M-am hotarat............adoptie(partea a-8-a)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

Luminati-ma va rog si pe mine ca nu mai pricep nimic! Am fost la DPC sa vedem cum procedam mai departe pt. ca se termina perioada de incredintare a bebitului nostru luna asta .Asistenta noastra sociala ne-a spus ca nu stie exact dupa care lege se lucreaza ,ca ar trebui sa intram pe legea noua si ca sa refacem tot dosarul ca sa fie actele din 2005, ca unele institutii cu care s-a lucrat pe 2004 s-au desfiintat.Eu una zau ca nu inteleg !De ce sa mai umblu inca odata dupa toate actele ,inclusiv caracterizari ,analize medicale si toate cele ? Īnteleg sa ne mai scoatem odata cazierele ,dar restul actelor nu.
De ce ne-am zbatut toti sa prindem legea veche daca oricum se va lucra dupa cea noua?


nc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Briantis, si noua ne-a spus asistenta sociala la prima vizita ca nu stie cum va fi la finalul celor 3 luni, in sensul ca s-a desfiintat CRA si ca nu se stie daca se va mai cere avizul cuiva sau se va merge direct la tribunal. Eu insa mai am pana atunci si sper ca se vor dumiri pana in martie.
Despre refacerea actelor si eu stiu ca trebuie actualizate. Mi se pare ca Oana mm spune de asta la un moment dat. Dar daca e doar de refacut actele si despre aviz e bine, sper sa nu ne puna sa ne supunem cu totul noii legi, desi copiii care ii avem acasa au devenit adoptabili conform vechii legi.
Oricum, chiar te rog sa ne tii si pe noi la curent cu ce faci in continuare, e bine de stiut ce ne asteapta.


Am editat ca sa nu scriu un mesaj nou.
Sotul meu a sunat-o pe asistenta sociala care are dosarul nostru. A zis ca ei nu au primit nimic de genul asta. Ca daca nu se va cere avizul CRA va fi mai multa hartogaraie de facut de catre cel ce face dosarul. Vom lua caracterizari de la serviciu, alte adeverinte de salariu si testare psihologica. Acum eu nu mai pricep, ca eu la atestat nu am dat testul psihologic, acum imi cere??? Cert e ca inca nu stiu nici ei.
Si ca sa fie capacul pus, a intrebat-o daca exista posibilitatea sa trebuiasca chemata mama la Tribunal si a zis ca si daca o cheama doar o intreaba daca-si mentine acordul. Ce s-o mai intrebe, ca doar a fost declarat adoptabil pe legea veche... ???



Cristina, mamica de Alexandra (30.09.2004) mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

quote:
Originally posted by Briantis

Asistenta noastra sociala ne-a spus ca nu stie exact dupa care lege se lucreaza ,ca ar trebui sa intram pe legea noua si ca sa refacem tot dosarul ca sa fie actele din 2005, ca unele institutii cu care s-a lucrat pe 2004 s-au desfiintat.


Ma sperii, si la noi cele 3 luni se termina in februarie! Uite ce scrie in legea noua, explicit:
"ART. 72
(1) Cererile pentru incuviintarea adoptiei aflate pe rolul instantelor judecatoresti la data intrarii in vigoare a prezentei legi se solutioneaza, potrivit dispozitiilor legale in vigoare, la data introducerii cererii.
(2) Persoanele si familiile care, la data intrarii in vigoare a prezentei legi, aveau copii incredintati in vederea adoptiei, vor putea introduce cereri pentru incuviintarea adoptiei, care vor fi solutionate potrivit dispozitiilor Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 25/1997 cu privire la regimul juridic al adoptiei, aprobata cu modificari prin Legea nr. 87/1998, cu modificarile si completarile ulterioare.
(3) In toate celelalte cazuri, intreaga procedura a adoptiei va trebui sa se conformeze dispozitiilor prezentei legi."

Pe bune daca nu-i bat pe-astia!! Iese scandal mare!! Sper sa-si revina inainte sa facem crize.
Regret, trebuie sa inchid si revin.

Victoras (24.08.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Mai Rozi si eu care speram sa raspunzi tu si sa ma linistesti ca iar mi-a intrat un cui la suflet.
Din articolul dat de tine rezulta ca in mod clar noua ni se aplica legea veche. Sper din suflet sa nu le dea astia niste norme de aplicare care sa-i zapaceasca si sa inteleaga altceva.
Of, prin ce trebuie sa mai trecem. Oare cand o fi ziua aia in care oi sta si eu linistita ca totul e terminat???



Cristina, mamica de Alexandra (30.09.2004) mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Hehe, draga mea, credeai ca nu mai ai nevoie de rabdare?!
La DPC se stie ca pe noi ne "judeca" dupa legea veche. Aspectele practice insa ii omoara. S-au dat norme deja (ma refer la cele publicate, nu interne), care nu lamuresc nimic, dar nici nu contrazic legea (nici n-ar fi putut). Asistenta noastra ne-a spus ca s-au reluat dosarele tuturor copiilor, indiferent ca au fost sau nu declarati adoptabili, pentru reevaluare cf noii legi. AI NOSTRI INSA NU! Oricum, o voi suna maine sa imi spuna clar, inca o data, si va scriu si voua.
Sa stii ca eu nu intru in panica. Atata vreme cat legea prevede clar, mor cu ei de gat si nu ma las, daca e nevoie. Sper - de fapt sunt convinsa - ca nu va fi nevoie.
Va pup de noapte buna; si maine e o zi de munca, de lupta, de griji, de bucurii, de viata... Ma duc sa ma pregatesc s-o traiesc!

Victoras (24.08.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meme spune:

Fetelor, am vorbit zilele trecute cu asistenta sociala care s-a ocupat de dosarul nostru si care se plangea ca sunt extrem de ocupati deoarece trebuie sa reanalizeze toate dosarele copiilor adoptabili.Pe moment m-am speriat si eu un pic dar m-a linistit precizandu-mi ca este vorba doar despre acei copii in cazul carora nu s-a dat inca hotararea definitiva de adoptie.La noi practic dosarul este incheiat,mai raman insa vizitele trimestriale post adoptie pe durata a 2 ani.
Cred insa ca nu trebuie sa intrati in panica,asa cum ati avut rabdarea si tenacitatea de pana acum,sunt sigura ca veti reusi sa depasiti si mai departe toate piedicile.

http://community.webshots.com/user/danancamm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Sper sa se aplice si noua, care avem incredintarea luata anul trecut, nu numai celor cu hotarare definitiva de adoptie (unde chiar nu ar mai avea ce sa modifice). Pentru ca si in cazul nostru, s-a luat acesta masura dupa ce copilul a fost declarat adoptabil. Nu vad cum ar relua acum dosarul si ce sa modifice la el? Nu, mi s-ar parea total aiurea; oricum eu i-am spus asistentei ca tin usa incuiata si sa nu vina la mine cu d'astea ca fac urat rau de tot, vorba lui Rozi mor cu ei de gat, desi mai corect spus mor ei de mana mea ca eu imi cresc fata si imi trebuie zile multe .
Apropo, Rozi ai sunat la DPC? Am vrut sa te sun azi, dar ma gandesc, ca motivul pentru care nu ai scris a fost defectiunea de pe DC (la mine cel putin nu a mers pana acum). Zi-mi si mie ce ai mai aflat. A noastra asistenta a zis ca nu vrea sa faca valuri si nu o sa intrebe pe altii ce stiu, asteapta sa vada asa ce afla din "aer".
Va pup, si sper sa ne intalnim cu toate in realitate, nu sa ne vedem la stirile de la ora 5 !



Cristina, mamica de Alexandra (30.09.2004) mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_mm spune:

Perioada de incredintare in vederea adoptiei s-a terminat in 26 noiembrie la noi. Inainte sa plecam la Constanta in decembrie, asistenta sociala intrase in comisie cu dosarul nostru si primisem avizul favorabil in vederea adoptiei. De atunci si pana saptamana trecuta am stat cumintei asteptand sa ne intoarcem in Bucuresti sa vedem ce mai trebuie facut. Dar chiar cu o zi inainte de plecare din Cta ne-a sunat cineva - un jurist - de la Administratia Financiara si ne-a rugat sa trecem luni pe la el ca sa semnam un document de cerere a schimbarii "numelui minorului". Zis si facut!!! Asa ca alaltaieri am semnat chestiunea cu pricina. A spus ca dureaza cam doua saptamani pana la termenul de mers la tribunal si ca vom primi o instiintare acasa.
Concluzia - totul merge OK!!! Fara nimic neasteptat pana la momentul de fata!! Sper sa o tina tot asa!

Oana si bb Eric (20.05.2004)
http://www.lamaze.ro
http://community.webshots.com/user/oana_mm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Oana mm, cred ca si la tine, ca si in cazul lui Meme, nu pot aparea surprize. Problema e la noi care avem incredintare cum e Rozi pana in februarie, eu in martie, Briantis luna asta...ca astia inca nu sunt lamuriti deloc.
Imi pare rau ca nu a mai scris Claudia deloc. Ea trebuia sa ia consimtamantul de la mama in decembrie (sper ca a semnat si nu tin eu minte) si apoi intra in cele 30 de zile. Ea sigur intra pe legea noua si cred ca era interesant sa stim cum merg treburile si in cazul nasturicii ei.
Rozi, ai aflat ceva noutati? In tine imi e speranta .

http://community.webshots.com/user/aissa1973




Cristina, mamica de Alexandra (30.09.2004) mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmens spune:

Buna fetelor, in primul rand imi cer scuze pentru tacerea mea, dar am avut foarte mult de lucru.
Otilia face pe 27 ian. unsprezece luni are un dintisor si a inceput sa mearga singurica. Este cam lenesa la vorba nu spune decat papa ( asa cum spunea si Liliana e precoce spune tata in franceza )
Am citit tot ce ati scris si m-am bucurat pentru fiecare.
M-ati cam speriat cu noua lege. Noua ni s-a incheiat incredintarea in 6 ianuarie iar pe 12 ian. asistenta a introdus dosarul la comisie unde a fost semnat. Dar m-a sunat sa-mi spuna ca nu-l poate trimite la Bucuresti pentru ca au primit dispozitie sa nu trimita nici un dosar pana la noi ordine. Ce sa intelegem oare ? In paragraful dat de Rozi scria ca noi mergem pe legea veche.
Incerc sa aflu cat mai multe si daca aflu ceva va comunic.
Va doresc multa sanatate si sa auzim numai vesti bune!


carmen
http://pg.photos.yahoo.com/ph/serban_grigoras/my_photos

Mergi la inceput