DIN CANADA IN AUSTRALIA/NZ...???

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Porumbel30 spune:

Adriana , activeaza-ti mesageria privata , te rog .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Cam tarziu dar dati-mi voie sa va doresc si eu "Un An Nou fericit!", asa, de aici din Romania... stim noi de ce.

Pe bune:
La multi ani!

On the other hand cum se zice: bag tare la engleza Adriana, ca sa fim realisti intotdeauna un inceput este un inceput. Voi avand deja experienta (spre deosebire de noi de exemplu) cu certitudine stiti mai bine despre adaptarea la o noua societate, noi reguli si asa mai departe. Este se pare esential sa valorificati timpul acesta nefiind in favoarea voastra deci... go on daca asta doriti cu adevarat. Parerea mea desigur. Uite eu am 41 de ani Angela 37 deci nici pt noi nu e tocmai roz dar asta nu inseamna NU. Desigur punctajul este clar deci e bine sa fim realisti dar daca ajungi in mod sincer la nivelul minim necesar nu vad nici un motiv pt a nu aplica. Cat despre intrebarea referitoare la contabili este esential sa echivalezi studiile la unul din autoritatile agreate (ICAA de exemplu) modalitatea se poate citi pe website dar sa citesti cu atentie procedura si ce anume au nevoie cu exactitate. In egala masura pt a prinde punctajul pt accountant (apropos este on demand) vezi care sunt conditiile solicitate de autoritatea australiana sunt extrem de scrupulosi in ceea ce solicita deci fara ambiguitati. Btw - asta ar fi din ceea ce stiu eu pana in prezent.

Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orchid spune:

La multi ani si voua Marius. In ce stadiu sunteti voi cu dosarul? Ati inceput procesul sau inca nu?
Va doresc multa bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana2010 spune:

Buna,

Merci Porumbel,am activat mesageria privata.

Orchid,ti-am citit postarile si m-am bucurat alaturi de tine cind ai anuntat ca ai primit cetatenia,felictari,cunosc feelingul.Ma bucur ca iti este bine in Au,totul depinde de felul cum vezi viata.Merci mult pentru detaliile pe care le-ai dat,sunt calare pe siteul de emigratie.Stiu ca pentru ca nu avem acceasi meserie e mai greu sa-mi dai sfaturi dar chiar si o incurajare este f. bine venita.

Buna Marius,cunosc Despre copii de mult dar nu am postat din lipsa de timp,multi posteaza de la servici,eu la servici aici la Montreal dau the best of mine,nu pot sa imi permit sa scriu si acasa stiti si voi cum este,parca nu ai timp sa le faci pe toate.
Dupa Anul nou voi suna pe cineva in tara sa-mi ia programa analitica si sa o traduc eu,stiu smecheria ca trebuie sa folosec termenii pe care ii vor ei.Am facut si aici traduceri ,dar dupa foaia matricola cind am avut intentia sa aplic la ordin.Am terminat sectia Finante-contabilitate,este un atuu pentru mine si stiu ca meseria este in demand.Pozitia pe care o am in meseria mea este f. buna,de obicei trebuie sa fii in ordin dar eu pot spune ca am avut sansa,nu mi-a trebuit sa fiu membru.Am experienta de 10 ani in contabilitate in Canada,descrierea joburilor,titlurile sunt la fel ca cele di Australia,in teorie ar trebui sa-mi gasesc destul de usor.
Sotul meu este f. multumit aici,suntem fericiti,nu ne lipseste nimic dar,cum am mai spus,iarna e tare dura.Cred ca va este greu sa ma intelegeti ,daca nu traiti aici,acun este un polei in Montreal cum nu ai vazut niciodata in tara.A nins deja si acumularea de zapade este de 1 m.Avem comfort,masini,cald in casa dar privelistea e dezolanta.Copii nu sunt tentati sa iasa la plimbare ca este prea frig.
Vreau sa fac toate demersurile,nu am de pierdut decit 2000$ ,nu vreau sa regret mai tirziu ca nu am incercat.Copiii mei sunt la liceu,discutam foarte mult impreuna si au spus ca trebuie sa facem ceva pentru ca ei nu vor sa stea aici cind vor avea un job,ne vor parasi.Deci,Australia e o solutie buna,trebuie sa ne asumam acest risc.Ne-ar ajuta f.mult experienta altora,sunt sigura ca nu suntem primii care am avut aceasta idee.
Adriana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inacanada2005 spune:

adriana2010, nu-ti merge mesageria privata. As vrea sa iau legatura cu tine. Poti sa-mi dai aici o adresa de e-mail?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns escu spune:

adriana de ce nu incercati mai la sud, in Ontario/toronto de ex, iernile sunt mai blande si mai scurte, iar diplomele si exeprienta voastra canadiana ar fi recunoscute. Plus ca bilingvismul este un atuu. Cred ca-i greu s-o iei din nou de la 0.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana2010 spune:

La Multi Ani!
Da, am observat ca nu merge mesageria privata desi am activat-o, cred ca in perioada de proba nu am acces.
Ina, iti voi trimita un mesaj privat, de asemenea si lui porumbel.
Pentru noi Toronto/Ontario nu e o optiune pentru ca este aproape la fel de frig ca in Montreal,diferenta de 5-10 grade, poate nu atata zapada.In Vancouver este mai cald, dar nu ca Australia.
Adriana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui adriana2010

Buna,

Merci Porumbel,am activat mesageria privata.

Orchid,ti-am citit postarile si m-am bucurat alaturi de tine cind ai anuntat ca ai primit cetatenia,felictari,cunosc feelingul.Ma bucur ca iti este bine in Au,totul depinde de felul cum vezi viata.Merci mult pentru detaliile pe care le-ai dat,sunt calare pe siteul de emigratie.Stiu ca pentru ca nu avem acceasi meserie e mai greu sa-mi dai sfaturi dar chiar si o incurajare este f. bine venita.

Buna Marius,cunosc Despre copii de mult dar nu am postat din lipsa de timp,multi posteaza de la servici,eu la servici aici la Montreal dau the best of mine,nu pot sa imi permit sa scriu si acasa stiti si voi cum este,parca nu ai timp sa le faci pe toate.
Dupa Anul nou voi suna pe cineva in tara sa-mi ia programa analitica si sa o traduc eu,stiu smecheria ca trebuie sa folosec termenii pe care ii vor ei.Am facut si aici traduceri ,dar dupa foaia matricola cind am avut intentia sa aplic la ordin.Am terminat sectia Finante-contabilitate,este un atuu pentru mine si stiu ca meseria este in demand.Pozitia pe care o am in meseria mea este f. buna,de obicei trebuie sa fii in ordin dar eu pot spune ca am avut sansa,nu mi-a trebuit sa fiu membru.Am experienta de 10 ani in contabilitate in Canada,descrierea joburilor,titlurile sunt la fel ca cele di Australia,in teorie ar trebui sa-mi gasesc destul de usor.
Sotul meu este f. multumit aici,suntem fericiti,nu ne lipseste nimic dar,cum am mai spus,iarna e tare dura.Cred ca va este greu sa ma intelegeti ,daca nu traiti aici,acun este un polei in Montreal cum nu ai vazut niciodata in tara.A nins deja si acumularea de zapade este de 1 m.Avem comfort,masini,cald in casa dar privelistea e dezolanta.Copii nu sunt tentati sa iasa la plimbare ca este prea frig.
Vreau sa fac toate demersurile,nu am de pierdut decit 2000$ ,nu vreau sa regret mai tirziu ca nu am incercat.Copiii mei sunt la liceu,discutam foarte mult impreuna si au spus ca trebuie sa facem ceva pentru ca ei nu vor sa stea aici cind vor avea un job,ne vor parasi.Deci,Australia e o solutie buna,trebuie sa ne asumam acest risc.Ne-ar ajuta f.mult experienta altora,sunt sigura ca nu suntem primii care am avut aceasta idee.
Adriana



Adriana, daca se nimereau si meseriile sotilor ziceam ca esti sora mea geamana.
Si noi cochetam cu ideea Australiei din Canada.si eu am terminat in Ro ASE tot finante contabilitate, aici am mai urmat o diploma in contabilitate la McGill. Suntem de 10 ani aici, o ducem f bine, avem 2 copii mari, adolescenti, 13 ani.
Ca si voi, ne-am saturat de frig, zapada.
Am intrat pe site-ul de imigrare dar sincer,m-am cam pierdut.
Ce pasi ai urmat tu?

Orice sfat e binevenit.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orchid spune:

Podeanu poti sa incepi prin a calcula punctele de emigrare si vezi daca faci punctajul. Apoi intra pe siteul romanesc de emigrare pentru Australia si cauta un subiect despre contabili si acolo se discuta mult despre cerinte, inregistrari, etc. Daca ai probleme cu vreun link da un semn si incerc sa te ajut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui orchid

Podeanu poti sa incepi prin a calcula punctele de emigrare si vezi daca faci punctajul. Apoi intra pe siteul romanesc de emigrare pentru Australia si cauta un subiect despre contabili si acolo se discuta mult despre cerinte, inregistrari, etc. Daca ai probleme cu vreun link da un semn si incerc sa te ajut


Orchid, de raspuns
Unde imi fac punctajul,pe site-ul de imigrare postat de fete aici sau este un alt site?

Mergi la inceput