DIN CANADA IN AUSTRALIA/NZ...???

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oz spune:

quote:
Originally posted by khristin

Eu vreau sa stiu mai multe de cum se descurca un prof acolo de exemplu, cu ceva certificate luate (gen TESOL, TESL, FSL), cu un degree canadian ( e recunoscut acolo???) sau ca traducator (franceza-engleza). M-ar interesa concret gradul de recunoastere, in mod normal n-ar trebui sa existe probleme, fiind recunoscute international, nu?


vezi lista de meserii ce am pus-o pe pagina 4, cauta meseria acolo si gasesti in dreptul ei corpul profesional care se ocupa de recunostere. La sfarsitul documentului sunt adresele, nr. tel, siturile, tuturor corpurilor profesionale de pe lista. Intra pe situl lor si gasesti toate informatiile legate de recunoastere, conditii, preturi, etc.

ps. ce-i aia an sabatic?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

an sabatic = la un anumit nr. de ani, poti sa-ti iei un an "liber", adica nu tre' sa predai, majoritatea folosesc anul ca sa se concentreze pe proiectele lor de cercetare, uneori raman chiar in cadrul institutiei-mama, de multe ori pleaca pe undeva la o alta institutie (chiar intr-o alta tara).

Lai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gorjan spune:

Am o nedumerire. Am intrat pe pagina oficiala cu info despre emigrare si acolo specific ca in fct. de punctajul avut la meserie 60, 50, 40 iti trebuie un anumit nr de ani de exp. Pt 60 p erau 12luni in ultimile 18luni. Apoi am intrat pe forumul despre emigrare si am vazut ca majoritatea vorbeau de ceva 4 ani exp. Nu stiu ce sa mai cred . Aveti vreo idee daca e dif . pt Ro sau ce?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orchid spune:

1) Biserici ortodoxe roamanesti sau grecesti exista in toate marile orase. In orasele mai mici nu. Eu sunt ortodoxa dar merg la o biserica catolica pentru ca nu avem biserica ortodoxa.

2)Profesorii trebuie sa aiba meseria recunoscuta de NOOSR (da un search pe net si vei vedea despre ce e vorba)pentru a putea primi cele 60 de puncte necesare emigrarii.Cand meseria este recunoscuta de NOOSR, pentru a putea preda casual, part sau fulltime orice profesor trebuie inregistrat de catre Board of Teacher Registration in Queensland, in celelate state trebuie sa existe o autoritate asemanatoare. Adresa BTR in Qld: www.btr.qld.edu.au
Inregistrarea costa $25 pe an si se reinoieste la fiecare 3 ani.

In functie de cum recunoaste si echivaleaza NOOSR meseria ( 3 or 4 year trained teacher) salariile incep la 37-41K si cresc ana de an pana la 10 ani cand devii un senior teacher si salariul este 61K.
Pentru functiile de conducere salariile difera.
Casual work - aici se numeste supply teaching - este $250 per full day este mai mare dact ce primeste un profesor care lucreaza full time pentru ca include si plata vacantelor.
Un link pentru cei interesati de asta pt qld http://education.qld.gov.au/hr/recruitment/teaching/careers.html
Fiecare stat australian are un sistem de invatamant aparte. Amanuntele date de mine se refera la Queensland
Dupa 10 ani de predare la o scoala de stat ai dreptul la 10 saptamani on full pay de Long Service Leave.

Daca vreti amanunte din viata de zi cu zi a unui profesor - intrati si pe topicurile "poftiti si hai in cancelarie" - cand am timp mai scriu pe acolo.

Mult succes tutoror care vor sa emigreze in Au.
Din nefericire eu nu am nici o sansa sa obtin permanent residency aici de cand au ridicat punctajul anul trecut.
Dar pot trai si lucra fara restrictii( am cetatenie NZ). Am un job permanent ca full high school teacher.
Intrebati daca vreti sa stiti mai multe. Daca intrebarea este urgenta trimiteti un pm - sunt in general ocupata si nu intru prea des pe aici.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oz spune:

quote:
Originally posted by gorjan

Am o nedumerire. Am intrat pe pagina oficiala cu info despre emigrare si acolo specific ca in fct. de punctajul avut la meserie 60, 50, 40 iti trebuie un anumit nr de ani de exp. Pt 60 p erau 12luni in ultimile 18luni. Apoi am intrat pe forumul despre emigrare si am vazut ca majoritatea vorbeau de ceva 4 ani exp. Nu stiu ce sa mai cred . Aveti vreo idee daca e dif . pt Ro sau ce?


sunt 2 lucruri diferite, experienta pe care o cere corpul profesional sa-ti faca echivalarea si experienta pe care ti-o cere DIMIA ca sa faci aplicatia de emigrare. Pentru unele meserii nu se cere experienta ca sa iti echivalezi diploma, se considera ca hartia e destul, sau examenele trecute, pentru alte meserii experienta este mai importanta sau cel putin la fel de importanta ca diploma. In momentul cand ai recunoasterea profesionala trebuie sa indeplinesti conditiile puse de cei de la emigrari (DIMIA), pentru meseria de 60p trebuie sa fi lucrat 12 din ultimele 18 luni in domeniu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oz spune:

orchid,
tu de ce nu indeplinesti conditiile pentru rezidenta permanenta?
ai 60p pentru meserie, 20p pentru limba, 5p pentru romana, primesti puncte pentru ca ai muncit in Australia si pentru varsta , dar nu-i frumos sa intrebi o doamna . Care-i problema?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orchid spune:

Problema mea oz ( si sunt tare amarata crede-ma) este ca nu fac deact 115 puncte si nu 120 cum vor ei!
60 (meserie)+ 20 (varsta)+ 20 (limba)+ 10 (experienta) +5 (limba comunitara)=115.
Am asteptat sa fac 3 ani de experienta in meseria mea ( in Romania am lucrat in alt domeniu, apoi am locuit cativa ani in Germania unde am fost Hausfrau). Asta este o preconditie 3 ani w. exp. In ianuarie 2005 am facut cei trei ani, dar in decembrie 2004 am intrat intr-o noua categorie de varsta si am pierdut 5 puncte.
Sunt tare amarata ca voiam sa-mi invit parintii anul care vine si nu pot

Poate stii tu - un aussie nativ care nu este inrudit cu mine poate sa-mi invite parintii - in ce conditii?

Numai bine si enjoy the

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Koky spune:

Aoleu, ma speriati...ce legatura au parintii cu punctele??? Oz, mi-ai zis ca-mi trimiti mai multe detalii pe mp privind emigrarea ca vet...daca poti povesteste-mi si din experienta personala, daca e ceva care mi-ar fi util...multumesc mult !

Koky, mama de doi super bebici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oz spune:

orchid,
imi pare rau , alta cale sa faci cele 5 puncte nu ai? Sotul tau cu ce se ocupa? nu poate sa-si recunoasca meseria? Te-ai uitat pe demand list recent? daca meseria ta e acolo primesti puncte in plus si profesorii sunt cautati. Am vazut ca stai in Qld, nu poti aplica pe regional? sau stai in Brisbane? trebuie sa fie o cale...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oz spune:

Koky,
nu ti-am trimis pm pentru ca am un dosar mare si gros cu tot ce am strans legat de recunosterea profesionala si nu am avut timp sa-ti scriu romanul pe care intentionam . Intre timp mi-am dat seama de o alta problema , chiar cu recunoasterea profesionala, ca sa aplici pentru emigrare trebuie sa ai experienta recenta ca vet, ori tu nu ai dreptul sa lucrezi in canada ca veterinar, asa-i? deci nu poti sa ai aceasta experienta? . Hmm...m-am cam pierdut...nu prea stiu ce sa te sfatuiesc. Poate ar fi o idee buna sa contactezi un agent de emigrari, ti-ar putea spune exact ce sanse ai si cum, e tare incalcita situatia . Oricum iti trimit pm cu toate detaliile weekendul asta .

Mergi la inceput