M-am hotarat........adoptie(partea a-9-a)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Nu pot sta decat cat sa scriu acest mesaj. Maine Victoras va fi "lansat la apa"!! Cu intreg familionul despre care vreau sa va spun ca ma mandresc cat de frumos l-au primit cand a intrat in viata noastra.

Ar fi prea frumos sa reuseasca vreuna dintre voi sa ajunga maine la biserica Sf. Mina, dupa slujba, sa vedeti cum se comporta micul voinic. Imi pare rau de tot ca abia acum mi-a venit ideea sa va invit... :(

Oricum, sa stiti ca ma voi gandi la voi si, in timpul slujbei, ma voi ruga pentru voi, sa aveti putere si sanatate, si pentru puii vostri, sa fie sanatosi si sa va aduca numai bucurii.

Va pupam cu drag pe toti! Rozi si ->

Victoras (24.08.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Rozi, vroiam sa-ti scriu oricum, in particular, dar daca tot ai dat sfoara in tara si aici iti urez din tot sufletul SA VA TRAIASCA MICUL CRESTIN! Sa va bucurati unii de altii o mie de ani de-acum incolo, sa creasca sanatos si voinic si sa va aduca multe bucurii. Chiar daca nu o sa fim langa tine fizic, sunt sigura ca toate fetele vor fi cu gandul alaturi de voi. Iar voinicul tau se va comporta exemplar, sunt convinsa de asta.



Cristina si Alexandra (30.09.2004)
cu printesa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmens spune:

Vin cu vesti noi! M-a sunat asistenta si mi-a spus ca au primit adresa prin care li se aduce la cunostinta care este sediul ORA si li se cere sa trimita dosarele.
Deci, lucrurile incep sa se miste! A iesit soarele si pe strada mea !




carmen
http://pg.photos.yahoo.com/ph/serban_grigoras/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Bravo, ma bucur pentru tine! Deci era doar o chestie de procedura, nu avea ceva cu tine. Probabil abia acum se mai trezesc si ei. Noi oricum asteptam vizita asistentei, care s-a anuntat pe neasteptate pentru azi. Si cum aflu ceva nou, va spun.



Cristina si Alexandra (30.09.2004)
cu printesa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

A fost asistenta noastra in vizita dar mari noutati nu am aflat. A zis ca dupa comisia de vineri semneaza nu stiu cine pana joia urmatoare, apoi duce dosarul la ORA. Cam in 2 saptamani ei trebuie sa dea avizul apoi cam in alte 2 saptamani cica ar fi termenul in instanta si mai departe om vedea.
Rozi, acum ne-a zis si noua ceva cum ca ar trebui evaluat copilul de psihiatru, dar nu stie inca nimic sigur ca tipa cu care colaboreaza acum e noua si nu stie daca vrea sa vada copilul sau semneaza asa.... Oricum mi-a confirmat ca practic suntem norocosi ca prindem acum si nu am asteptat, pentru ca si la noi s-a stat pana acum, deci cei ce au terminat incredintarea ca si voi anul asta dar in lunile anterioare au stat pana acum degeaba. Abia acum se organizeaza si ei. Si imediat ce a plecat am primit si citatia prin posta pentru vineri la comisie. Bine ca incepem sa inaintam!



Cristina si Alexandra (30.09.2004)
cu printesa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Am vrut sa povestesc altceva, da' cand am citit la Cristina de... citatie la comisie prin posta?!?!? Brrrrrrr!!!

Botezul s-a terminat cu bine, bb rade cateodata cand il strig "Victoras" :)), nu a racit, a plans ceva, ii era somn, m-a bucurat enorm ca doar in bratele mele s-a linistit, doar l-am luat si a mai suspinat si apoi a adormit, dragul de el...!, avem bani de scaun de masina!!!! Asta ii vom lua! Multumim de urarile de bine pt micul crestin si va dorim si voua multa sanatate si cat mai multe bucurii! Nu va pot arata poze prea curand, vechea poveste a lipsei scannerului... Va anunt insa de indata ce reusesc sa le pun.

Cand vad ce pustiu e pe-aici... Parca bate vantul - da' nu ala de primavara, de-afara :))

Asa! Ieri am fost sa-i facem vaccinul de 6 luni. Am aflat ca nu-i putem lua sange pentru testul HIV pana pe 11 aprilie! Cica nu se inteapa copilul cu 2 sapt inainte si cu 4 saptamani dupa vaccin (pericol de paralizie). Cat este de adevarat? Ce stiti despre asta?

Va dati seama ca asta ne intarzie enorm, nici nu m-am gandit la asa ceva! Deci pe 11 apr sa-i ia sange, apoi inca mai dureaza pana primim rezultatul, sper sa putem intra la comisie pe 19 apr. Nene, iti trebuie nervi de otel! Dar noi sa fim sanatosi, ca le rezolvam cumva pe toate!

Dragele mele, mi-a confirmat si mie asistenta, s-a infiintat ORA si deja incep sa se transmita dosare. Presupun ca va fi ceva inghesuiala pe-acolo, din cauza asta va dura mai mult etc, etc :)

Va pupam si va dorim toate cele bune!

Victoras (24.08.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Ce brrr! mai Rozi draga ??? Pe noi ne-au "citat" si cand am avut comisie pentru atestat. De fapt e o invitatie, m-am exprimat eu gresit , "pentru ziua de..., orele..., pentru a participa la sedinta extraordinara a Comisiei pentru Protectia Copilului Sector 5."
Oricum, ma bucur ca mergem mai departe si imi pare rau ca te incetineste HIV-ul. Dar, repet, mie nu mi l-a cerut nimeni, i l-am facut eu de nebuna. Doctorul mi-a dat certificatul fara sa am vreo analiza. Nu stiu despre faptul ca nu poti intepa copilul dupa vaccin, nu am auzit asa ceva. Dar mai stii??



Cristina si Alexandra (30.09.2004)
cu printesa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacry spune:

Dragele mele,
Este pentru prima oara cand particip la un forum,asa ca scuzati-mi stangacia.Pentru inceput va salut cu mult drag, va urez o primavara minunata,mult soare in suflete si numai bucurii alaturi de bebelusii vostri.Pe scurt,despre mine:am 34 de ani, ma cheama Lacramioara,locuiesc in Linz, Austria,ne dorim eu si sotul meu,Marius un copilas pe care sa-l crestem mare si sa-l iubim.Cand ne-am hotarit pt.o adoptie, a venit legea noua si se pare ca este mult mai greu, daca nu imposibil de adoptat un copil din Romania,asta pt. cetatenii straini, pt. ca noi avem acum cetatenie austriaca. Oricum, la noi va dura mai mult cu atestatul,pentru ca aici se fac seminare,sociologi, psihologi medici, etc...Problema noastra e ca am vrea sa luam un bb din Romania si va rog daca aveti idee sau daca mai este cineva in situatia mea sa-mi dea o parere, ce a-si putea sa fac la cine sa ma adresez, daca aveti un nr. de telefon.Eu am gasit unul in internet la DPC, dar nu raspunde nimeni.Cam atat pt.inceput, mii de multumiri,VA PUP!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmens spune:

Lacramiara, bine ai venit! Te pot ajuta cu numerele de telefon de la Oficiul Roman pentru Adoptii. Secretariat 021-2301351 iar la adoptii - 021- 2301362 . Sper sa-ti fie de folos.



carmen
http://pg.photos.yahoo.com/ph/serban_grigoras/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Fetelor, offf, toate mi se intampla numai mie. Azi eram si noi la plimbare in parc cand ne suna asistenta ca a observat o neconcordanta in acte. Adica pe declaratia de la notariat, desi in text se facea referire la certificatul medical scos in 22 decembrie, era pusa data si numar din 15 decembrie, asa ca da fuga la primarie ia originalul din dosar, du-te la notar sa modifice data (bineinteles cu stampila si semnatura, nu ne-a facut un altul) si fugi inapoi la primarie sa-l duci. Of, si maine avem comisia. Bine, intr-un fel ma bucur ca s-a descoperit acum si nu ne-a dat inapoi de la ORA, dar.....am inebunit cand am auzit. Si sper sa nu fie o problema asta pe mai departe.
Altfel am o fata bronzata pe fata! E toata rosie de la soare!
Fiti atente si voi la acte sa nu patiti ca mine!



Cristina si Alexandra (30.09.2004)
cu printesa

Mergi la inceput