M-am hotarat............adoptie(partea a-8-a)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kkk spune:

Sunt chiar invidioasa pe voi(glumesc)!!!!Cand oi ajunge si eu la faza asta ca am senzatia ca nu mai ajung.Da o sa vina soarele si pe strada mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

KKK, curand, ai sa vezi asa un soare stralucitor pe strada ta de nu o sa-ti vina a crede... Asa cum simti acum am simtit si eu, si Rozi si Claudia (care chiar nu a mai dat nici un semn....). Eu una cand vedeam ce baiat are Oana mm, cand si-a gasit Claudia Nasturica, cand l-a luat Rozi pe Victoras, nu credeam sa traiesc si eu ziua asta. De fapt nimeni in jurul meu nu prea credea, cei de la serviciu chiar au crezut ca doar ii amenint . Si uite am fata acasa de 1 luna jumate, inca nu m-am dezmeticit, e obositor (mai ales ca e asa micuta, dar asa am vrut eu) dar e atat de frumos cand ii vezi razand, cand te bucuri de fiecare nga-nga (care la noi in dictionar inseamna papa/ceai). Ai sa vezi, peste ceva vreme vei da tu incurajari altor aspirante.



Cristina, mamica de Alexandra (30.09.2004) mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Aseara imi veni o idee (asa e cand ai prea mult timp liber ): ce se intampla in perioada intre sfarsitul celor 3 luni de incredintare si incheierea adoptiei? Ma refer atat la statutul copilului (in baza a ce ramane la noi???) dar si la serviciu si implicit la indemnzatia CIC. Rozi, daca stii mai multe raspunde. In Legea 19 zice ca beneficiem de CIC daca am adoptat sau ni s-au incredintat spre adoptie sau in plasament copii. Ori noi avem incredintarea pe 3 luni, iar eu fac cererea la serviciu in baza acestei hotarari. Problema este ce se intampla intre finalul celor 3 luni si momentul cand pot eu prezenta certificatul de nastere al copilului. Asistenta sociala mi-a zis ca dupa cele 3 luni, ea face raportul favorabil prin care incuviinteaza adoptia si apoi deschidem actiunea in instanta (daca nu cumva mai trebuie dus si dosarul la CRA inainte). Dar nu m-am gandit atunci sa intreb ce acte reglementeaza statutul copilului si al nostru pana la incheierea adoptiei (ca pana ai termenul la tribunal, pana stai cu hartia in casa 15 zile, pana scoti certificatul nou...) Mi-e sa nu-mi faca astia la munca figuri ca sunt in stare.



Cristina, mamica de Alexandra (30.09.2004) mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daria spune:

Aissa, sper sa nu iti dau o informatie gresita dar din ce imi amintesc este ca perioada de care vorbesti este tot perioada de incredintare in vederea adoptiei, in care beneficiezi de aceleasi drepturi ca si pana acum - concediu si alocatie copil. Dosarul merge la CRA, asa cum stii si tu, si este returnat in cca 1 luna. La noi a durat mai mult pentru ca s-a ratacit pe drum (cu posta dintre doua sectoare). Apoi,o data ce ai sentinta in mana si astepti sa treaca cele 15 zile adoptia este definitivata, chiar daca nu ti s-a eliberat certificatul.
Daca am gresit cu ceva rog sa ma corecteze fetele care au trecut prin aceste evenimente mai de curand. Nici la noi n-a trecut foarte mult dar eu am senzatia ca o avem pe Maria cu noi de foarte mult timp.
Eu zic sa nu-ti faci griji in privinta asta. Va doresc sa incheiati cat mai curand (termene scurte la toate cele ce vor urma).


& Maria (3,5 ani)
www.ldd.home.ro/MARIA.HTM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Hehe, se pare ca m-am pripit cu laudele
Mandrul meu flacau a fost si ieri si azi marait, suparacios, plangacios, enervant intr-un cuvant. Nici el nu mai stia, cred, ce sa mai faca, probabil astepta sa vada ce-i fac eu ca sa ceara altceva
Cineva mi-a zis ca e posibil sa fie efectele vaccinului, chiar si 3-4 zile, da' ce, e militian, sa aiba reactii intarziate?!

Aissa, am recitit legea: perioada de incredintare in vederea adoptiei se prelungeste de drept pana la solutionarea de catre instanta a cererii de incuviintare a adoptiei (Doamne, ce frumos ma exprim io la ora asta! ca din carti!) Asa ca, stai linistita, nu ti-o ia nimeni pe mandra ta, nici macar o zi!

Fetelor dragelor, mai stie cineva ceva despre Oana Magda? Oare ea ce face cu bebitzul ei?

Hai pupici si sanatate, sa le ducem pe toate! (mai, ce-o fi cu mine?!)

Flori, ce mai faceti?

Victoras (24.08.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamagda spune:

draga mea rozi, sunt aici, va citesc in fiecare zi...ce sa fac? cresc comoara de baietel, stii f bine cum e; zilele acestea ne pregatim de botez, facem liste, cumparaturi, curatenie, etc;te pup si-ti multumesc ca te-ai gindit la mine..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Ei, ma bucur ca sunteti bine! Va urez distractie placuta la botez, si noi ar trebui sa ne pregatim de botez, dar tot amanam cu serviciile noastre...
Pune si tu niste poze, dupa botez, sa va laudam si pe voi

Uf, si iar nu m-am culcat devreme... ma duc acum; si va pup pe toti cu drag!

Victoras (24.08.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns qsar spune:

Aseara ne jucam si ne giugiuleam si Dinu m-a luat de gat si mi-a spus
Mama-me, uba-me. Mama mea, iubita mea. Sunt in al nouasutenouazecisinoualea cer. :))


Q, "uba" lu' Dinu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Draga mea, la cat il iubesti tu pe Dinu, meritai o astfel de rasplata! Cred ca nu-ti mai incapi in piele de fericire! Bucura-te, este BAIATUL tau, care simte ce simti tu pentru el!!

Nu pot decat sa-mi doresc si sa doresc tuturor sa traiasca astfel de clipe!



Victoras (24.08.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meme spune:

Gabriela,iti inteleg bucuria,aceleasi momente de tandrete le traiesc si eu alaturi de Anca,care imi cuprinde fata in manutele ei micute,ma pupa si imi spune:"Mama titea"(adica Mama esti gigea").Ma trezesc in fiecare dimineata auzindu-i glasul ca un clopotel care imi da desteptarea si ma striga:"Mama bate"(adica Mama,ia-ma in brate).Si o strang atat de tare la piept incat ii aud inimioara care bate repede,repede si ii simt mirosul acela atat de dulce de laptic amestecat cu crema parfumata si-mi pun din nou capul pe perna tinandu-mi puiul la piept.Pare un vis frumos care mi-as dori sa nu se termine niciodata ,dar de fapt eu sunt treaza demult si de la zi la zi mai fericita.
Am postat poze noi cu mica mea "artista".

http://community.webshots.com/user/danancamm

Mergi la inceput