M-am hotarat........adoptie(partea a-9-a)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmens spune:

Aissa, incredintarea am terminat-o pe 6 ianuarie, de atunci nu a luat niciodata legatura cu mine, doar eu am sunat-o. Imagineaza-ti ca eu o sun si-i spun ca am aflat ca miercuri 12 ian. este comisie si daca trebuie sa venim iar ea imi spune ca habar nu are ca este comisie pe 12.
Sincera sa fiu nu stiu ce sa m-ai fac. Solutia cu abordarea sefului este ultima solutie la care voi apela. Maine am sa ma duc la DPC si sa discut cu ea serios.
Pe ea o intereseaza sa iei copii din acelasi oras pentru a scapa de o grija, sa mai caute asistenti maternali, sa-i supravegheze.
Asa cum am spus, in afara de acele documente care le-am prezentat la atestat nu mi-au mai cerut nimic si asta ma cam pune pe ganduri.
Singurul lucru pe care mi-l spune cand o sun este sa astept ca suna ea. Dar cand o sa sune, cand face Otilia 15 ani.

Gresisem eu cand am scris trei luni, de fapt am vrut sa scriu ca intru in a treia luna dupa incredintare.

carmen
http://pg.photos.yahoo.com/ph/serban_grigoras/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Hai sa va scriu ce ne-a cerut noua acum (recunosc ca nu stiu pt ce):

- certificatul de nastere al copilului in copie legalizata (m-a costat 70 mii)
- certificat medical al copilului de la Spitalul V. Gomoiu (HIV sigur, nu mai stiu ce altceva)
- caziere judiciare
- adeverinte de venit
- declaratie (la notar) de consimtamant la adoptie (dupa ce luam certif medical).

La noi dureaza nitel, pt ca Mihai lucreaza in mai multe locuri si trebuie sa aduce adeverinte.

Eu va tin la crt cu ce mai aflu.

Victoras (24.08.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

Rozi ,noua ne-au cerut sa refacem si mai multe acte ,inclusiv adeverintele medicale si caracterizarile .Dupa aceea ne-au spus ca trebuie sa mai depunem odata cererea de adoptie .Apoi "ne-au dus cu presul " doua luni de zile ,pentru ca dupa nu stiu cate telefoane si drumuri la DPC sa ne spuna ca vor trimite dosarul la ORA ( asta bineinteles ca s-a intamplat numai dupa ce le-am spus ca la sectorul 5 lucrurile se misca ).Chipurile ne suna ei in seara asta sau maine sa ne spuna daca mai trebuie vreun act (sper ca nu) -eu nu cred ca o sa sune ei pt. ca singura data cand au sunat a fost cand au venit sa ne vada locuinta .Bineinteles ca nu sunt de gasit niciodata decat pe telefonul mobil si care evident ca e in alta retea decat al nostru. Ce ma nedumereste e ca nu a spus nimic de nici o comisie !
Sper sa ma mut din sectorul asta pentru ca altfel baiatul meu o sa fie copil singur la parinti .M-au capiat astia de la DPC cu indiferenta lor( mai bine zis nesimtire)
Aissa ,ma bucur pentru voi ,ca lucrurile merg mai repede decat in cazul nostru .Ai o fetita super haioasa si tare fotogenica !Foarte dragute pozele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Ce ciudat sa refaceti recomandarile! Adica ce, v-ati schimbat caracterul? Sau sa vada cum v-a schimbat copilul? Si cererea de adoptie nu mai e valabila? Sa ma ierte Dumnezeu, dar parca v-ar fi pierdut dosarul si acum il refac...
Nici noua nu ne-au zis nimic de nici o comisie... O fi, n-o fi....
Haideti fetelor, mult a fost putin a ramas, rezistati! Nu ne doboara ei pe noi, sa ramana iar copii astia singuri! Nu credeti?.



PS Si noi avem poze noi, nu le-a vazut nimeni...


Victoras (24.08.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Bai, sa n-aud chestii d'astea ca nu mai rezistam. Trebuie, avem copii de crescut.
Rozi, unde ai poze noi? Ma faci sa tresar, tocmai eu sa nu-mi vad ginerele??? Dar de unde?? N-am gasit nimic nou. Nu ma uit eu bine?
Sau (trebuie sa ma rog de neuronul ala unic pe care il mai am sa priceapa) vrei sa zici ca ai poze, dar pe hartie?
Briantis, acum serios vorbind, si mie mi se pare un pic aiurea sa iti ceara sa refaci chiar si caracterizarile. Asa cum spune si Rozi, pare ca au pierdut/ratacit dosarul. Altfel nu imi explic.



Cristina si Alexandra (30.09.2004)
cu printesa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

Rozi daca te referi la pozele de la 4-5 luni sa stii ca le-am vazut acu vreo doua zile si sunt tare haioase .Chiar comentam cu barbatatelul meu ca avem si noi o poza cu ochelari ,dar nu de "intelectual" ci de "smecher" ,adica cu ochelari de soare .
Cat priveste partea cu pierdut dosarul ,zau ca nu m-ar mira .Sigur sunt in stare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmens spune:

Aissa ,asa cum am promis m-am uitat pe incredintare si scrie clar" se incredintaza minorul pe o perioada de 3 luni".
Rozi, noi am avut certificatul de nastere al copilului legalizat si certificatul medical la dosarul de incredintare precum si declaratia data la notariat pentru consimtamantul la adoptie. Cei de la Brasov isi fac foarte bine meseria, cel putin asistenta care se ocupa de Otilia. Eu de la ea aflu mult mai multe decat de aici din Piatra.
Eu am vazut pozele imediat dupa ce ai postat dar spre rusinea mea nu am mai scris pentru ca m-am luat cu pregatirile pentru ziua Otiliei si am uitat. Chiar vroiam sa-i spun lui Flory sa nu-si faca griji ca baieteii sunt mai dolofanei si sa i-l dau de exemplu pe Victoras. Baietii sunt mai dolofanei dar pe la 2 ani incep sa creasca rapid in inaltime. Asta o stiu de la nepotul meu care pe la 6 luni arata ca o sarmaluta iar pe la 3 ani era ca un bat. Sa-ti traiasca flacaul si sa va aduca numai bucurii.



carmen
http://pg.photos.yahoo.com/ph/serban_grigoras/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmens spune:

Am uitat sa va spun ca si noi avem fotografii noi de la petrecerile de 1 an. A trebuit sa face doua una chiar de ziua ei pe 27 febr.,doar cu tort si sampanie si invitati doar nasii( am avut examen in acea zi) si cealalta petrecere cu toate neamurile la o saptamana. A fost super, Otilia a fost foarte cuminte.


Revin cu ultimele noutati de la asistenta sociala : nu stim nimic deocamdata, stati linistita ca va sunam noi, am primit o instiintare de la ORA sa nu trimitem nici un dosar pentru ca ei nu inca un sediu, o adresa unde sa fie trimise dosarele. Ce spuneti de asta?

carmen
http://pg.photos.yahoo.com/ph/serban_grigoras/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Carmens, pot sa-ti spun doar atat:
Asistenta mea mi-a zis in seara aia cand am vorbit ca "chiar maine se duce la ei" (daca n-au sediu unde se ducea?). Si ca alte sectoare au dus dosare in instanta si vor prezenta la ORA copii. Ca de noi e mai bine ca ducem originalul. Ca dureaza cam 2 saptamani sa luam avizul de la ei. Pana acum nu m-a mintit niciodata, nu vad de ce ar face-o acum.
Nu stiu ce se intampla, sincer daca as putea sa te ajut in vreun fel.... Oricum, tot ce aflu nou scriu aici.



Cristina si Alexandra (30.09.2004)
cu printesa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmens spune:

Aissa chiar te rog sa ma tii la curent cu toate ca tipa mi-a raspuns ca indiferent de ce stiu eu ea asteapta hartie oficiala, si aici are dreptate. Am vorbit azi la Brasov si mi-a promis si asistenta de acolo ca ma tine la curent. Poate daca se misca lucrurile in Bucuresti vine si randul provinciei.
Sa ne dai numai vesti bune!


carmen
http://pg.photos.yahoo.com/ph/serban_grigoras/my_photos

Mergi la inceput