DIN CANADA IN AUSTRALIA/NZ...???

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Unde e lista nenorocita , Oz ?

Merci de raspunsuri !

http://www.livinginmontreal.go.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oz spune:

lista cu meserii si punctajele pentru fiecare meserie:
www.immi.gov.au/allforms/pdf/1121i.pdf
unele organizatii profesionale cer si o perioada de experienta pentru echivalare, cu cat meseria are mai multi ani de scoala cu atat mai putina experienta se cere (dar nu se aplica la toate). Pentru a face aplicatia de emigrare (dupa echivalarea profesionala) ai nevoie de experienta, 12 luni in ultimele 18 pentru meseriile cu 60p si mai mult pentru celelalte, experienta trebuie sa fie pe meseria nominalizata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

, e bine, merci. Ne incadram .

E tentanta o clima mai calda si o tara cu 1 singura limba oficiala, problema e ca de cand am aterizat aici, invatand fr, am uitat engleza. Acum invatam fr. 8 ore/zi .

http://www.livinginmontreal.go.ro/

Bai, nu mai vin ca mi-am adus aminte ca aveti rechini , serpi si paianjeni.



Pai ce, se compara cu balenele noastre ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Ira, Ira... te referi la balene sau la "balenele" americii de nord, care chiar abunda pe aici?

Simina & Andrei (Deiutzu)

Home, wherever you are...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Koky spune:

Fetelor..a dat norocul peste mine !!! Atatea raspunsuri...m-ati facut praf...din pacate, nu pot scrie acum, ca plec la serviciu ...numai un raspuns scurt ptr Oz...ce bafta sa fie o vet in forum !!! Si lucrezi in clinica? Daca vrei, da-mi mai multe detalii pe privat...In Canada am considerat ca nu merita din 2 motive: 1) au servicii medicale UMANE gratuite, iar cand trebuie sa scoata bani din buzunar ptr animale in general ii fac eutanasie dupa cateva zile de tratament (nu toti, dar multi sunt asa) 2) trebuie sa fii perfect bilingv, engleza-franceza, aici in Quebec...Am trecut examenul de franceza (echivalentul TOEFL) dar pe urma m-am reorientat spre cercetare si am salariu aproape (mai mic inca, dar sper sa creasca odata cu experienta) ca un vet.
Hai, va pup, pe mai tarziu...

Koky, mama de doi super bebici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Koky spune:

Acu' va scriu pe fuga pentru ca sunt in pauza de masa...deci: planul este urmatorul: m-ati convins, aplic ptr emigrare. Oz, poti sa-mi zici si mie pas cu pas ce ai facut? Te intreb pe tine ca vet...Aplicam aici pentru cetatenie, daca Doamne fereste nu merge ceva acolo. Plecam in Romania si cand ne intoarcem demaram totul (prin iunie) Pana atunci ma reapuc de engleza, ca am uitat-o de tot cu franceza asta, si astept sfaturi din experienta voastra.
Completare la mesajul precendent: adevarul este in Quebec nu prea merge treaba cu veterinaria, pentru ca sunt mai prost platiti veterinarii, dar in alte provincii si mai ales in State salariile sunt mult mai mari. Depinde si daca esti specializat sau nu in ceva. Nu exclud complet luarea licentei, dar nu am inteles prea bine, trebuie sa dau examenele INAINTE DE A APLICA PTR EMIGRARE?! Oz, tu ai inceput ceva, ai dat vreun examen? Oricum, eu nu am pierdut legatura cu clinica, in weekend acolo lucrez, tocmai sa nu-mi "ies din mana"...
Si in incheiere...fetelor, a dat o zapada si un viscol peste noi...si cand ma uit la vremea de la voi...acu' as zbura !!! Si m-am uitat si la case, arata bine de tot. M-am uitat la Brisbane si Melbourne. Oricum nu ne propunem sa stam in oras, probabil intr-o suburbie, sa pot respira putin, sa am putin teren...mama, si terasele alea...sa beau cafelutza pe terasa...la umbra palmierilor...visez cu ochii deschisi...sa ma trezeasca cineva, ca intr-o ora am meeting
Pa, va pup


Koky, mama de doi super bebici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelp spune:

sesteptareaaaaaaa!http://www.bancuri.federal.ro/poze/3473.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gorjan spune:

Buna Ira , nu ne-am mai conversat de cind esti in CAnada.
Se pare ca pina la urma chiar conteaza clima.
Daca chiar nu au cultul munca munca si iar munca se pare ca in sfirsit exista o tara si pentru mine. Pe aicea ai 2 sapt de vacanta si daca ii intrebi ce fac in vacanta in general vei primii un raspuns banal ca " ne odihnim sau pierdem timpul pe ici pe colo". Ce poti sa faci in 2 saptamini? M-ar interesa mai ales pt copii. Aici nu sint incurajati sa faca nimic fie iarna fie vara. Cultura de baza e televizorul si jocurile pe calculator. Scolile particulare sint f scumpe , in Ontario, peste 8-10 mii CAd /copil asta in orasele mai mici. CAm cit este acea contributie extra in cazul Aust?(/copil). Cred ca mai relevand ar fi salariul minim de cit cel mediu. De ex. in Ont. este 6.85 Cad , bani cu care nu poti de cit sa supravietuiesti. Nu stiu cum e la voi dar aici e asa o mare lauda ca esti " workooholic" nici macar nu stiu cum se scrie corect si in acelasi timp toti injura pe sub mustata si ar da cu workul asta de pamint.
Multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

quote:
Originally posted by gorjan

Buna Ira , nu ne-am mai conversat de cind esti in CAnada.
Se pare ca pina la urma chiar conteaza clima.
Daca chiar nu au cultul munca munca si iar munca se pare ca in sfirsit exista o tara si pentru mine. Pe aicea ai 2 sapt de vacanta si daca ii intrebi ce fac in vacanta in general vei primii un raspuns banal ca " ne odihnim sau pierdem timpul pe ici pe colo". Ce poti sa faci in 2 saptamini? M-ar interesa mai ales pt copii. Aici nu sint incurajati sa faca nimic fie iarna fie vara. Cultura de baza e televizorul si jocurile pe calculator. Scolile particulare sint f scumpe , in Ontario, peste 8-10 mii CAd /copil asta in orasele mai mici. CAm cit este acea contributie extra in cazul Aust?(/copil). Cred ca mai relevand ar fi salariul minim de cit cel mediu. De ex. in Ont. este 6.85 Cad , bani cu care nu poti de cit sa supravietuiesti. Nu stiu cum e la voi dar aici e asa o mare lauda ca esti " workooholic" nici macar nu stiu cum se scrie corect si in acelasi timp toti injura pe sub mustata si ar da cu workul asta de pamint.
Multumim!

AP



Buna, ce mai faci ?

Bineinteles ca foarte mult conteaza clima, absolut orice lucru neinsemnat conteaza in viata, dar clima ?
Eu nu sunt de acord ca cultura copiilor de baza este TV si jocuri pe calculator, asta depinde de la parinte la parinte si, cel putin aici, la Montreal, nu e valabil. Aici copiii merg la concerte, au o gramada de activitati, sunt f multe de spus....poate in K. e altfel, dar aici asa e. Maj. copiilor studiaza cate un instrument muzical, fac mult sport, etc.


Mai vorb., Irina

ps. Da, sunt dispusa oricaror schimbari in bine, of course, in viata mea, si as pleca in Australia si maine daca as avea posibilitatea. Dar deocamdata suntem f bine aici si, cel putin cativa ani, vom ramane aici. Sau...nu stiu, cel putin asa speram.

Intrebarea cu Au o pusesem de fapt pentru sora mea care, sufocata de atmosfera si "bunastarea" din Ro, vrea si ea sa emigreze cat mai repede cu putinta. Si ea prefera Australia, desi eu am batut-o la cap sa vina la noi, dar o sa vedem ce se va intampla.

http://www.livinginmontreal.go.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns She spune:

Koky!Ai grija cu Brisbane.mai putine oferte de munca si putin cam mai ciudati pe acolo, aussie d-aia mai retrasi care nu sint ft aclimatizati cu imigrantii.
in ce priveste 'spatiul" si aerul ed respirat, draga mea, toata australia este o imensitate de "ceva' Intr-un oras ca melbourne circuli pe cite 3 benzi de autostrada si loc este berechet, ai senzatia idilica ca esti la"tara" unde sint numai strazi cu case.
centrul este altfel dar cum iesi din el, esti parca in alt oras.
Bafta si tinem pumnii!

Mergi la inceput