M--am hotarat.....adoptie(partea a 10-a)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cosmina1973 spune:

Ptr. Carmens....Intr-adevar, necesitatea cazierului este ceruta de Normele metodologice atat in legea veche cat si in cea noua....deci, trebuie sa il ai pt. a nu te amana...termenele sunt de 2 luni: gandeste-te ca in iulie incepe vacanta judecatoreasca. Noua, de ex., la termen ni s-au cerut si copii de pe anchetele sociale, desi, atestatul mentiona...daca te mai pot ajuta cu ceva...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmens spune:

Multumesc Cosmina pentru informatii !
Am sunat la asistenta mea dar nu este de gasit momentan asa ca am sunat la asistenta de unde am luat-o pe Otilia ( am mare incredere in ea) si mi-a spus ca nu este necesar cazierul dar ar fi bine sa il avem la indemana pentru ca depinde foarte mult de instanta de judecata. Asa ca ma apuc de treaba.
Apropo, citind inca o data legea gasesc articolul 15 care spune asa:
"(1) Cauzele privitoare la incuviintarea adoptiei se judeca in prima instanta de tribunalul in a carui raza teritoriala se gaseste domiciliul copilului."
Era sa o iau razna, ca noi am luat-o pe Otilia din alt judet si ma gandeam ca trebuie sa mergem acolo dar m-a linistit iarasi asistenta de acolo ca nu e cazul, ca din moment ce fata se afla la mine are domiciliul la noi.
Asa ca ne inarmam cu rabdare si caziere si asteptam citatia.

PS : In afara de caziere mai trebuie oare si altceva ?




carmen
Otilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Hihihi!
Ne-a sunat asistenta noastra, au primit ei citatia si pe 27 aprilie la 8,30 mergem la tribunal. Si ne-a zis inca o data sa scoatem cazierele. Maine merge Tony sa depuna cererea pentru ele.
Doamne Ajuta sa fie totul ok la dosar!
Liliana, apropo de ce ai spus tu de cotorul citatiei....trebuie neaparat sa primesc si eu citatia si DPC-ul ca sa fie procedura indeplinita? Sper sa o primesc si eu curand!



Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cosmina1973 spune:

Intr-adevar, domiciliul copilului este la voi, din momentul comunicarii hotararii Comisiei de incuviintare spre adoptie :)
Exceptand cazierul, iti mai trebuie (pt. dosarul instantei) confirmarea de la Oficiul Roman pt. Adoptii, pe care tesfatuiesc sa o iei personal, deoarece, solicitata oficial, ar insemna un nou termen de judecata. In esenta, faci o cerere la ei, se inregistreaza si in cateva zile o ai. Noua ni s-au solicitat copii de pe anchetele sociale, desi atestatul este rezultatul acestora. In final, iti mai trebuie multa, multa rabdare....si succes. Cred ca fetita noastra are un ingeras, pt. ca, in general, procedurile noastre au mers rapid.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cosmina1973 spune:

Fetelor ! Procedura de citare se acopera prin prezentare...asa ca, nu va cramponati de partea aceea d ejos a citatiei "Dovada de indeplinire a procedurii de citare". Important este sa cunoasteti termenul dvs., si consilierul Directiei.La termen este f. important sa se prezinte ambii parinti. Presedinta de complet ar putea sa va adreseze intrebari. Succes !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmens spune:

Daca va spun ca eu nu traiesc in Romania si voi nu ma credeti !
Am sunat asistenta si in sfarsit am gasit-o! Mi-a spus ca nu imi trebuie nimic la tribunal, ca ea nu a auzit niciodata sa ceara instanta asa ceva. Ca daca ar fi asa ar trebui sa refac si analizele medicale si adeverintele de venit.
Vor fi cel mult doua infatisari, depinde de instanta. Au fost cazuri in care s-a dat avizul favorabil ( sau cum s-o numi) si cazuri in care s-a recomandat inca o verificare de la primarie, o vizita, dupa care s-a dat avizul.
Mi-a spus sa astept citatia, ca trebuie sa apara.
Sincera sa fiu as merge pe mana ei ca doar are experienta!
Nu stiu ce sa fac, ma mai gandesc.
Multumesc mult pentru sfaturi, Cosmina si asteptam fotografii cu printesa ta.



carmen
Otilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Cosmina, multumesc si eu pentru raspuns.
Carmens, nu ma mai mira nimic. Doar ai vazut ca in Bucuresti sunt diferente mari intre sectoare asa ca ce sa mai spunem de la un oras la altul. Asa sa fie, sa nu ai nevoie de nimic si sa termini si tu cat mai repede faza asta. Acum e prima oara cand aud ca ar putea fi mai multe termene in instanta. Ce vizita sa mai faca frate? Sa am dosarul complet si sa mai vrea instanta o vizita? Ar fi culmea! Sper sa termin saptamana viitoare.


Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

La noi a fost nevoie de o singura infatisare (care a durat 30de secunde) pentru acordarea avizului favorabil.

As dori sa spun si eu ceva(scuze pentru intarziere) despre cuvintele grele aruncate de apropiatii nostri referitor la copii adoptati.Faptul ca ,concepi un copil si il nasti nu iti da dreptul sa fii mama mai buna decat o femeie care adopta si creste un copil.Dovada clara sunt chiar copii nostri.O femeie i-a conceput si i-a nascut iar noi, mamele, ii crestem.Saptamana trecuta verisoara mea primara mi-a zis ca ea nu ar putea creste copilul altuia.Eu i-am raspuns ca eu cresc copilul meu nu al vecinului.

Stanca
http://community.webshots.com/user/ubi19

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmens spune:

Cristina, vizita o vor face cei de la primarie si nu cei de la DPC, deci, cum s-ar spune, cei de la primarie, banuiesc ca cei de la serviciul de asistenta sociala, ii verifica pe cei de la DPC, care apartin de Consiliul Judetean, daca nu ma insel. Si cum la noi cele doua au culori politice diferite la noi in oras nu m-as mira sa ma viziteze
Dar sper ca noi sa fim unul din cazurile care termina dupa prima infatisare !
Cand ma gandesc ca anul trecut pe vremea asta inca ma chinuiam cu instilatiile prin spital... nici nu stiu cum a trecut timpul. Dar asa cum spunea Cosmina, copii nostri au un inger pazitor si totul merge ca pe roate.
Eu mai am un motiv de bucurie : au inceput sa se miste lucrurile cu vanzarea locuintelor de serviciu, deci in curand vom fi PROPRIETARI.(vai de mama noastra, la cate rate avem - dar important este ca suntem sanatosi si Otilia este cu noi si ne insenineaza viata.



carmen
Otilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiuras spune:

Fetelor am scapat de Comisia de sector!
Am reusit sa adunam toate hartiile pana la urma. Acum astept sa ajungem la ORA si instanta. Asistenta noastra ne-a spus ca de acum nu mai colaboram cu ea. Ma simt cam in aer..
Aissa cum a fost la voi? Cat a durat? Cu cine discuti ca sa te tina la curent cu mersul si actele necesare?

Despre caziere deocamdata este proiect de lege sa fie valabile 6 luni, in vigoare este valabilitatea de 1 luna.

Mergi la inceput