belele lingvistice in strainatate

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Yasmin spune:

numele meu este (oh, well, era...) oana. turcii nu prea pot pronunta grupul 'oa' (mai ales cei care nu vorbesc limbi straine) si imi spuneau 'vana'. inseamna robinet... de aceea, acum sunt yasmin
ar fi fost foarte interesant sa ma cheme dana. atunci as fi fost pur si simplu 'vaca'. ashe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubibubi spune:

quote:
Originally posted by juliafin

Yasmin,nu mam suparat.I-am dat doar o explicatie.Nu vreau sub nici o forma ca de la sa deviem la



pai "explicatia" ti-a dat-o ea tie: nu exista limba elvetiana, cum nu exista nici canadiana. cred ca asta a dorit sa-ti "transmita". da' sunt sigura ca te-ai prins, deci mesajul meu e offtopic... :)

I.&www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iubibubi" target="_blank">Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns juliafin spune:

Tot off topic ,(nu m-am suparat pentru observatia ta si nici pe Ira).Peace.Exista asa-zisa limba elvetiana,"schwitzer tüütsch".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Am o colega care este din Spania si care a fost amuzata cand a auzit cum ma cheama:Anca-in spaniola mi-a zis ca inseamna picioare de broasca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jazz spune:

Am ras de numa la ce ati postat voi aici!

Si mie mi s-a intamplat o data sa vorbesc cu cineva foarte apropiat mie la telefon si am spus: "Fata, tu esti proasta sau te prefaci?" Si dupa ce am inchis sotul meu m-a intrebat (el nu stie decat cateva boabe de romana, in rest le potriveste): "So, what's up with the turkish prostitutes?"....



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Mi-au placut toate poantele, da` a ta Jazz e bengoasa rau !!!

Leoaicele Daria & Giulia (2004 08 16)
"La vita e` una bataglia, la morte un`avventura"
http://community.webshots.com/user/giulia16
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=37099

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rosey spune:

quote:
Originally posted by Jazz

Am ras de numa la ce ati postat voi aici!

Si mie mi s-a intamplat o data sa vorbesc cu cineva foarte apropiat mie la telefon si am spus: "Fata, tu esti proasta sau te prefaci?" Si dupa ce am inchis sotul meu m-a intrebat (el nu stie decat cateva boabe de romana, in rest le potriveste): "So, what's up with the turkish prostitutes?"....


sorry, dar eu la asta nu m-am prins. imi ziceti si mie....??




"Because woman’s work is never done and is underpaid or unpaid or boring or repetitious and we’re the first to get fired and what we look like is more important than what we do and if we get raped it's our fault and if we get beaten we must have provoked it […]for lots and lots of other reasons we are part of the women's liberation movement."-Ms.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns britdi spune:

Si mie mi s-a intimplat una boacana de tot odata.
Eram cu un francez si am vrut sa-i spun sa ma sarute. Si i-am spus: baise-moi!!!! El a ramas interzis o secunda dupa care a izbucnit in ris. Mi-am dat seama imediat ca am facut-o de oaie si l-am pus sa-mi traduca ce spusesem eu. O Doamne !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns juliafin spune:


Buna asta!!!Apropo,im finlandeza ,a se casatori si..... se zice la fel,naida!!Da-ti seama cum ar suna"vrei sa te casatoresti cu mine???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mymirela spune:

Fetelor, le-am citit pe toate si is "bengoase" rau, dar ce i s-a intamplat unui prieten de-al meu cred ca le intrece pe toate.
Eram in U.S.A. si tot in perioada aia venise si un prieten de-al meu din Romania in State. Intr-o dupa-masa l-am luat cu mine intr-o vizita la o familie de americani.
Tipu' (prietenul meu) nu prea stia engleza, dar vroia cu orice pret sa se faca placut .
Asa ca ajunsi in vizita, dupa ce am facut introducerile de rigoare apare si fetita americanilor Jeniffer in varsta de 3 ani. Prietenul meu care, de altfel e innebunit dupa copii, zice : "Hi sweety! Come here and give me a pussy!"
Cand l-am auzit eu am ramas interzisa
Mama fetitei a sarit sa-si ia fetita in brate, iar tatal era cat pe ce sa sune la politie! Doar prietenul meu avea acelasi zambet nerod pe fata, incercand sa inteleaga ce se intampla!
Mi-a luat mai mult de juma' de ora sa le explic ca ceea ce prietenul meu zisese e doar una din ciudateniile limbii mele si anume ca "pussy=pupic=kiss".
Insa nici in ziua de azi nu stiu daca pana la urma americanii m-au crezut ori ba, deoarece dupa aceea de fiecare data cand i-am intalnit m-au tratat cu raceala.

Mergi la inceput