DIN CANADA IN AUSTRALIA/NZ...???

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns She spune:

o piine, de la 1 dol auss la 2 si ceva.lapte?3 litri cu 3 dol auss, carne de la 3 dol kg si pina sus.haine?gasesti si cu 5 dolari bucata!si nu urite.(dau niste preturi mici acum, cele mai mici si de acolo ridicati, ca poti gasi haine cu 200 de dol)O casa?depinde de zona ft mult.Sint zone cu case noi, cartiere noi dar mai departe de centru, si costa de la 100.000 dol auss si mai sus.Preturile nu prea sint in functie de metrii patrati ci de locatie, cu cit mai aproape de centru sau de mare, mai scumpe.Am sa va zic de ex ca o casa care aici costa 1 mil jumate, cu piscina, 4 camere si sufragerie, la cca 3 sf de ora de centru si jumate de ora de mare,cu curte ft mare, aer conditionat peste tot si bucatarie noua cu tot ce trebuie, costa in europa peste 3 milioane.Deci cam astea sint preturile.
Toate casele au curit, cite doua.Una mai mica de regula in fata si cea mare in spate unde vecinii nu pot vedea nimic si nici tu la ei.
Gradinitele costa in functie de salariu si in cele mai multe cazuri statul subventioneaza.Salariul mediu as spune din ce stiu ca este in jur de 2300 dol auss.O bere la terasa sau rest?de la 3 dol auss in sus pina pe la 5, 6 in functie de restaurant.o pizza small (cit o farurie plata , taiata in 6 bucati) costa 8 dol la un rest linga mare.tot acolo, 4 pahare din vinul casei, 8 dol auss.
Cam in jur de 12 dol auss sa maninci muult (au portii imense) stil european.Preparate din peste, chinezesti, asiatice in general, italienesti, grecesti sint foarte foarte ieftine.Pe o strada populara de ex, plina cu terase si muzica (mai mult muzica life se poarta pe aici)se maninca de se rupe de parca nu au altceva de facut .terasele pline la orice ora din zi si noapte de te intrebi daca muncesc oamenii astia.Intrarile la pubuuri sau cluburi sint gratuite pina la o anumita ora si cam toate au un program la o anume ora.festivaluri peste festivaluri la iarba verde si in parcuri si tara aia pare ca geme de cintareti si dansatori si de sportivi.
La medic alegi unde vrei sa te duci.Din 5 case, a 6-a este medic sau policlinica, la tot pasul si la tot drumul.La stat astepti la coada pt operatii ca peste tot , dar poti merge la privati care sint in legatura cu statul si se subventioneaza din cite stiu, plata.daca esti caz acut, nu mai astepti la rind(la stat) ci ai prioritate.
Aussies in orele de lunch ies afara si beau bere sau chiar vin la masa.Sint mereu curiosi sa stie de unde esti de fel si pe urma iti povestesc de unde sint ei, sau de unde sint parintii, asta este o moda aici si rar intilnesti un aussie curat si clean ai caror parinti s-au nascut aici.De regula sint mai multi prin orase mici sau pe la ferme la tara.cel ce se naste in aussie este considerat aussie pur.In Europa stiu ca urmasii imigrantilor mai au de asteptat sa fie considerati localnici.isi iubesc tara si nicaieri nu am vazut arabi de ex mai fericiti ca aici pt ca nu exista discriminare in asa de mare masura ca in europa .daca au ceva cu cineva, au cu chinezii sau cu asiaticii in general.Vecinii vin sis e prezinta si doresc sa se imprieteneasca cu tine si se ajuta intre ei si fac fel de fel de BBQ pe strada unde toti se aduna sa se cunoasca.Limba aussie este altfel, engleza lor, dar cind isi dau seama ca vorbesti engleza curata, iti vorbesc pe inteles.Cu timpul, le inveti jargoanele si nu ai probleme.Folosesc in limbaj multe diminutive, nu spun mai niciodata mina ci minuta, iar daca te cheama Charles , ei te boteaza Charlie!
Vacantele sint in regula de la 4 saptamini pe an in sus depine unde muncesti.Cunosc care au si 5, 6 sapt, dar la fiecare 6 sau 7 ani lucrati, iti aduni niste zile si aussies isi iau cite 3 luni de concediu atunci platiti deci si pleaca prin lume.Sint oameni care mumncesc si simbata dar asta pt ca vor sa avanseze sau mai multi bani la salariu, altfel, nu esti obligat sa o faci decit daca esti paltit si esti platit bine dupa orele de lucru. Cind te angajezi, au grija sa o iei usor ca sa inveti ce ai de facut si sar in ajutor si sint extrem de prietenosi.Cu limba engleza sint foarte toleranti!!!Nicaieri in lume nu am mai intilnit la o banca un functionar care vorbeste aiurea engleza sau cu accent ft puternic de strain.Asta spune multe.
De dat afara de la un loc de munca definitiv nu o pot face decit in situatii ft grave)alcolism, lipse nemotivate, etc etc.
Intr-un singur loc de munca ai colegi din cele mai ciudate tari sau insule ale globului, sa nu mai vorbesc ca e plin de italieni si greci.Glumesc , glumesc si glumesc peste tot si cu toata lumea.in trenuri intra in vorba cu tine imediat daca nu are ce face.Prefera asta decit sa stea cu ochii pe geam.O chestie care mi s-a parut haioasa este ca barbatii aussie (sau ce or fi ca natie ca nu stii niciodata) claxoneaza dupa femei si fluiera pe strada dupa fete, sint pusi pe agatat mai rau ca in Romania, cred ca soarele asta ii face cam 'focosi'.Nu e haios mereu dar placut din cind in cind sa-i vezi ca "misca'.
De imbracat, hm, depine cu ce compari.fata de romani, femeile vorbesc, sint mai aiurea imbracati dar fata de tarile germanice sau europene sint mult mai cu gust femeile, pt ca le vezi pe tocuri si in fuste si cu parul pus la punct .este un deliciu sa mergi seara la club sa vezi atita eleganta.Cind am fost de ex in Olanda nu mi-a venit sa cred ce oribil erau imbracate in weekenduri prin oras.Si aici vezi dar sint o exceptie mai degraba decit regula.
Incerc sa-mi aduc aminte ce am vazut si cum am vazut dar cum am zis, depinde cu ce tara compari si de acolo pleaca impresiile.
Per total, este o tara cu mult soare, linistita, plina de parcuri si verdeata , de animale ciudate si pasari de toate felurile,iar centrul este ft modern si luxos.In rest, fiecare isi gospodareste banul in functie de prioritati.Acolo daca unul zice ca nu are bani, nu are pt ca deja este la a doua casa si merge si in concedii peste hotare.sa 'nu ai" in aussie este un foarte amarit din alte tari care munceste de-i sar capacele.
tinerii de liceu muncesc mai toti la magazine sau piterii si gasesc mereu asa ceva ca sa-si faca un ban.
Stiu ca m-am intins ca o pomana si am scris un sir lung de nimicuri, dar poate face o imagine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Ca rezident temporar (chiar daca vii cu contract de munca) NU ai (nici tu, nici un membru al familiei tale) dreptul la sistemul asigurarilor de stat (Medicare), ci iti trebuie asigurare privata (care e destul de scumpa daca nu esti RP)...

"Where there's a will, there's a way!!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oz spune:

quote:
Originally posted by pork

La capitolul clima parerile sunt impartite...mie nu-mi place soarele ucigator si intensitatea luminii din Au si NZ dar ma rog.


cateodata ma satur si eu de soare dar am avut de ales intre Australia si Canada, am preferat Au pentru ca nu am vrut sa stau in casa 6 luni pe an din cauza frigului si nici ideea de-a curata trotuarul de zapada la -20 grade dimineata inainte de micul dejun nu imi suradea. Canada este o tara minunata pe care sper sa o vizitez peste 2 ani, dar am sa o fac vara

quote:
Eu va sfatuiesc sa nu emigrati nicaeri pana nu va gasiti joburi sigure, respectiv contracte...


nu cunosc pe nimeni sa fi venit cu contract din ro, stiu care au venit din UK in schimb.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns She spune:

RECTIFIC
salariul mediu este in jur de 2700 de dolausie!
Adimercedes...am prieteni care au viza temporara si AU medic CARE!
ce nu au este timp de 2 ani, dreptul la somaj , dar chiar si copiii celor cu rezidenta temporara primesc alocatia de stat.Sa fie diferit de la stat la stat?eu stiu despre statul Victoria si stiu sigur ca ai toate drepturile ca cei e aici mai putin ajutor de la stat daca esti somer dar nicidecum sa nu ai mediccare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

She, foarte frumos si la obiect!!!

Tu in ce circumstante ai ajuns in Oz? In vacanta sau in vizita? Ca vad ca steguletul de la numele tau e tricolor ...

"Where there's a will, there's a way!!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oz spune:

quote:
Originally posted by carmen77

Oz, stii cumva care e situatia pietei de munca in domeniul IT? Adica pentru un network admin cu certificari Cisco .. chestii din astea.


imi pare rau dar nu cunosc domeniul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Da, She, nu contest ca asa e. Tot ce e posibil sa fie diferit de la stat la stat, unele legi difera in functie de stat. Eu am o prietena in Sydney (NSW) venita cu contract de munca din RO, a stat 2 ani si inca de la inceput a trebuit sa isi faca asigurare privata, daca a vrut sa aiba vreo asigurare medicala (deoarece nu primea nimic de la Medicare). De copii nu stiu sa iti zic, ca tipa e singura si nu are familie

"Where there's a will, there's a way!!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Carmen, piata IT e deocamdata in crestere. A fost o depresie acum cativa ani, dar a inceput sa creasca si sunt multe oferte de joburi. Insa am inteles ca intr-un an sau doi va fi din nou un hop. Acum depinde de ce specializare are persoana in cauza. Avem multi prieteni IT-isti, toti lucreaza si au salarii bune si toti si-au gasit relativ repede job (de la 2 saptamani pana la media de 1 luna, desi au fost care si-au cautat si 2-3 luni), insa repet, depinde de specializare...



"Where there's a will, there's a way!!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oz spune:

quote:
Originally posted by She
Adimercedes...am prieteni care au viza temporara si AU mediCARE!
ce nu au este timp de 2 ani, dreptul la somaj , dar chiar si copiii celor cu rezidenta temporara primesc alocatia de stat.Sa fie diferit de la stat la stat?eu stiu despre statul Victoria si stiu sigur ca ai toate drepturile ca cei e aici mai putin ajutor de la stat daca esti somer dar nicidecum sa nu ai mediccare!



o prietena de-a mea are rezidenta temporara pe 2 ani, e maritata cu un cetatean australian si nu primeste nimic de la centrelink, poate prietenii tai au RP sau sunt cu viza umanitara, refugiatii astia prea sunt cautati in coarne aici , aia care vin cu skill trebuie sa astepte 2 ani pentru toate beneficiile .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

As avea si eu cateva intrebari !


Cat costa emigrarea in Au ? Sunt preturi fixe ? Care este suma cu care trebuie sa aterizezi, exista vreo cerinta de genul asta ?
Cat dureaza procesul de emigrare ?
Care este paritatea dolar american sau canadian - dolar AU ?


Merci, Irina

http://www.livinginmontreal.go.ro/

Mergi la inceput