DIN CANADA IN AUSTRALIA/NZ...???

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lai spune:

orchid, oz pt. informatii! daca mai stiti detalii, urechile-s ciulite
orchid, mult succes sa gasesti o modalitate de a scoate de undeva alea 5 puncte!

Lai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orchid spune:

quote:
Originally posted by oz

orchid,
imi pare rau , alta cale sa faci cele 5 puncte nu ai? Sotul tau cu ce se ocupa? nu poate sa-si recunoasca meseria? Te-ai uitat pe demand list recent? daca meseria ta e acolo primesti puncte in plus si profesorii sunt cautati. Am vazut ca stai in Qld, nu poti aplica pe regional? sau stai in Brisbane? trebuie sa fie o cale...



Sotul meu are peste 45 si nu are un job permanent asa ca nu-mi poate da nici un punct.
Profesorii nu sunt pe ultima demand list chiar daca sunt cautati
Stau in regional Qld si m-am uitat de curand la regional visa si nici acolo nu am sanse
Data trecuta cand m-am uitat la site-ul emigrarii aveau o usita cu doi ani de studii in Australia pentru 5 amarate de puncte.
Asa ca la inceputul anului asta m-am inscris sa fac un Master of Education -distance education, online la University of Queensland - curs part time de doi ani, intentionand sa-mi tin si jobul si sa impusc doi iepuri dintr-o lovitura.
Mi-au trimis confirmarea de enrolment mi-am selectat papers online si eram gata de start, cand mi-a venit ideea sa mai arunc un ochi pe la emigrare. Si ce crezi au schimbat si asta. Vor 2 ani full time pentru 5 puncte.
Am aflat tocmai in timp ca sa cancel the enrolment si sa nu mai dau niste bani($8-10000) pe ceva ce nu-mi trebuie de fapt
Astea sunt legile - am un job permanent de trei ani in Au, am cumparat casa aici + o investment - dar pentru asta nu se ofera nici un punct
Gata promit sa nu ma mai dau cu capul de pereti

Pt. Koky
Studiaza f bine toate informatiile de pe pagina oficiala
Daca vrei vii cu independent skills - o preconditie este sa fii lucrat trei ani in ultimii 5 ani in meseria pentru care tu ceri punctele (50 sau 60) Asta a fost ceea ce pe mine m-a doborat la figuratca la propriu sunt tare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oz spune:

orchid,
familie nu ai aici, sa aplici ca si sponzorizat? de ce nu merge regional?

in legatura cu parintii in vizita, este o varianta cu familiy - nu-stiu-cum unde poti sa inviti membrii familiei si eventual iti cer sa pui un bond ca sa fie siguri ca pleaca la timp din tara, nu stiu insa daca este si pentru cei cu rezidenta temporara. Sau poti incerca cu viza de turist obisnuita si sa gasesti pe cineva care sa garanteze pentru ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orchid spune:

Multumesc pentru raspunsuri si bunavointa oz.
Nu am pe nimeni sa ma sponsorizeze.
Si cu Regional visa - uite ca am un lapsus acum si nu-mi mai amintesc de ce nu merge dar ma informez si mai revin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Koky spune:

Of...e asa de complicat...nu stiu, trebuie sa fie o smecherie, ca in domeniul meu e plin de englezi, daca in Canada se poate sa vina sa lucreze cu contract (si au case cumparate aici majoritatea, plus copii etc etc, deci sunt "asezati" ) oare sa fie asa de greu in Australia??!!! De ce oare? E clar ca daca e asa nu am nici o sansa, eu nu sunt incadrata ca veterinar. In fine...mai studiez problema...e descurajant, oricum, daca din NZ e asa de greu......ajung la vorba lui barbata-miu, ca daca ne-am mai linisti cu munca si am pleca si noi macar in weekend, daca nu in 1-2 vacante pe an, n-am mai fi deloc stresati si nu am mai tanji dupa...nici nu stiu ce...Va pup...sunt cam melancolico-blegoasa la ora asta...

Koky, mama de doi super bebici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Koky spune:

Am doua intrebari: 1) aveti idee cum se procedeaza sau este cineva ajuns in Australia ca sponsored employee?
2) Este cineva pe forum sau cunoasteti un veterinar OVIDIU SERBANESCU? Este un fost student al sotului meu, este in Australia si daca se intampla cumva sa cunoasteti pe cineva cu coordonatele astea, ar dori sa (re)ia legatura. Weekend placut...spuneti-ne si noua ce faceti in weekend prin Australia...la plaja, la soare, pe terasa ...ca noi...cu zapada...Bye!

Koky, mama de doi super bebici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gorjan spune:

Multumesc Oz f mult.
Alta intrebare. Nu am ajuns inca la partea cu limba si ma gindeam ca poate stie cineva daca lucrind si studiind intr-o tara vorbitoare de engleza nu te scuteste de IELT. Nu se tine cont de loc de faptul asta?
Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Melody spune:

Buna la toti,
Si noi ne gandeam,chiar serios la plecare in Australia.
De fapt sotul,nu eu,chiar isi facuse si traducerile,etc.
Dar,din anumite motive,ne-am razgandit.
De fapt,sotiorul inca mai viseaza cateodata,dar i-am propus sa mergem in vizita sa vedem cum e acolo.

.....................................................................
Gorjan,nu se tine cont.IELTS se poate da chiar in K. si costa cam 350 $.

quote:
Multumesc Oz f mult.
Alta intrebare. Nu am ajuns inca la partea cu limba si ma gindeam ca poate stie cineva daca lucrind si studiind intr-o tara vorbitoare de engleza nu te scuteste de IELT. Nu se tine cont de loc de faptul asta?
Multumesc.]


AP

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pork spune:

In NZ teoretic nu e greu...ai nevoie de un singur lucru ..o oferta de munca...cum au cel mai mare nr de dobitoace pe cap de locuitor din lume pt un medic veterinar nu ar fi o problema, interesati-va de echivalarea studiilor si inregistrarea profesionala.
In NZ poti sa vi cu viza de turist...care se poate extinde automat prin internet pana la 9 luni... si sa treci direct pe work visa sau PR visa in timp ce te afli acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gorjan spune:

Multumesc Melody. Ma gindeam ca scap eu ca sotul l-a dat acu citiva ani.

Mergi la inceput