DIN CANADA IN AUSTRALIA/NZ...???

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns orchid spune:

OOOo invazie de canadieni! Bine ati venit pe aici doamnelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana2010 spune:

Ahaa,Orchid, te bucuri de …nametii altora,ce-ti pasa tie,esti cu burtica la soare,asta-i viata ?Da lasa ca si la voi e prea mult soare
Dana,ti-am trimis mesaj pe privat da-mi zice ca nu accepti,probabil pt. ca eu sunt in proba ?!?
M-as bucura sa ne cunoastem,telefonul ti l-am trimis pe privat,incearca tu sa imi trimiti ,dar am incercat si eu si nu pot sa-mi trimit mesaje,tu-ti inchipui,mie insami,ce ti-e cu technica asta d-le ,nu te lasa sa comunici cu tine insati.Oups,m-am incurcat in gramatica.
Bravo ,ma bucur pt.cariera ta,este cunoscut ca romanii fac impresie buna pe unde se duc,de-abia astept sa ajung in Au si sa le iau joburile de sub nas chinezilor.
Glumesc,Escu,nu te supara,mai trebuie sa si ridem,multumesc de informatie, eu cred in destin ,stiu ce vreau,care imi sunt capacitatile profesionale si cum sa ma vind
Dana,confirmarea de la celalalt forum vine cam in 6 zile,vezi ca este un post de self-employed acolo,sunt multe detalii care te vor ajuta.Din cit am inteles eu este acelasi proces de emigrare,acelasi punctaj, dar iti cer documentele contabile ale firmei,am citit,repede,repede,cind vei avea acces vei posta intrebarile tale acolo,sigur te vor ajuta,daca nu poti sa trimiti email pe siteul australian de emigratie.
Legat de punctajul tau,mai poti obtine 10 puncte daca dai testul Ielts,in cazul ca nu faci cele 120 pcte.Cu cursul tau la McGill si experienta de aici nu cred ca ar fi o problema dar trebuie sa vezi in ce consta,cit e de dificil.
Diplomele noastre sunt de economisti dar echivalarea de la ICAA va fi data pt meseria de contabil,datorita sectiei terminate finante-contabilitate,sper,pt care obtinem 60 pcte.
Deci ,daca facem calculul rapid avem :
Skill 60
Age 15
English 15 poate 25 cu ielts dat
Specific employement 10
Occupation in demand 15 ,aici sunt punctele aditionale de care zici,poti sa faci cumva proba ca lucrezi pentru tine si te platesti,poti aranja ceva,tu nu esti presata sa depui actele anul acesta.
Designated language 5
Total 120
Daca Orchid sau Marius care e in bransa noastra ar avea amabilitatea sa ma verifice si sa confirme daca am calculat bine,sa fiu sigura ca fac punctajul,as aprecia mult,multumiri anticipate.
Copii tai sunt mai mici,se vor adapta,isi vor face noi prieteni ,contacte cind vor fi la universitate,eu regret ca nu ne-am gindit mai devreme,fiica mea are multe contacte acum la colegiu si ar ajuta-o in cariera,dar asta este,le va pierde,isi va face altele in Au.
Si ai mei au zis,what ?never dar acum fetita mea e cu gindul acolo,baiatul e mai putin convins,sotul so,so,da merge cu noi
Legat de case,si eu am avut aceeasi reactie ca a ta,scuze fetele din Au,dar apoi am mai cautat (in Melbourne) si am gasit si cottage ca pe aici,noi,frumoase ,cam pe la 300k,dar probabil in zone mai departate de centru.Referitor la gindaci,nu pot sa cred ca sunt peste tot,pe site au confirmat ca nu,ramine sa citesti printre subiectele de acolo ca vei gasi multe info.chiar legate de orasele din Au.
Multa bafta.
Adriana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orchid spune:

Citat:
citat din mesajul lui adriana2010

Ahaa,Orchid, te bucuri de …nametii altora,ce-ti pasa tie,esti cu burtica la soare,asta-i viata ?Da lasa ca si la voi e prea mult soare

Dana,confirmarea de la celalalt forum vine cam in 6 zile,vezi ca este un post de self-employed acolo,sunt multe detalii care te vor ajuta.Din cit am inteles eu este acelasi proces de emigrare,acelasi punctaj, dar iti cer documentele contabile ale firmei,am citit,repede,repede,cind vei avea acces vei posta intrebarile tale acolo,sigur te vor ajuta,daca nu poti sa trimiti email pe siteul australian de emigratie.
Legat de punctajul tau,mai poti obtine 10 puncte daca dai testul Ielts,in cazul ca nu faci cele 120 pcte.Cu cursul tau la McGill si experienta de aici nu cred ca ar fi o problema dar trebuie sa vezi in ce consta,cit e de dificil.
Diplomele noastre sunt de economisti dar echivalarea de la ICAA va fi data pt meseria de contabil,datorita sectiei terminate finante-contabilitate,sper,pt care obtinem 60 pcte.
Deci ,daca facem calculul rapid avem :
Skill 60
Age 15
English 15 poate 25 cu ielts dat
Specific employement 10
Occupation in demand 15 ,aici sunt punctele aditionale de care zici,poti sa faci cumva proba ca lucrezi pentru tine si te platesti,poti aranja ceva,tu nu esti presata sa depui actele anul acesta.
Designated language 5
Total 120
Daca Orchid sau Marius care e in bransa noastra ar avea amabilitatea sa ma verifice si sa confirme daca am calculat bine,sa fiu sigura ca fac punctajul,as aprecia mult,multumiri anticipate.



Adriana punctajul pare OK insa nu sunt sigura cum este cu poti sa faci cumva proba ca lucrezi pentru tine si te platesti,. Cred ca pe forumul de emigrare te lamuresti mai repede in privinta asta daca au mai fost persoane in aceeasi situatie.
Si mai vezi ca se pot obtine si 5 puncte pentru "partner skills".

In legatura cu nametii vostri eu nu ma bucur de ei, dar ma bucur pentru voi sa ajungeti aici si sa scapati de ei.
da la noi poate fi si foarte cald. eu in momentul de fata imi petrec concediul in Melbourne si am calatorit si pe coasta de est a statului Queensland.
Clima de aici ( si nu numai clima) mi-a placut foarte mult si ma gandesc serios sa ma mut in Melbourne anul viitor!
Multa bafta cu intocmirea dosarului!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Adriana ti-am trimis mesaj cu nr meu de telefon.

Orice info e binevenita, asa ca citesc cu nesatz tot ce scrie-ti.

Eu ard la greu lemne in foyer, ca asta ne-a fost cadoul de Craciun. Acum o sa-mi para rau de el


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mathilda spune:

fetelor din australia vreau sa va intreb si eu ceva.
cu visa de sponsored employee poti aplica pt sponsored employee rezidenta permanenta direct? eu asa am inteles dupa site-ul lor?imi puteti spune m mult de procedura.
multumesc mult anticipat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mathilda spune:

fetelor din Australia va rog raspundeti-mi si mie la cateva intrebari
cum e cu day care/ day home in Australia? sunt licentiate sau fiecare isi poate deschide day home ca -n Canada? cat costa pe luna? la fel si pt preschool si de la ce varsta incepe preschool si cum e part time sau full time.? va rog mult.
ms mult anticipat

Mergi la inceput