M--am hotarat.....adoptie(partea a 10-a)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns valiburu spune:

Buna, la noi la Galati sunt valabile 3 luni aceste caziere. Aveti dreptate ca difera de la un loc la altul, vorba aia: "cate case atatea obiceiuri"
Vorbeam cu cineva din Iasi si acolo este cu totul si cu totul alt mod de a face ancheta, de a face cerere si altele.
Oricum succes si rabdare!
Ma bucur ca ii aveti pe copii langa voi si va incurajeaza cu siguranta!
Mi-au placut pozele f mult! aveti niste copii frumosi si le doresc numai sanatate
Toate cele bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valiburu spune:

Va rog sa imi spuneti cum se procedeaza in cazul in care intentionez sa adopt un copil din alt judet?
Trebuie sa o anunt pe asistenta sociala sau cu cine trebuie sa iau legatura?
Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Aiuras, eu tot cu asistenta mea colaborez. Chestia e ca ea a trecut acum pe post-adoptii si isi termina dosarele incepute deja asa ca nu stiu daca nu cumva acum colaboram tocmai ca suntem relativ "dupa". Oricum, dupa comisie cam intr-o saptamana de la comisie a luat avizul de la semnat, apoi a dus dosarul la ORA. Unde a mai stat cel putin o saptamana. Dupa aceea cam la o saptamana a depus dosarul la tribunal si in 2 saptamani de la depunere avem termenul. E mai usor sa-ti spun ca pe 17 martie am fost in comisie si in 27 aprilie avem termen, deci o luna si ceva. Si inca mi s-a parut ca a mers repede.
Valiburu, cred ca nu ai inteles tu bine ceva. Poate ca nu iti cer ei cazier mai devreme de 3 luni. Dar din punct de vedere juridic, pe tot teritoriul Romaniei cazierul e valabil 30 de zile. Pot exista diferente de procedura dar valabilitatea actelor nu poate fi dupa bunul plac al unui judet.
Hai ca intre timp ai mai intrebat ceva.... Daca gasesti copil in alt oras, judet iti anunti asistenta. Inainte de a gasi nu e necesar. Noi la faza cu gasirea copilului nu am colaborat deloc cu sectorul de resedinta. Am luat copilul in Ilfov in incredintare, am primit dosarul si l-am prezentat la sectorul 5 unde locuiesc.


Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

Ura !Am primit si noi citatia si avem termen pe 27 aprilie la ora 8 jumate .
Aissa, sotul meu spune ca mergem la acelasi tribunal .Daca e asa inseamna ca ne intalnim acolo .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Suuuper!
Briantis eu stiu doar atat: Tribunalul sector 5, sectia 5, etaj 1. Altceva despre organizare nu stiu, daca e acelasi tribunal, chiar nu stiu nimic despre subiectul asta. Daca mergi acolo pe chei, pe la Unirea macar ne putem vedea in fata, nu stiu daca suntem chiar in aceeasi sala. Eu inca nu am primit acasa citatia, doar asistenta la DPC. Probabil zilele astea ne vine si noua!


Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valiburu spune:

Aissa, multumesc pt raspunsuri. noua ne-a spus asa: cazierele pt dosarul de familie adoptiva sunt valabile 3 luni la noi (adica la DPC GL), eu de asta am spus ce am spus, dar nu-i nici o problema.
In al ii lea rand: dupa ce ai atestatul de fam. adoptiva poti sa iei copil in incredintare din alta parte? Noua ne-a spus sa nu incepem sa ne cautam copilul acum! Am inteles in gandul meu ca poti sa te atasezi de cineva anume si poate sunt complicatii in actul de adoptie si nu mai poti adopta.
Apoi ne-a spus ca ne va arata ea 1-2 copii care vor coincide cu profilul dorit sau pe aproape.
Imi cer scuze, poate sunt putin "nelinistita"!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Stai linistita, toate am trecut prin faza asta de "neliniste".
Mai, faza e ca de pe aici nu stiu daca e cineva care a adoptat de la domiciliu, adica prin DPC-ul sau. Chestia cu sa corespunda cu profilul...e relativa. De inceput cautarile si noua ne-au spus sa nu o facem inainte de a avea atestatul. Firesc, poti sa vezi copiii pe care ti-i vor arata. Dar nu esti obligata sa iei din sectorul/orasul/judetul tau. Poti adopta de oriunde din tara.


Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

La noi in citatie scrie Tribunalul Bucuresti sectia a5a civila ,camera 301 .Acuma eu nu inteleg daca asta e tribunal de sector sau de municipiu ,pentru ca adresa e de sector 4 (str. Danielopol nr 2-4 ).
Daca nu ne vedem acolo atunci ne-om mai intalni in parc .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Vedem noi intr-o saptamana. Eu am dat pe Google si am obtinut tot adresa asta cu Danielopol (care habar n-am unde e). Sectia a V-a vad ca e cea civila, asta e clar. Nu stiu daca e pe sectoare. Cand primesc citatia iti spun ce scrie si la mine, iar de nu intreb asistenta daca stie amanunte.


Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Judecatoriile sunt pe sectoare, Tribunalul e unul singur, cu mai multe sectii. Daca aveti in aceiasi zi sigur e vorba de acelasi complet, sunt complete separate pe adoptii si nu e mai mult de unul/zi.Asa ca sigur va veti intalni.

Pozele noastre
Poze noi

Mergi la inceput