DIN CANADA IN AUSTRALIA/NZ...???

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Melody spune:


No problem,
Dar de scapat nu scapi de engleza ,chiar daca este sotul aplicantul
principal.Oricum nu cred ca e asa de greu acest test,avand in vedere ca sunteti de 3 ani in Ca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gorjan spune:

Este cineva care a venit ca inginer in Aus? Se pare ca trebuie facute niste compune care sa demonstreze ca ai lucrrat ca inginer. A facut cineva asa ceva pt ca este destul de vag exp. ce anume sa demonstrezi
ex. la Engineering Technologist -"focuses on interactions within the system"
Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gorjan spune:

Alta nedumerire. Eu nu am reusit sa gasesc nicaieri specificat un minim de ani de exp. pt ingineri( mecanic in particulat). Cere doar sa dem ca ai calitatile specifice pozitiei. Stie cineva ceva despre acest minim de ani de exp.?
Mai datine si noua niste detalii despre zonele unde locuiti. Pleaseeee!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oz spune:

gorjan,
stiu pe cineva care a facut compunerile alea si am inteles ca nu sunt mare lucru, trebuie sa povestesti 3 episoade din viata ta ca inginer si ce interventii ai avut . Pentru corpul profesional nu cred ca ai nevoie de experienta, poate un an, maxim. Experienta de un an ti-o cere aplicatia pentru emigrare.

Cat despre examenul de engleza, cred ca poti obtine o scutire daca ai o diploma pentru care ai studiat in engleza, dar daca stii limba nu vad de ce sa te agiti, ca aplicant secundar iti cer un minim la IELTS, cat sa te descurci la cumparaturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

Pai n-ai cum sa faci echivalarea ing. in RO cu Engineering Technologist-ing. presupune min 4 ani de studiu post-liceal iar eng-tech. 3 ani (sau cumva esti sub-inginer? ca atunci se potriveste). Arunc un oki aici, ca eu degeaba ti-as spune, de-aku 7 ani conditiile s-au schimbat radical..Uite site-ul:
http://www.ieaust.org.au/find/osqa/res/downloads/OverseasQualificationsAssessmentKit.pdf

Arunca un oki si aici:
http://www.immi.gov.au/migration/skilled/basic_requirements.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orchid spune:

quote:
Originally posted by oz

orchid,
imi pare rau , alta cale sa faci cele 5 puncte nu ai? Sotul tau cu ce se ocupa? nu poate sa-si recunoasca meseria? Te-ai uitat pe demand list recent? daca meseria ta e acolo primesti puncte in plus si profesorii sunt cautati. Am vazut ca stai in Qld, nu poti aplica pe regional? sau stai in Brisbane? trebuie sa fie o cale...



Draga oz
Inca mai studiez viza regionala. Cunosti pe cineva care a obtinut o astfel de viza?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oz spune:

orchid,
m-am uitat putin pe www.immi.gov.au si din ce am vazut acolo sunt mai multe categorii de viza care nu iti cer cele 120p, regional este una din ele, mai este STNI care iti cere 110p si nominalizarea statului (care nu stiu cum se obtine ca nu am avut rabdare sa caut ), apoi mai este o baza de date unde cauti o meserie skill maching database, am dat secondary school teacher si au aparut gramezi de joburi, nu dispera ca se gaseste o solutie! Poate nu e o idee rea sa vorbesti cu un agent de emigrari, solutia poate fi foarte simpla si tu nici nu stii .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pork spune:

...Pt secondary school teacher...stiu si eu ca sunt gramezi de joburi pt unele subiecte (matematica, chimie, fizica, tehnologie)...dar mi mi s-a spus clar si oficial de la ministerul invatamanului din NZ ca "usually" (adica 99% totdeauna) ei angajeaza pe post de secondary school teacher doar vorbitori nativi de engleza (degeaba aveam eu IELTS Academic)...stiu si eu...in Australia o fi diferit pt anumite zone izolate, dar nu tot ce zboara se mananca...cam asta ar fi ideea. Merita incercat totusi...salariu bun,, vacanta mare...etc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orchid spune:

Mersi Oz
Ma informez in continuare. Nu imi trebuie job pentru ca am unul permanent.
Pentru Pork
Eu am facut o Postgraduate Diploma in Teaching la University of Auckland si mi-am gasit job imediat cum am terminat in NZ si apoi dupa o saptamana dupa ce am venit in Au am primit un contract. Am lucrat din prima zi cand am venit aici ca supply teacher (o saptamana) si apoi mi s-a oferit un contract care ulterior a fost transformat in permanent. Sunt de trei ani in acest job. Joburi sunt suficiente si aici si in NZ dar trebuie sa ai calificarile lor ca sa ai acces la ele. Iti recomand sa faci un Teaching College pentru ca inveti tot ce ai nevoie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gorjan spune:

Dodo ma gindeam la Eng. Techn. pt ca ei spun sa te hotaresti la ce categ te inscrii. Pt Profes. Eng. cer sa fi lucrat ca mare inginer or in general nu prea apuci sa indeplinesti cond pe care le pun ei pt aceasta prof. Ce am inteles eu e ca daca ai scoala de 4 ani pt Prof. Eng. si ai lucrat intr-o pozitie care se incadreaza mai mult ca Eng. Techd poti sa faci aplic. pt a fi acreditat ca atare dar nu e posibil sa pleci de la o scoala mai slaba ex. 3 ani Subing. si sa ceri acreditarea pe Prof. Eng. Ceea ce am facut eu se incadreaza mai mult la Eng. Tech. ca exp. de munca nu ca educatie- Politehnica Ing. Mecanic.

Mergi la inceput