belele lingvistice in strainatate

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

quote:
Initial creeata de juliafin

In elvetiana,pui se zice poulet,citit pule`.



Bai, si-n canadiana tot asa se spune la pui, ce coincidenta, domle` !!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns juliafin spune:

quote:
Originally posted by lucia_cs

O prietena:

Sotul ei cunostea miste italieni, cand a prezentat-o pe ea acelor prieteni, sotul a spus:

"Lei e la mia moglie." = "Ea e sotia mea."
"Moglie" se pronunta "molie".

Sotia suparata a protestat:

"Molie e mama ta,nu eu!





------------------


Ceva asemanator.
O romanca,nu eu."vorbea"(pe italiana ei redusa) tot cu un italian.La un moment dat,el pronunta cuvantul"magari"=macar.Ea,indignata:"Magar esti tu!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmin spune:

quote:
Originally posted by Ira

quote:
Initial creeata de juliafin

In elvetiana,pui se zice poulet,citit pule`.



Bai, si-n canadiana tot asa se spune la pui, ce coincidenta, domle` !!!!




ira, bestial!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns juliafin spune:

quote:
Originally posted by Ira

quote:
Initial creeata de juliafin

In elvetiana,pui se zice poulet,citit pule`.



Bai, si-n canadiana tot asa se spune la pui, ce coincidenta, domle` !!!!


Pai logic!E un cuvant francez,iar franceza e limba oficiala atat in Elvetia cat si in Canada.Mare coincidenta!Chiar ca esti bestiala!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmin spune:

quote:
Originally posted by juliafin

quote:
Originally posted by Ira

quote:
Initial creeata de juliafin

In elvetiana,pui se zice poulet,citit pule`.



Bai, si-n canadiana tot asa se spune la pui, ce coincidenta, domle` !!!!


Pai logic!E un cuvant francez,iar franceza e limba oficiala atat in Elvetia cat si in Canada.Mare coincidenta!Chiar ca esti bestiala!



juliafin, nu te supara, eu ii intelesesm ironia si o felicitam pt prezenta de spirit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns juliafin spune:

Yasmin,nu mam suparat.I-am dat doar o explicatie.Nu vreau sub nici o forma ca de la sa deviem la

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Sotul meu la munca ii spune colegului(tot roman)" faci aia",colegul raspunde "fac"si inca o data.La care un alt coleg,irlandez:"mai dar obsceni mai sunteti,tot timpul injurati"
Alta faza:vorbeam cu o prietena despre haine ieftine(e un lant de magazine care se cheama Penneys-ghici cum se pronunta) si ne intalnim cu o cunostinta (o dna de varsta a2a proaspat venita in Irl),una din noi"eu ma duc in Penneys",la care dna,ofensata"chiar nu stiam ca vorbiti asa urat".I-am explicat si i s-a parut amuzant dupa aceea.
O prietena de-a mea din Franta se amuza cu Notre poule dans votre cour(scuzati daca pare obscen,doar pare)-Puiul nostru in curtea dvs.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns juliafin spune:

emmaaimee,


Eu in tara.Era si soacra-mea.In iulie 1998,era o canicula.....Elvetienii nu sunt obisnuiti cu asa ceva.A mea tanti vine transpirata toata,bea apa si-si face disperata vant cu un evantai si-ii zice soacra-mi;"cald,cald!".Elvetianca face niste ochi mari,se da putin indarat si exclama speriata:"Nein,nein,es nicht kalt!Es ist sehr warm!"="Nu ,nu ,nu e frig!E foatre cald!"In germana "kalt"=rece,frig.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Supercaraghioase situatiile astea-"potriveli" din alte limbi Juliafin!
O prietena irlandeza imi povesteste ce gafa a facut ea in Spania(ea are notiuni elementare de spaniola).Vorbeste cu batrana la care erau ea si alti prieteni cazati mai cu ajutorul unuia si batrana o intreaba daca are prieten, la care ea raspunde(nu stiu sa scriu in spaniola,scuzati greselile):"stoi embarasada"(embarrassed-stanjenit in engleza,embarasada-insarcinata in spaniola,ea vrut sa zica ca e cam indiscreta baba si e stanjenita de situatie,sa explice de ce are/nu are prieten).Nu mare i-a fost mirarea cand batrana i-a pus direct mana pe burta si a intrebat-o cand se naste bebele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns juliafin spune:

O alta,povestita de catre o prietena care sta in Finlanda.
La Mc Donalds.Pritena ei cere vazatoarei un "pillu"Vanzatoarea face intai o fata...,apoi zambeste si-i da un pai de baut.De ce facuse intai o fatza asa?Pai de baut se zice"pilli",iar "pillu"=cuvantul vulgar pentru organul sexual feminin!

Mergi la inceput