M-am hotarat........adoptie(partea a-9-a)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmens spune:

Aissa ma mira tare mult ceea ce spui. Noua ne-a spus asistenta ca nu trebuie sa fim prezenti la comisie, ca se prezinta doar dosarul cu raportul ei de evaluare in perioada de incredintare. Deci noi nu am fost prezenti la comisie. Noi deja am intrat in a sasea luna de la incredintare si inca nu stim nimic.
Nu inteleg de ce trebuie sa iei si fata cu voi, asta mai trebuie sa o cari dupa voi, e atata lume acolo, vezi sa nu se imbolnaveasca iar.
Noi am terminat cu motul, si asa cum se poate vedea in fotografii am pastrat si cateva pahare de sampanie pentru voi si bineinteles tortulet.
Acum ne-am tuns si aratam ca un baietel dar creste parul repede ca doar a tuns-o mama



carmen
http://pg.photos.yahoo.com/ph/serban_grigoras/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Carmens si pe mine ma mira. Asu cum spui tu am fost noi cand am luat-o. Noi am fost la spital, dosarul a intrat in comisia de incredintare fara noi. Acum a zis asistenta ca e e ceva nou, desi cand am luat atestatul era o femeie acolo care era cu copilul si terminase cele 3 luni. Eu ma bucur sa vad ca se misca, desi nu stiu ce urmeaza. Sper sa nu ne imbolnavim iar. Nu cred ca stau prea mult.



Cristina si Alexandra (30.09.2004)
cu printesa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Am sunat-o pe asistenta sa vorbesc direct cu ea. A zis asa: ca vineri vom intra in comisie unde ea va recomanda incheierea adoptiei pe baza vizitelor... Mai departe, dosarul se duce la Oficiul Roman pentru Adoptii care va elibera un aviz si apoi la Tribunal. A repetat ca trebuie sa mergem cu fata. Ca nu vom sta mult, probabil intram primii. Dar trebuie sa fim prezenti. Mai departe merge ea cu dosarul, aici la comisie ne prezentam. Am intrebat cam in cat timp crede ca se va obtine acel aviz si a zis ca, cam in 2 saptamani. Cand mai aflu ceva va scriu.
A, si pe adeverinte, Rozi, daca citesti, a zis ca pot sa nu scriu nimic, pentru ce imi trebuie, iar daca scriu pentru Protectia copilului e ok.



Cristina si Alexandra (30.09.2004)
cu printesa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Buna dragele mele, se pare ca inca mai avem de luptat cu sistemul...

Am fost surprinsa sa constat ca pe hotararea comisiei de incredintare in vederea adoptiei la mine nu e trecut nici un termen, la Aissa (Cristina) sunt clar 3 luni!

Trebuie neaparat sa mai citesc o data legea, sa vad cine poate face cererea la Judecatorie si cand si ce acte sunt necesare! Ma'nerveaza rau de tot astia!

Pe adeverinte cum sa nu scrie nimic? Toata lumea te intreaba: "la ce-ti trebuie adeverinta?" Mai e si formularea impamanintenita: "prezenta ii serveste la..." (cah!)

Hai va pup ca ma grabesc, dar nu va uit!

Victoras (24.08.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Rozi, asa mi-a zis referitor la adeverinta, ca a spus ca sunt unii care nu spun la serviciu si ca poti sa lasi locul necompletat, ma rog, Dumnezeu stie ce a vrut sa zica. Eu ti-am zis asta referitor la discutia noastra, adica sa stii ca nu era obligatoriu sa scrie pe ea ca e pt.DPC.
Iar in ce priveste incredintarea la mine scrie asa:
1. Pentru copilul...nascut la data..CNP...nascut..se stabileste urmatoarea masura:
- Incredintare in vederea adoptiei la familia Enache IV si LC (CNP..)
Se incredinteaza in vederea adoptiei copilul..., pe o perioada de trei luni, la familia Enache...si ..., posesoare a atestatutului nr. eliberat de Comisia pentru prot.Copilului Sect.5, Bucuresti.
In perioada prevazuta la aliniatul precedent, recomandam ca DPC sect.5, Buc. sa supravegheze modul de ingrijire si adaptare al copilului, prezentand bilunar rapoarte la Comisia pt.Prot.Copilului, iar la sfarsitul perioadei se va prezenta raportul privind eliberarea sau refuzul eliberarii avizului.
2. Prezenta hot. e executorie...
3. Prezenta hot. se comunica...

Deci, asa cum vezi, se tot leaga de perioada respectiva. Iar eu vinerea viitoare intru in comisie pentru a primi acel aviz. Apoi se merge la ORA sau cum s-o numi acum care la randul ei isi da avizul (aici am inteles ca verifica dosarul) apoi la Tribunal.



Cristina si Alexandra (30.09.2004)
cu printesa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmens spune:

Zau daca mai inteleg ceva! Despre ce adeverinte vorbiti ? Mie nu mi-au cerut nimic. In afara actelor care mi-au trebuit pentru atestat, apropo noua nu ne-au cerut nici o caracterizare, nu a trebuit sa mai facem nimic, nici la incredintare si nici la comisia de dupa trei luni.
Eu sunt tot in asteptare, se pare ca asistenta mea se misca cu viteza melcului, ar trebui sa merg sa o "stimulez" putin pentru ca vad ca la voi lucrurile au inceput sa se miste.

carmen
http://pg.photos.yahoo.com/ph/serban_grigoras/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Carmens, noi am primit incredintarea la Ilfov. Cand am dat dosarul fetei asistentei noastre de la 5 ne-a cerut un certificat medical al copilului dat de un anumit dr. de la Eforie (deci un dr. de sector, cumva) si o declaratie notariala cum ca am luat la cunostinta de starea de sanatate a copilului si vrem sa o adoptam. Acum trebuie sa duc adeverinte de la serviciu actualizate cu salariul de acum. La Rozi, am inteles ca acum ii cer declaratia si certificatul pe care noi le-am dus in decembrie, si ii cer si ei adeverinte de salariu.... Deci per total cam aceleasi acte. Noua ne-a zis si de cazier, dar asta mai aproape, cand om ajunge la Tribunal.
De stimulat nu stiu ce sa iti zic. Stii, au mai fost discutii pe tema asta. Noi i-am dat ceva (nu mare lucru) cand am luat fata, iar pe parcurs mereu cate ceva, flori, bomboane, cafea.... Poate macar sa vorbesti cu ea mai deschis. Pe mine de exemplu aseara cand am vb cu ea m-a intrebat cum o alintam. I-am zis ca "ghinghi" si a notat in acte. Deci eu una spun tot-tot si intreb 1000 de lucruri.
Sper sa se miste si la tine.
Apropos, la tine e pusa perioada de incredintare 3 luni sau e ca la Rozi pus generic?



Cristina si Alexandra (30.09.2004)
cu printesa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmens spune:

Aissa ,ma refeream la "stimulare" in sensul sa o fac sa se grabeasca, nu sa-i dau dau ceva, eventual sa contactez cativa sefi care sa o puna in miscare. Flori si bomboane i-am dat si eu, dar nu ma prea are la ficati pentru ca nu am vrut sa iau copil din oras si m-am dus in alt judet.
Cat despre acte, asa cum iti spuneam, pentru atestat am avut nevoie de fise medicale, caziere, adeverinte de venit, copii legalizate dupa certificatele de nastere si casatorie si copie dupa actul de proprietate al casei. Apoi a urmat vizita la psiholog, vizita asistentei la domiciliul nostru, dosar la comisie - obtinut atestatul.
Cu o copie a dosarului pentru atestat ,pus la dispozitie de asistenta ne-am prezentat la fundatia unde era Otilia. Dupa vizitele de acomodare am intrat in comisia de acolo(Brasov) care ne-a incredintat-o in vederea adoptiei. Nu ne-au cerut nici un alt document decat copia dupa dosarul pentru atestat. Ar trebui sa specific ca atestatul l-am obtinut la inceputul lui iunie iar incredintarea la inceputul lui octombrie. De la Brasov am adus noi dosarul cu toate documentele Otiliei si le-am predat pe baza de semnatura la DPC Neamt.
In cele trei luni de incredintare asistenta a fost o singura data in vizita, iar cand am sunat-o sa intreb de comisie, cand trebuie sa ne prezentam, a zis ca noi nu avem nici o treaba, ea ne prezinta dosarul.
Ma gandeam sa merg la seful ei, pe care sotul meu il cunoaste si sa vedem cum stau lucrurile pentru ca incep sa ma ingrijorez, deja au trecut 3 luni de la expirarea incredintarii si nu se misca nimic.
Tot aud ca in alte parti se misca cate ceva, chiar si tu spuneai ca dupa comisie ti se trimite dosarul la ORA, atunci de ce nu au trimis si dosarul meu?



carmen
http://pg.photos.yahoo.com/ph/serban_grigoras/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmens spune:

Am uitat sa-ti raspund la intrebarea cu termenul. Sincera sa fiu nu stiu dar azi cand ajung acasa ma uit si scriu.

Sa dea Dumnezeu sa fie totul bine !

PS : Nu inteleg de ce zici tu ca Alexandra e slabuta, arata atat de bine, e atat de frumoasa! Sa va traiasca si sa va aduca numai bucurii!

carmen
http://pg.photos.yahoo.com/ph/serban_grigoras/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Carmens, nu stiu ce sa iti zic. Deci inteleg ca tu ai terminat cele 3 luni de incredintare in decembrie. Ce nu inteleg e daca dupa ai intrat intr-o comisie pentru acel aviz si cum de nu ti-au trebuit si alte acte? Mi-am amintit ca pe langa declaratie ne-a mai cerut si copie legalizata dupa certificatul copilului. Dupa mine cred ca mai puteai prinde CRA pe modul vechi de lucru, dar probabil ei in decembrie nu s-au mai stresat sa faca dosare si pe urma s-a stat pe loc.
Acum, daca zici ca deja nu te prea are la inima si mai mergi si peste capul ei la sef sa o presezi...sa nu se oftice mai tare. Nu stiu de ce sa aiba ceva cu tine ca ai luat copil din alt judet. Ca pe noi nici nu ne-a incurajat sa cautam la sectorul nostru. Nu ar fi asta un motiv sa aiba ceva cu voi.
Si la noi tot o singura vizita a facut de cand e fata la noi, plus una inainte de atestat.
Ma rog, mergi si tu la ea si stati de vorba, zi ca vrei sa o vezi o data pe numele tau, ia-o la sentiment. Succes.

PS: nu zic ca e slabuta . Adevarul e ca atunci cand am iesit din spital era foarte trasa la fata, ii atarnau piei la gat si imi parea asa rau cand auzeam ca altii au 7 kg. Plus ca la 4,5 luni avea aceeasi greutate ca la 4, tocmai pentru ca a stat pe loc. Acum si-a revenit si e buflei la loc.



Cristina si Alexandra (30.09.2004)
cu printesa

Mergi la inceput