DIN CANADA IN AUSTRALIA/NZ...???

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

Nu face greseala sa-ti echivalezi diploma ca eng.-tech, mergi pe professional eng, daca te uiti pe descrierea de la ASCO-11..., ai sa vezi diferenta. Tu trebuie sa mergi pa professional si pt. ca iti va fi greu sa gasesti ceva sa se potriveasca la fix cu profilul tau(in primul rind nu uita ca esti femeie, deci ai o bila neagra din start fata de un barbat, chiar daca oficial nu are dreptul nimeni sa-ti scoata okii cu asta, ai sa-ti dai seama ca sint preferati barbatii-vezi-Doamne ca se potrivesc mai bine pozitiei respective-vax, o scuza puerila dar care sta bine in picioare-) iar cu echivalarea de professional poti gasi pt. inceput ca assistant eng., ceea ce nu e rau deloc, de aici pina la eng. full (ma refer la pozitie, nu la diploma, ca aici nu-ti cere numeni diploma, poti sa zici si ca esti dr. doc., ii lasa rece) nu mai e decit un pas, pas pe care nu-l poti face de pe pozitia de eng-tech decit daca mai faci oleaca de scoala pe-aici. Unii au mers pe varianta asta, de studii, dar daca nu ai cetatenie trebuie sa le platesti din buzunar, nu ai dreptul la imprumut de la guvern fara dobinda. Acum, faci cum crezi ca iti iese mai bine punctajul, totul e sa treci cu bine prin procesul de evaluare, dupa ce ai luat viza de rez. perm. nu te mai intreaba nimeni nimic, depinde de tine cum te descurci...
P.S. Iar chestia cu "mare inginer" cade, un inginer "normal" de-aici e ca unul din RO, "senior eng." e cel cu "un cap" mai mare, adica are atributii mai multe, ca un fel de inginer-sef, sa zicem, din RO. Deci tu esti professional eng, nicidecum eng-tech, nu-ti vinde pielea mai ieftin, ca n-ai de ce..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gorjan spune:

Mutumesc Dodo. M-a cam speriat descrierea pe care o fac ei pt o pozitie de inginer. Chestia cu femeile o stiam pt ca se practica si aici. O sa vad cum o pun in scris sa le satisfac dorintele. Chestia e ca noi sintem la limia si am nevoie de toate punctele posibile. Chiar si cele pt limba romana si asta e si motivul pt care eu trebuie sa aplic ca principal pt ca am studii sup in Ro si pot sa iau cele 5 pct.
Banuiesc ca si acolo ca si aici femeile in inginerie mecanica, nu stiu in altele, lucreaza in proiectare. Cel putin pe aicea nu prea ai sanse sa lucrezi direct in sectii oricit ai fi de grozava.

Stie cineva daca un unchi prin alianta poate fi considerata o ruda care te poate sponsoriza?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pork spune:

Pt Orhid



Spune-mi te org ce meserie ai la baza. Pt subiectele matematica, chimie, fizica, maori studies si tehnologie, statul neozeelandez nu numai ca pplateste studiile dar mai si da o bursa de 10 k pe anul respectiv, asa de mare este cererea de secondary teachers in domeniu. In principal oferta se adreseaza inginerilor care vor sa se reprofileze. Eu nu sunt inginer iar domeniul meu de expertiza nu acopera materiile cerute (cele de mai sus)...probabil ca pentru ele mai fac si exceptii in ce priveste non native english speackers.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orchid spune:

Am raspuns pe PM.
Daca este cineva interesat postez si aici, altfel nu vreau sa acaparez "spatiul" cu detalii personale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns She spune:

Un unchi prin alianta poate sa fie sponsor!
Si exact acum citeva zile am auzit ca se dau 5 puncte pt cei care au studiat in alta limba decit engleza, de ex ROMANA!!
Treaba noua, chiar de foarte de curind iar limba romana se afla pe lista lor de punctaje la studii in limbi straine.
Sapati la treaba asta ca este adevarata si bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oz spune:

sponsor poate fi: fiul/fiica adult(a), frate/sora sau unchi/matusa. Felul in care isi numesc romanii rudele sunt mai complexe si eu nu prea inteleg cum vine unchiul asta prin alianta , ca sa poata fi sponsorul tau trebuie sa fie:
- fratele unuia dintre parintii tai sau ai sotului tau, sau
- sotul surorii unuia dintre parintii tai sau ai sotului tau. Sper ca e mai clar acum! restul unchilor si matusilor se exclud .

cu punctele pentru limba romana suntem lamuriti, e super veche

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oz spune:

...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onuta96 spune:

stie cineva daca asistenti medicali se afla pe lista meserilor cautate.daca stie cineva amanunte despre asta va rog sa-mi spuneti si mie .mama de doi bb-ci in Romania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gorjan spune:

deci fratele sotiei unuia din frati nu se poate. Pacat.
A reusit cineva sa ia cele 5 pct. pt limba romana fara sa aiba studii sup. in Ro? In ce consta ex. de traducator/translator si cam ce nivel are? daca am inteles bine e vreo 2000$, asa e?
Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oz spune:

quote:
Originally posted by onuta96

stie cineva daca asistenti medicali se afla pe lista meserilor cautate.daca stie cineva amanunte despre asta va rog sa-mi spuneti si mie .mama de doi bb-ci in Romania


onuta,
esti in cea mai favorabila pozitie , asistentii medicali sunt vanati pe aici de catre angajatori si au prioritate la procesarea dosarelor . Nu sunt probleme cu punctajul pentru ca meseria de nurse (atentie!! nu iti ajunge liceul sanitar, trebuie sa ai colegiul) este pe demand list si primesti puncte in plus pentru asta iar daca gasesti si o oferta de lucru (ceea ce este destul de probabil) mai primesti niste puncte. Acum, ca sa-ti mai tai din avant , trebuie sa-ti recunosti meseria, asta inseamna ca trebuie sa iei legatura cu bordul din statul in care te gandesti sa mergi, le trimiti diploma, foaia matricola, silabusul, detalii despre experienta si TESTUL IELTS cu 7 la academic!!!! iar ei iti vor spune daca mai trebuie sa faci ceva cursuri sau cum te poti echivala. In momentul in care ai echivalarea meseriei si depui dosarul de emigrare va fi procesat in regim de urgenta din cauza meseriei. Succes!

Mergi la inceput