M--am hotarat.....adoptie(partea a 10-a)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmens spune:

Cristina, eu la greva nu m-am gandit!!!
Dar eu cred cu tarie ca daca Dumnezeu ne-a ajutat pana acum nu ne va parasi la capatul lui. Totul se va rezolva.
Dar eu nu inteleg ce tot o tineti voi cu cazierele pentru ca noua asistenta nu ne-a spus nimic. Sunteti sigure ca vorbim de aceeasi tara . Cred ca iese cu scandal daca trebuie ceva la tribunal si nu-mi spune din timp.
Mie mi-a spus doar sa astept citatia, atat, restul o priveste pe ea.
Noi, in luna iunie facem 1 an de cand am primit atestatul si de atunci nu ni s-a solicitat alte documente.



carmen
Otilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiuras spune:

Carmens,

Oameni care sa fie mojici sunt la tot locul si pentru orice motiv. Mamei mele i s-a spus odata ca nu stie cum este sa iti iubesti copilul ca pe ochii din cap pentru ca are doi copii, nu unul pe care sa-l iubesti disperata si vezi Doamne daca are unul ceva iti mai ramane unul, adica asa ca la piese de rezerva! Sper ca ati zambit, dar este adevarat si tipa este sora lui tata!
Ganditi-va mai bine ce vor avea de infruntat copilasii nostri, poate de aceea este bine sa se cunoasca si impreuna sa fie mai puternici.

Irina, eu ma refeream la fisa medicala pentru copil.

Maine megem la Comisie S3.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Carmens, se poate sa se considere ca noi astia din Bucuresti suntem predispusi sa facem ilegalitati si de aia ne cere caziere iar.
Acum, fara gluma, sa nu cumva sa ai surprize la tribunal. Noua nu ne-a cerut doar cazier. Ai vazut Rozi are probleme cu certificatul medical care o intarzie. Mai trebuie declaratia notariala data pe baza certificatului medical, adeverinte de salariu actualizate si caziere. Mai arunca o intrebare asistentei; mai bine te injura ea ca o "soliciti" decat sa te trezesti amanata.


Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Aiuras, multa bafta maine! Te asteptam cu vesti bune!

Victoras (24.08.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

Doamne ce incuiata pot sa fiu !Abia dupa ce-am citit ce ati spus voi am realizat ca o sa astept citatia mult si bine .Dar nu era normal sa asigure o treime din activitate ? Acu chiar m-am enervat Parca n-am avut destui timpi morti pana acum .
Mai oameni buni eu am dus actele reactualizate prin ianuarie la sfarsitul lunii ,inclusiv cazierele ,vreti sa spuneti ca trebuie sa le scot inca odata ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Briantis, eu asa cred. Tony imi spunea ceva ca s-a prelungit, sau se va prelungi valabilitatea la 6 luni. Dar nu stiu daca e deja asa sau va fi.
Cat despre greva au zis acum pe Pro la stiri ca judecatoriile nu pot trimite citatii si decizii. Iar si daca ar fi asigurat o treime din activitate cred ca dadeau ceva pensii, alocatii, nu le pasa lor de noi.
Intrebarea mea ramane: nu putem afla noi de la judecatorie cand suntem programati? Noi avem dosarul depus miercuri, ma gandesc ca ar trebui sa existe un registru unde sa gasesc numarul dosarului. Stie cineva?


Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

Mersi Valiburu pentru informatii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Ba puteti sa aflati cand aveti termenul dar nu va foloseste la nimic, chiar cei de la juridic din Directie stiu cand aveti, ca doar ei au depus dosarul. Cand primiti citatia, o bucata ramane la voi in cutia postala, o alta se-ntoarce la tribunal la dosar. Astfel, la termen, greferul de sedinta deschide dosarul sa-l puna in fata judecatorului, vede daca sunt cotoarele de la citatii, spune "procedura completa/indeplinita" si se dezbate cauza. Altfel se da un nou termen. Mai bine ar fi fost daca atunci cand v-au depus cererile v-ar fi chemat si pe voi, ati fi luat termen in cunostinta, semnati in catastif si gata, va prezentati la termen fara sa mai asteptati citatia. Da', las' ca n-o tine nici greva asta o luna.

Pozele noastre
Poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Of Liliana, ce birocratie....Adica daca eu ma prezint la termen si postasul nu mi-a dat citatia si deci nu-i cotorul acolo ma amana? Aoleo, ce nervi ma apuca! Simt asa ca ma furnica pielea capului. Cred ca nu dureaza o luna greva, dar tot ma streseaza faza.


Intre timp am aflat ca au incetat greva, asa ca putem astepta linistite citatiile fetelor!


Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cosmina1973 spune:

Draga aissa,
Sunt si eu o mamica adoptiva....sa spunem ca am cam terminat cu birocratia....de asemenea, sunt si jurist, si de aceea iti spun ca ata citatia cat si sentina, le poti ridica personal, pe baza B.I.. Evident dupa trecerea celor 15 zile- drept de apel, poti legaliza sentinta cu mentiunea definitiva, ocolind, astfel, serviciile postale...

Mergi la inceput