DIN CANADA IN AUSTRALIA/NZ...???

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns She spune:

Adimerc, in vizita numai.Pus la cap la cap as avea 6 luni de aussie si m-as duce oricind.Am rude si prieteni acolo, citiva dintre amici sint acolo dupa 6 ani de Canada sau de Franta.Mai cunosc care au plecat de aici in Anglia sau ar pleca in Europa dar numai si numai ca sa fie mai aproape de Romania.Cel care a plecat in Anglia de ex dupa 3 ani aici, s-a reintors dupa numai 6 luni.Cred ca e mai usor sa treci de la europa aici decit de la aussie la europa .Europa este stresanta pt ei si nu inteleg de ce sint toti asa de agitati cind viata este asa de fara probleme.
Nu locuiesc in Romania ci in Europa undeva.Si ma bate gindul serios sa plec in Australia ca si pe altii.
Aussie mai spun ca Europa(pt ei este o tara mare) este plina de agitatie si de coruptie si de rasism.Vor sa vada cu totii Europa dupa care asteapta sa vina acasa intr-un loc sigur si frumos.
Am intilnit romani prin toate colturile lumii si in australia nu am intilnit pina acum care sa se plinga de tara asta sau sa nu se simta bine.Se pling(romanii) de costul biletului pina acasa la familie dar atit.daca apuci sa pui piciorul in Aussie, greu e sa te duci in alta parte ca dupa mine este o tara care are cam de toate pt un 'roman" sa zicem.
Intrebarile astea despre bani si economie si toate astea mis e par destul de fara rost sincer, pt ca am mai spus-o, in orice loc "normal", orice tara, traiesti bine daca ai capul pe umeri.Ce diferentiaza tarile intre ele este clima si toleranta fata de imigranti.Australia este o tara inca in fasha, noua si doritoare sa se populeze.Se construieste ca la balamuc peste tot si se intind orasele.Eu am avt o pauza de 3 ani de cind nu fusesem ultima oara si dupa numai 3 ani centrul si periferiile au fost ft schimbate si multe cartiere noi aparute!
Iar spun de ciudatenia faptului ca intr-un cartier nou(dar mai la distanta de centru) o casa este mai ieftina decit una mult mai veche dar un cartier "bun".
exista un nene in melbourne care ajuta pe toti romanii care sosesc aici.In firma lui muncesc numai romani si nu este singurul.
Pt cei care ajung aici, dati un Pm si va pun in legatura cu cei pe care ii cunosc si veti avea macar pe cineva care sa va astepte la aeroport si sa va ajute primele zile sa va dezmeticiti.Romanii pe care ii cunosc eu acolo sint saritori si ar ajuta cu ce pot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Ira, vezi link-ul pe care l-am dar pe pagina 2.

Costurile sunt cele fixe pentru procesarea dosarului (echivalari plus DIMIA) + IELTS + cat te costa pe tine sa iti intocmesti dosarul (obtinerea actelor, traduceri etc) + examenele medicale (+ avocat sau agent - daca vrei sa se ocupe altcineva de dosarul tau).

Nu iti cere nimenisa aterizezi cu o suma minima, insa e bine sa vii totusi cu ceva bani ca sa ai cu ce incepe. O suma minima ca sa te descurci pana te aranjezi ar fi, zic eu, vreo 10-15,000 AUD (pentru o familie de 2 pers). Insa stiu care au venit si cu 3,000 si altii care au venit cu mult peste. Depinde de fiecare. Insa te descurci mai usor daca nu incepi chiar de la sapa de lemn. Bineinteles, daca vii si cu copii trebuie sa iei in calcul din prima gradinita/scoala, o casa mai mare, o masina etc.

Procesul de emigrare dureaza in jur de un an jumatate. La unii mai mult, la altii mai putin, depinde de meserie.

Pentur paritate, vezi: http://www.anz.com/australia/support/general/fx.asp ratele sunt pentru 1 AUD (cred)



"Where there's a will, there's a way!!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns She spune:

Adimercedez, pai da, venita cu contract de munca este altceva decit rezident temporar!Poate ca aici este diferenta.
Oz, culmea culmilor, si eu am o prietena in aceeasi situatie (de fapt, cunosc 3 perechi) si au si copii si merg la medic si au cartonul ala al lor .Poate depinde de stat.Eu am fost cu ea si fetita(din curiozitate sa vad cum este la medic si nu a platit NIMIC.iar in alta parte, la alt medic, a platit o suma(parca 40 de auss?0 si i-au venit 30 inapii de la asigurare.tot temporara rezidenta si tot casatorita.
Nu cunosc pe nimeni ca roman refugiat politic deci vorbesc de cei veniti prin punctaje sau casatorii Oz.In toata lumea refugiatii politici sint "cautati in coarne" si sincera sa fiu, e bine ca au unde sa fuga acestia si cine sa le duca grija pina se pun pe picioare.ma bucur ca nu m-am nascut prin irak sau somalia ca poate fugeam si eu cum au fugit atitia de romania comunista.
Nu ma deranjeaza sa stiu ca din salariul meu se duce ceva si pt ei ci ma bucur ca traiesc o viata decenta si asta ma multumeste.Nu saracesc eu ca maninca altii mai putini norocosi ca mine iar in ce priveste lichelele care stau toata viata si primesc pomana, de astia e plina lumea si pamintul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oz spune:

quote:
Originally posted by Ira
Cat costa emigrarea in Au ? Sunt preturi fixe ? Care este suma cu care trebuie sa aterizezi, exista vreo cerinta de genul asta ?
Cat dureaza procesul de emigrare ?
Care este paritatea dolar american sau canadian - dolar AU ?



- procesarea dosarului este 1700 aud (aprox.)
- recunoasterea meseriei, depinde de meserie, unele cer examene, altele doar niste priecte, altele doar diploma si ceva experienta, intre cateva sute de aud si cateva mii (cei care au nevoie de examene)
- medicalele -cat costa unde le faci
- daca aplicantul secundar nu are minim de engleza mai este o taxa 2300 (aprox) dar e cam penibil sa nu poti lua un 4,5 la IELTS si sa pleci intr-o tara vorbitoare de engleza
- ti se cere sa declari suma cu care vii dar nu te verifica nimeni la intrarea in tara

procesul dureaza mult mai putin acum, aprox 1 an dar sunt care au primit viza mult mai rapid, chiar sub 6 luni.

aud-usd = .68-1 (cam asa ceva)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns She spune:

si ceva distractiv in topic.
http://www.stkildafestival.com.au/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oz spune:

quote:
Originally posted by She

Adimercedez, pai da, venita cu contract de munca este altceva decit rezident temporar!Poate ca aici este diferenta.

[/quote]

Stai asa, ca acum m-am prins!!!
ai dreptate!
cei cu 'working visa' nu beneficiaza de nimic, medicale, scoala la copii, centrelink. Cei cu rezidenta temporara sunt alta categorie, daca vii cu contract de munca nu primesti nici macar rezidenta temporara. Prietena mea avea alta viza cand s-a casatorit, probabil ca functioneaza inca pe viza aia si nu are rezidenta temporara inca, am sa o intreb.

din pacate pentru Koky, ca de la ea a inceput discutia, cu viza de lucru trebuie sa iti faci asigurare privata si sa platesti scoala/gradinita copiilor si nu beneficiezi de nimic, doar de sansa de-a munci aici , daca vrei in continuare Australia gandeste-te la rezidenta permanenta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

She, cand am vizitat Melbourne in ianuarie, am stat fix in St Kilda . Fain loc. Dar m-am bucurat sa revin la plajele mele




"Where there's a will, there's a way!!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Oz, She, asa e. E diferenta intre viza de munca si viza de rezident temporar si rezident permanent. Insa nu stiu pe nimeni care sa fi venit pe contract de munca si sa aiba rezidenta temporara. Cei cu rezidenta temporara pe care ii stiu, au venit prin casatorii sau reintregirea familiei (de aici rezidenta temporara)...




"Where there's a will, there's a way!!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns She spune:

Nu stiu exact dar banuiesc ca daca (am uitat nickul fir-ar sa fie) familia din Canada a primit resedinta pe baza de punctaje acolo,din Romania, vor primi fara probleme si in Australia deci ar trebui din start sa ceara asta si mai mult ca sigur ca au toate sansele sa o primeasca.
Mi-a spus cineva ca dintre cele trei locuri, SUA, Canada si Australia unde mai poti pleca sub forma asta, Australia ar acorda cel mai usor punctajele.Nu stiu cit de adevarat este dar de ex cunosc familii in care era ea era profesoara si el muncitor calificat , un copil si au indeplinit conditiile fara probleme.Inclin sa cred ca nu cer cine stie ce specialitate in cine stie ce domeniu si cam toti au o sansa a lor si merita incecrcat.
daca mai ai si studii postuniversitare, consider din start ca sansele sint de 100%.
Nu stiu nici asta sigur dar cind vi prin punctaje primesti via permanenta cu tot ce implica asta si esti ajutat de stat la inceput.Sau?
Parca intreba cineva despre asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oz spune:

She,
n-ai auzit bine, in Australia e cel mai greu de ajuns pentru ca pe langa diploma (dar nu oricare, ci doar una de pe lista) iti cere sa faci si echivalarea cu corpul profesional INAINTE sa faci aplicatia pentru emigrare. Unele meserii se echivaleaza mai usor, altele mai greu, in cazul lui Koky, amadoi sunt veterinari, asta inseamna o gramada de examene care nu sunt de loc usoare. Studiile postuniversitare nu conteaza deloc, cel mai important este sa ai o meserie recunoscuta de pe lista aia nenorocita .

Daca faci aplicatia pe baza puntajelor primesti rezidenta permanenta.

Mergi la inceput