M-am hotarat......adoptie(partea a 11-a)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns florypop spune:

Nu pot sa cred. Bai daca nu au bani de plicuri sa spuna. Facem o campanie...ceva...:)
Sa punem un anunt pe forum poate doneaza cineva plicuri....

Ar fi fost de ajuns sa va spuna si mergeati voi si le ridicati personal. Asa in felul asta stie toata lumea ce faci tu. Poate vrei sa tii secret....mama ce ma enerveaza chestiile astea.

Va pup,


Flory si Andrei (27 Nov 2004)

http://pg.photos.yahoo.com/ph/florypop/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

Multumesc Aissa !Daca nu vine nici azi ,o sa sun din nou la Dpc sa vad daca ei au primit-o .Joi nu ajunsese nici la ei.Oricum dupa ce spui tu ,e posibil sa fi venit si sa o fi luat vreun "binevoitor" ,daca e la moda cu lasatul pe pres .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vivi.vio spune:

Irina_g:Nu ma mira.Iti dau o alta adresa:vivi.vio@hotmail.ro.Daca nu te deranjeaza putem sa vorbim si la telefon.Vad ca sunt putin inaintea ta si m-as bucura sa mai schimbam informatii si impresii.
Toate etapele(inclusiv cele minimum 6 intalniri ) sunt prevazute in legea noua si in Normele Metodologice.Ce va mai urma nu stiu nici eu, dar poate mai exista cineva in aceeasi etapa, cea de obtinere a atestatului dupa legea noua.
Testul culorilor:trebuie sa alegi de 2 ori, la un interval de timp de 10 minute din vreo 8 culori sau 10,nu mai tin minte cate,in ordinea simpatiei, adica pe cele pe care le simpatizezi mai mult primele...asa ni s-a spus explicit"in ordinea simpatiei";
Testul cu familia:deseneaza familia asa cum o vezi tu.Nu se urmareste sa ai talent la desen, nici sa faci un tablou cu casa, copaci si altele.Eu m-am desenat pe mine, pe copil si pe sotul meu, tinandu-ne de mana, intr-un cerc pe care am scris "casa".Ne-a spus sa scriem si cine este in desen, iar eu am scris numele noaste,iar la copil am scris FETITA, pentru ca deocamdata nu pot sa stiu ce nume are.Pe barbatul meu mi-a venit sa-l omor cand mi-a zis ca nu ne-a desenat tinandu-ne de mana,dar atat el cat si niste prieteni care se pricep la teste din astea mi-au spus ca e bine ca a desenat asa, pentru ca asta inseamna autoritatea tatalui fata de "dragostea si cocoloseala" mamei.
Despre intrebari:e greu, trebuie sa-mi aduc aminte din ele,au fost multe.Nu se urmareste in mod special inteligenta ci capacitatea de a fi parinte si profilul psihologic al fiecaruia.Ai raspunsurile si tu trebuie sa bifezi.Maine nu pot scrie.Irina, vorbim poimaine si iti povestesc despre ziua de maine.....Te rog scrie-mi si adresa de email, ca sa ne scrie in alta parte, nu stiu daca e cel mai indicat aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daria spune:

Briantis, am tot citit prin ce treceti si iti inteleg perfect starea prin care treci. Imi pare tare rau de situatia voastra si in acelasi timp este revoltator ce se intampla. Noi am urmarit (de pe margine) cum s-a desfasurat procesul de abandon si stiu ce inseamna sa astepti un nou termen s.a.m.d. Dar ce voiam sa-ti spun este ca noi am obtinut termenul de judecata final chiar in vacanta judecatoreasca,ceea ce nu credeam ca are sa se intample. Cazurile de felul acesta au termene mai scurte si se judeca si in vacanta. Asta asa ca sa stii tu. Poate reusiti sa finalizati pana atunci si sa va linistiti.
Va doresc numai bine,

& Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns riculica spune:

buna!
imi iau si eu in curand atestatul pentru familie adoptatoare - cel putin asa sper - si vreau sa infiez un copil de doi-trei ani. Are cineva idee daca sunt probleme cu copii crescuti in orfelinat pana la aceasta varsta? Au probleme de comportament?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

Mersi vivi.vio pentru informatii. O sa-ti scriu un mail pe adresa noua din care poti vedea adresa mea de mail.
A mea are avantajul de a avea 1G capacitatea de stocare. In plus o pot accesa oricand asa ca sa vedem ce o sa iasa.
mersi inca o data

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

Am aflat azi ca hotararea judecatoreasca trebuie sa fie trimisa in maxim 30 zile de la infatisare .Alte zile de asteptare .Desi am fost la tribunal in aceeasi zi cu Cristina ,trebuie timp ca sa argumenteze o aberatie,asa cum e verdictul lor sau cum s-o numi de fapt .Asa ca degeaba pazesc cutia postala si degeaba incerc sa ma calmez ca nu pot .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

quote:
Originally posted by Briantis

Am aflat azi ca hotararea judecatoreasca trebuie sa fie trimisa in maxim 30 zile de la infatisare .Alte zile de asteptare .Desi am fost la tribunal in aceeasi zi cu Cristina ,trebuie timp ca sa argumenteze o aberatie,asa cum e verdictul lor sau cum s-o numi de fapt .Asa ca degeaba pazesc cutia postala si degeaba incerc sa ma calmez ca nu pot .



Corina, dar poate ca analizeaza mai bine dosarul si poate rezolutia va fi favorabila! Oare este SIGUR raspunsul negativ?! Eu inca mai sper sa se uite mai bine pe hartii si sa ai o surpriza placuta! De ce sa nu se poata?!

Victoras (24.08.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

Rozi, as vrea eu sa fie cum spui tu ,dar solutia la dosar se trece intr-un fel de registru sau condica sau cum ii mai zice .Jurista de la Dpc a fost la tribunal a doua zi dupa infatisare de acolo a aflat ca ne-au respins adoptia Asa ca asta stiu sigur .Pana a 2a zi am sperat si eu ,pt. ca desi procurorul a recomandat neaprobarea adoptiei ,sentinta a ramas in pronuntare .Dupa ce a fost jurista a2a zi si s-a uitat in catastiful lor am aflat sigur ca nu ne-au aprobat adoptia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Draga mea, nu am stiut ca s-a decis deja. Oricum, nu uita ca NU E TOTUL PIERDUT. Si, cand va fi TOTUL CASTIGAT, sa vezi ce fericita vei fi! Scrie-ne, spune-ne daca te putem ajuta in vreun fel, si nu uita ca suntem alaturi de tine!

Victoras (24.08.2004)

Mergi la inceput