanta sa se mai ia in discutie daca copilul este corect declarat abandonat sau daca certificatul de familie apta de adoptie este OK. Dar asta este, suntem datori sa-i lasam pe toti sa ne bata la fund!

Briantis cred ca ar fi cazul sa te interesezi daca nu ar fi intelept sa cauti un avocat care sa fie specializat in adoptii si care sa te reprezinte. De rezolvat o sa o rezolvi cu siguranta...dar de ce simplu daca se poate complicat, de ce repede cand se poate prelungi...
Daca te respinge si la acest recurs ce sanse de recurs mai ai? Adica vreau sa spun mai pe sleau cate gloante mai ai? Recursul este singura incercare sau dupa recurs mai urmeaza curte suprema sau altceva...In functie de acest raspuns poti vedea ce sanse ii mai lasi juristei de la DPC sau incerci in forta cu ea si/sau avocatul tau la acest recurs.
Nu te descuraja, o lupta este viata, te lupta deci...
Important este ca BB este la tine!
Bafta!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

Aiuras ,noi ne cautam avocat din momentul in care am iesit pe usa tribunalului .Din cate am inteles se poate ajunge pana la curtea suprema ,dar sicer nu cred ca mai suport inca o faza de genul asta .Cred ca o iau razna .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiuras spune:

Briantis nu te descuraja!
Aveti sentinta de abandon sau care este statutul lui?

Ai gasit avocat?
Nu uita ca trebuie sa faci recurs in timp util cred ca 15 zile dar Liliana te poate informa mai bine.
Daca vrei ma interesez si eu la cineva de un avocat de adoptii despre care am auzit lucruri OK si pe care il tin si eu in caz de nevoie.

Nu te risca zic si eu pentru ca dupa mintea ma de inginer daca ramane acest verdict atunci BB nu e declarat abandonat si atunci inca nu este adoptabil si deci nici incredintat spre adoptie la voi poate ca nu mai poate fi. Nici nu vreau sa ma mai gandesc...
Anunta-ma daca pot sa te ajut!
Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisoi3 spune:

Briantis,

Desi eu nu sunt inca in faza de adoptie si nu ma confrunt cu birocratia, prin urmare nu prea stiu cum se face, sunt din tot sufletul alaturi de tine si ma rog la Dumnezeu sa te ajute sa reusesti sa-ti adopti puiul si sa fie totul bine!
Sa dea Domnul sa fie totul bine! Iti tin pumnii!
Anda

toujours optimiste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_mm spune:

Briantis este strigator la cer ceea ce povestesti tu. Daca bebe nu era adoptabil cum ati ajuns pana la faza asta??? Cum ati trecut de incredintare???? La o adica poti sa dai in judecata si DPC-ul de care apartii pentru daune morale!!!
Este o greseala pe undeva si voi trebuie sa o descoperiti. Nu descuraja!!! Nu ai voie sa o faci!!!! Noi ne gandim la tine si cu siguranta gandurile noastre bune, cumulate cu o gandire pozitiva din partea ta, te vor ajuta sa duci totul la bun sfarsit!!!

Dupa parerea mea declinul si condamnarea copiilor la orfelinate a inceput chiar de cand s-a abrogat legea abandonului. A dat posibilitatea unor neispraviti sa isi recupereze copii pentru a primi alocatia, si a luat sansa tuturor copiilor abandonati sa isi gaseasca parinti ca noi, care sa ii iubeasca si sa ii pretuiasca asa cum merita orice copil.
S-a vorbit la un moment dat de o asociatie a parintilor adoptatori. Ce asteptam???!!!! Ca sa creezi o astfel de asociatie nu iti trebuie mare lucru.
Cine este pentru??? Daca vreti eu ma bag sa ma apuc de treaba si intr-o luna avem asociatia. Ce ziceti????
Poate ca ... intr-adevar unde-s multi puterea creste!!!!

Oana si bb Eric (20.05.2004)
http://www.lamaze.ro
http://community.webshots.com/user/oana_mm
http://www.divertastore.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiuras spune:

Oana, eu sunt pentru!

Mergi la inceput