DIN CANADA IN AUSTRALIA/NZ...???

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ai www.emigrare.info/forums/viewtopic.php?f=2&t=1607" target="_blank">Aici si www.emigrare.info/forums/viewtopic.php?f=2&t=2808" target="_blank">aici cate ceva despre ceea ce te-ar putea interesa vis a vis de Canada&Australia&accountant
si www.immi.gov.au/skilled/general-skilled-migration/175/eligibility-applicant.htm" target="_blank">aici gasesti partea de punctaj
Sper sa fie ceea ce ti-ai dorit sa afli.

Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela B. spune:

Daca vreti sa aflati, prin viziunea engleza, despre Australia sau alte tari, un loc foarte bun este www.britishexpats.com. Dar este in engleza. Sunt parerile, experientele englezilor in diverse parti ale lumii. Si ei sunt tare circotasi!

Un An Nou minunat pentru toata lumea!

Gabriela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orchid spune:

Podeanu, pe langa link-urile date de Marius, mai jos este pagina din booklet 6 unde incepe prezentarea info pentru point test si selfassessment (pagina 21).

http://www.immi.gov.au/allforms/booklets/1119.pdf

Acest booklet are informatia pe care tu trebuie sa o citesti cu atentie.
Mult succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Sunteti minunati!
Orchid, mi-am imprimat bookletul si o sa-l conspectez mai pe indelete.
Mai revin cu intrebari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana2010 spune:

Buna Dana,
Imi pare rau ca nu ti-am vazut postarea mai devreme,nu prea intru in timpul saptaminii din lipsa de timp.Cred ca iarna trecuta si debutul iernii de acum din Montreal a cam dat peste cap ,debusolat,dezamagit pe multi romino-canadieni cu vechime in cimpul...zapezii.
Te cunosc foarte bine de pe ceat ,doar ca eu nu postez,mi-ai raspuns o data cind te intrebam despre vacanta ta la Bahia Principe,ai fost foarte draguta ca mi-ai raspuns prompt.Va citesc cu drag subiectul despre noi,canadiencele si va cunosc pe toate virtual.Pling si rid alaturi de voi,voi incerca sa vin la intilnirea urmatoare de la Marathon sau unde veti organiza.
te inteleg perfect,asa cum ma intelegi si tu,poate vom avea ocazia sa ne bucuram impreuna de soarele din Au,Doamne ajuta.
Orchid ,Gabriela si Marius au fost pe felie,cum se spune si ti-au dat toate sitele de pe care am luat informatii si eu.Niste draguti
Ce pot sa-ti spun in plus este ca daca ai sub 40 de ani faci mai mult decit punctajul limita pe care il am eu.In plus ai mai mult timp de decizie.Eu sunt in faza de asteptare a programei analitice.Decizia noastra e luata deja in proportie de 90%,depinde totul de echivalarea diplonei ,ca daca voi mai avea 2-3 cursuri de completat nu prea mai am timp,daca nu depun aplicatia anul asta,adio soare si plaja.Eu sper sa-mi echivaleze cele 9 cursuri,dar stui ca e f.greu.
Pune-mi intrebari te rog daca ai neclaritati,dar si eu sunt la inceput de drum,ne vom sfatui una pe alta,daca nu stim ne ajuta meseriasii de pe forum.
Te pup si mult succes in decizia ta.

P.S. Citeodata mai folosesc exprimari "a la romania",imi place,va rog sa ma scuzati daca va deranjeaza,va respect enorm pentru tot ce faceti. Va consider prieteni"virtuali" si intre prieteni se permite,nu?
Adriana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Salutam Canada si prin alte zone

Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana2010 spune:

Cool,Marius
Poate facem o noua gasca de contabili in Au.Am vazut postarile tale si ale sotiei,sunteti intradevar tare informati,merci encore,ca noi ceilalti avem totul mura in gura.
Voi in ce oras ati vrea sa va instalati?
In Mtl. am o gasca de fete contabile si ne ajutam f mult cu sfaturi legate de meserie ,cum sa reglam diferite probleme contabile ce apar.Cind apare un post disponibil ne sunam si incercam sa cautam o rominca fara job s-o ajutam sa intre in sistem.Deja,daca vom pleca in Au,am o prietena pe care vreau s-o recomand pt. postul meu de acum,si ea lucreaza are un job bun dar al meu e cel mai cel
E fi important sa fii inconjurat de prieteni optimisti,care stiu sa priveasca lucrurile mai relaxati.Luati asta ca un sfat ,desi nu mi l-ati cerut,scuze,in noul vostru drum in Au,consider esential in reusita emigrarii cercul de prieteni,felul cum va ajutati unii pe altii la greu,moral,ca material nu e cazul.Noi avem prieteni buni aici,facem party-uri,ne distram cit putem si nu intotdeauna e roz,mai pierde cite unul jobul,so what,apare altul.Sunt sigura ca ne vom face altii si in Au,numai ca ii vom regreta amarnic pe cei de aici,suntem mai mult ca fratii.
Felicitari pt.decizia de a emigra,te "citesc" si te cunosc si pe tine ca si pe Dana Podeanu si sincer m'am intrebat acum citiva ani,de ce Marius nu emigreaza,sunt sigura ca o duceti bine material in tara,dar atmosfera de acolo,nu stiu cum sa explic,eu daca as avea milioane si nu as sta in tara...,jur asta.
Ca si Au sunt tari intradevar civilizate,vorba aia, ar fi pacat sa mori si sa nu traiesti viata de aici,in plus ai o familie superba,fetele sunt la virsta la care se integreaza perfect.Nu am intilnit copil prin cercul de prieteni care nu e fericit aici,le putem oferi tutul,cu limite rezonabile,bineinteles,si au reusit sa se dezvolte,sa creasca foarte bine aici,suntem tare multumiti ei.
Mult succes in procesul de emigrare,si poate ca ne vom cunoaste daca drumurile se vor intersecta.
Adriana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Adriana, merci mult de raspuns. Am ramas surprinsa ca ma cunosti, adevarul e ca sunt membra pe aici de vreo 6 ani dar in ultimii ani din lipsa de timp nu am mai reusit sa intru decit la sezatoare. Mi-am facut cont si la emigrare, am vazut ca postezi si acolo, dar inca nu mi-a venit confirmarea moderatorilor (deja sunt vreo 3 zile) si ca atare nu pot posta acolo.
Chiar ma gindeam sa-ti propun sa discutam (la telefon) si in afara forumului, poate ne si cunoastem . (ma rog, tu deja ma stii din poze).

Am citit bookletul, mi-am facut punctajul dar m-am cam pierdut. Noi amindoi facem anul asta 41, deci pierdem la punctaj.Avind pasapoarte de Canada nu mai dam testul de limba dar nu luam decit 15 puncte. La meserie insa sunt confuza. Eu am terminat ASe in RO, deci diploma e de economista (finante contab) lucrez in conta de la 18 ani, sunt f buna (din aprecierile avute in decursul anilor nu ca ma laud eu singura).Am lucrat aici numai in cabinete contabile, am facut dosare contabile , inclusiv declaratii de impozit. Teoretic asta e munca de CA, CGa, dar eu nu am nici un titlu. Am facut doar o diploma la Mcgill in contabilitate.
Insa de un an deja sunt pe cont propriu (self employed). 99 % din clientii mei sunt de la vechiul cabinet CA, cu care parteneri ma am ff bine. Nu ar fi problema obtinerea unei recomandari. Am chiar si recomandarea din Ro unde am lucrat la PriceWaterhouseCoopers.
Dar in aplicatie , ptr puncte aditionale zice sa fii angajat platit in 12 luni din ultimele 24. Deci cum fac aici?

Ma intind prea mult aici, nu as vrea sa deranjez pe altii, crezi ca putem vorbi mai mult in particular?

In alta ordine de idei, ai mei copiii, desi au sarit la inceput ca nu vor sa auda, acum si-au mai schimbat parerea. dar am citit pe emigrare de gindaci... nu rideti de mine, poate suna aiurea dar ce vietati as vedea pe acolo mai des?


Am incercat sa ma uit dupa case, asa sa-mi fac o idee. In Brisbane doar... mi s-au parut ff scumpe si cam uritele. (no offence fetele din Au). ca orase unde ar fi bine de stabilit? Cam care ar fi pretul caselor cu 3 dormitoare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns escu spune:

In legatura cu contabilitatea. Interesati-va de urmatorul aspect. Am auzit ca piata contabilitatii este dominata de chinezi, Ei au multa rabdare, tenacitate si modestie. Am inteles ca lucreaza mult, bine si la preturi foarte mici. In zonele cu po****tie chinezeasca numeroasa, piata businessului in contabilitate este deja compromisa, pentru ca preturile au cazut din cauza ofertei lor. Cam asa se intampla azi in Vancouver. Este interesant de stiut daca nu apare acelasi fenomen in Australia. Stiu ca au migrat multi chinezi cand Hong Kongul a fost preluat de guvernul comunist.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leonie spune:

Bine v-am gasit.
Ma pot inscrie si eu in cercul vostru?/? Ce intamplare interesanta sa dau de acest loc tocmai cand visam si eu cum sa procedez sa evadez din frig...
Si eu tot contabila, ASE-Finante Contabilitate.Ma grabesc sa fac si eu punctajul ca sa nu visez in zadar. Multumesc tuturor celor care sint extrem de amabili si raspund la inrebari, dau detalii, informeaza.
Mai revin. Succes tuturor.




Mergi la inceput