M-am hotarat........adoptie(partea a-9-a)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

Aissa, sanatate multa fetitei tale si aveti grija de voi!!!
sa auzim numai de bine!

Fetita mea este Diana-Maria, nascuta pe 24.10.2001 http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072
paginuta personala:
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florypop spune:

Aissa multa sanatate Alexandrei si sa vii cu vesti bune.

Fetelor noi abia acum am reusit sa ne facem un program si sa dormim noaptea cum trebuie. Se trezeste doar o data pe noapte si mananca 100 ml de lapte dupa care somn pana dimineata la 7.

Rade toata ziua si gangureste si abia asteptam sa ne ridicam in fundulet.

Va pup,
Flory si Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Va multumesc mult, tuturor!
Sper ca nu ma pripesc, dar parca sa zic ca suntem mai bine. Alexandra e vioaie din nou, nu prea are forta de dinainte inca, dar dupa regim de morcovei...Cred si eu, a slabit un pic. Sper sa recupereze repede ca tare greu mi-a fost sa o vad asa. In rest mananca, doarme bine, e totul ok.



Cristina si Alexandra(30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jeni m spune:

am o fetita de 13 ani. dorim sa adoptam un baietel. ce ma sfatuiti? cam de ce varsta sa fie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

Buna seara !A racit si Andutul meu si sunt superofticata din cauza asta. Asta pentru ca ma simt vinovata pentru ca am fost la serviciu si sotul a trebuit sa ia copilul cu el pentru ca era musai sa ajunga intr-un loc.Nu stiu cum au reusit ca au racit amandoi.Sunt ofticata ca nu pot sa stau cu copilul acasa pentru ca nu lucram cand l-am adoptat.Din cate stiu eu trebuie sa ai lucrate minim 10 luni inainte de nasterea copilului ca sa poti avea CIC ,dar daca e adoptat se mai aplica preederea aste ?Eu am lucrat pana anul trecut la inceputul lui mai, mai bine de 6 ani fara intrerupere si bebitul nostru e nascut in martie ,oare as avea dreptul la Cic ? Ma simt vinovata ca nu stau cu Andutul meu chiar daca de obicei sta mama cu el cat sunt la munca.
.Deocamdata ne tratam acasa si sper sa nu fie vorba de spitalizare .Aissa ,tu si Alexandra la ce spital ati fost ? Sper ca va simtiti din ce in ce mai bine !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Briantis imi pare rau sa aud ca sunteti bolnavi. Si la noi raceala a fost din cauza noastra, pentru ca in ziua cand am fost la controlul de 4 luni am imbracat-o mai subtire, ca am zis ca pana la coltul blocului, unde avem medicul, nu o fi foc. Era si soare....Tony a zis sa nu luam port-bebe-ul si a tinut-o pe brate. Dupa ce am plecat de la dr.am mers la farmacie sa luam Debridat-ul si el a tinut-o cu fata in sus si credem ca atunci a tras aer rece si a racit ca a 2-a zi era mucioasa.
Da, si in cazul adoptiei se aplica aceleasi reguli pentru acordarea CIC. Singura de care suntem exonerate e prevederea cu minim 42 zile post natal. In rest, la fel, iti trebuie 10 luni de stagiu. Eu una nu stiu ce o sa fac atunci cand va face 2 ani....Nu-mi vine sa o las nici cu mama darmite cu altcineva (ca mama iese din discutie oricum, ca inca lucreaza si mai are un nepot de crescut). Dar pana atunci mai am si stau closca langa fata.
De internat am fost la Grigore Alexandrescu. Fetelor, aveti grija de pui, zau ca e o viroza/raceala/gripa urata rau de tot. Si nepotul meu a facut-o si acum si mama si tata. Plus ca la Mamicile de septembrie-octombrie mai sunt cateva. Ce e cel mai nasol este ca a naibii treaba, raceala e cum e, iar sugarii fac bronsiolita asta nasoala de sunt plini de secretii, iar cand zici ca scapi dai in diaree. Aproape fara exceptie (dr. de la spital a zis chiar ca toti au facut la fel)! Deci atentie!
Jeni m, ce varsta sa aiba copilul numai voi puteti hotara. Avand in vedere ca fetita ta e deja maricica, ce interval crezi ca ar fi mai avantajos si pentru ea? Eu cred ca daca iei un bb mic de tot, fetita ta nu va avea un fratior/prieten ci va vedea mai repede partea cu responsabilitatea ce-i revine ca sora mai mare. Intre mine si sora mea sunt 4 ani si tot aveam impresia ca ai mei o iubesc mai mult. Decizi si in functie de copiii pe care ii vei gasi, pentru ca nu e chiar asa usor de gasit copii mici.



Cristina si Alexandra(30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pico spune:

Dragelor,v-am citit toate mesajele.Sa va dea Dumnezeu sanatate voua si puilor vostrii! Nu oricine poate face ceea ce faceti voi,doar oamenii cu suflet nobil.Eu sunt mamica unei fetite de aproape 2 ani,fetita mea, dar daca nu as fi avut-o pe ea as fi adoptat si eu un bb.
Vreau sa va spun ca va admir din tot sufletul!!!!!!!!!!!!!!!
Sanatate multa si nervi de otel(pt ca se merita!!!!!!)


Raluca si Ioana (09.04.2003),sufletelul meu drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

Am pus poze in album .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Briantis, ce Mos Craciunel grasunel am vazut. E un bebe superb, sa va traiasca si sa va aduca numai bucurii.

Pozele noastre
Poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Mai ce falcos cu ochi albastri ai! Sa va traiasca, Briantis!



Cristina si Alexandra(30.09.2004)

Mergi la inceput