Ce parere aveti despre contractele prenuptiale?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dalia946 spune:

Eu sint casatorita de 42 de ani. Nici un moment nu mi-am pus problema aceasta si nici nu consider necesar un astfel de contract, intre doi oameni care se iubesc cu adevarat si isi programeaza viata impreuna, care sint alaturi la bucurii si la necazuri, care impart acelasi pat, care au in comun copii, hotariri importante de luat. E doar parerea mea, si nici nu sint adepta unei zestre la casatorie. Totul se poate face impreuna cu dragoste si intelegere si in felul acesta stii sa le pretuiesti mai mult.

dalia946

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bogdidicris spune:

cred ca un astfel de contract nu se face decat in situatia in care amandoi sunt foarte bogati sau cand doar unul din ei are ceva de protejat.
chestia ca atunci cand te casatoresti speri ca o faci pentru toata viata. asa ca ce nevoie ai de asa ceva. dar omul se schimba in momentul in care da de gustul banului si se adapteaza la un stil de viata pe care inainte doar il visa. in momentul in care estyi nevoit sa renunti la o viata plina de lux cam apar modificari de comportament si iti dai seama ce fel de om e cel cu care te-ai casatorit.
eu personal nu sunt de acord cu asa ceva



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addinel spune:

fetelor, citesc si nu imi vine sa cred ce citesc... parca e o discutie intre copilasi de gadinita, sau mai exact intre fetite alintate. mie una mi se pare ca numai o femeie total rupta de realitate poate afirma cu siguranta ca o casatorie e "pentru toata viata". nu spun ca multe casatorii nu dureaza, intr-adevar, o viata. dar de unde siguranta asta??? ma intreb in ce lume ati trait voi pana acum.... nu ati vazut cupluri divortate dupa zeci de ani? nu ati mai avut pana acum prieteni pentru care sa simtiti, intr-un moment sau altul, cele mai nobile sentimente? si exemplele ar putea continua...

ma marit peste numai 6 luni si da, in momentul asta cred ca nu ne vom desparti niciodata. insa asta cred si simt acum. pana la a se si intampla asa mai e cale lunga.... chiar o viata :). nu vom semna contract prenuptial nu pentru ca sunt sigura ca nu ne vom desparti niciodata (desi tare mi-as dori asta) ci pentru ca sunt sigura de caracterul omului alaturi de care traiesc de ceva vreme si cu care ma casatoresc. orice s-ar intampla cu noi si oricum se vor modifica sentimentele noastre in timp, stiu exact ca nu vom avea probleme la un eventual divort. si in plus am fost o aventuriera toata viata si am riscat mult, de ce nu as risca si acum?

nunta mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

Eu una poate ...dar sunt de acord cu contractele prenuptiale...mie nu-mi da senzatia ca nu ar fi dragoste sau stiu eu altceva...mi se pare normal daca unul dintre cei doi a muncit foarte mult si are anumite proprietati sau sume de bani sa se asigure...asta nu inseamna ca este suspectat celalalt partener de anumite intentii ascunse...dar mi se pare normal ca inainte de casatorie sa stie fiecare cu ce vine celalalt si iar mi se pare normal sa fie stipulat explicit ce se va intampla in eventualitatea unor evenimente cum ar fi de exemplu divortul, aparitia unui copil, eventual chiar si o pensie in urma divortului etc.

Daca vrei sa fi iubit, iubeste !!!

Oana & Marius
Wedding Day

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla2005 spune:

Eu una sunt perfect de acord cu ele! E un semn de maturitate si intelepciune din partea celor care il fac! Te scapa de multe probleme plus ca la noi se crede ca daca faci un contract prenuptial doar sa il lasi pe alalat pe drumuri in caz de divort ...dar nu e asa din contra...! Apropos sunt legale astfel de contracte la noi in tara?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gdan62 spune:

Cand faci un asemnea contract cu partenera/rul de viata un lucru este clar, iubesti mai mult partea financiara decat pe cea/cel de langa tine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

le consider normale...da' noi cand ne/am luat nu aveam nic...asa ca nu aveam ce trece pe contract...ca aerul nu se trece...

Anca si Alexandra (10 nov.2003)

http://community.webshots.com/user/alexandra_ioana

http://www.magnetoterapie.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ICorina spune:

Consider normale aceste contracte,numai atunci cand cei doi chiar au averi si, implicit, foarte mult de pierdut atunci cand ceva nu merge bine.Sau atunci cand trebuie sa protejezi pe cineva,cand depind si alti oameni de tine, care ar avea de pierdut in urma unui posibil divort cu...pretentii.

Corina si Mihai Alexandru (12.05.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

hello tuturor, sunt de parere ca sunt necesare atunci cand unul din soti vrea sa-si protejeze averea facuta inainte de a-si intalnii " iubirea", pentru cazul in care "iubirea " se termina. Pana la urma e foarte normal, iubirea nu trebuie sa aiba de a face cu averea celuilalt.
Silvi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana1177 spune:

Buna!
noi am facut un contract de mariage si asta nu pt ca sotului meu ii este teama ca voi divorta si voi pleca cu banii lui in conditiile in care am venit aici doar cu hainele ci pt a ma proteja; el este medic si are un cabinet propriu. Daca cumva "afacerea" nu mai merge, eu sunt protejata financiar.
Nu m-am gandit niciodata ca nu ma iubeste pt ca am facut contractul. Imi dovedeste contrariul zilnic si asta e cel mai important, nu banii.

pana la urma e chestiune de incredere; daca il iubesti are vreo importanta un contract??? n-ar trebui caci doar va iubiti si atat timp cat sunteti impreuna sunteti un TOT
La noi n-a fost niciodata "eu cu banii mei iar tu cu ai tai"; din contra. Sotul meu considera ca banii lui sunt banii nostri iar banii mei sunt banii mei.

e drept ca in Romania oamenii au inca prejudecati si temeri, poate unii jutificate, din pacate



Oana

Mergi la inceput