M-am hotarat............adoptie(partea a-8-a)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Am vazut pozele, Liliana. Pe buna dreptate iti zic oamenii ca ai 2 copii frumosi. Sa-ti traiasca si voi pe langa ei. M-a distrat nespus poza cu piciul si prietena lui pe scara, in competitie. Aia e de pus in rama!



Cristina, mamica de Alexandra (30.09.2004) mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daisy spune:

Si noi am fost impresionati de Santa Claus...
La noi in bloc, superintendentul a facut serbare pentru copii, cu elfi care faceau diverse obiecte si animalute din baloane, cu prajoturi si sucuri si bineinteles cu Santa, un Santa ca in filme, cu barba reala si costum in toata regula, ce mai, MOSUL IN PERSOANA!
Andreea a alergat iute la el si in loc sa i se aseze in brate il tot cauta la fund sa-i ridice haina, urland din toti rarunchii: "mama, mama, bateliile! Bateliile!"
Vazusem undeva prin malluri Mosi din aia mari imbracati care cantau si dadeau din maina si i-am explicat gogosicii ca nu potem sa-i luam ca nu avem baterii... Fata a bagat la cap si daca l-a prins pe asta s-a gandit sa-l lase fara :))

Tot ce va doriti, fetelor si voua si picilor vostri!
Eu sunt cea mai mandra mamica de fetica :))

Daisy

Cea care spera

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kkk spune:

La multi ani!!!Sanatate fericire la bebiti vostri si voua!!!Tot ce va doriti!!!Nu am ajuns inca la serviciu dar am nimerit la o sala de net!Inca sorb din priviri pozele voastre.Cat de curnd sper sa am si eu ce posta pe net!!!Pa si mai vorbim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

In sfarsit am acces din nou la net,de data asta de acasa ! Am citit tot ce s-a scris pana la momentul de fata . Felicitari celor care au devenit mamici in timpul acesta !Aveti niste copii extrem de reusiti .Din pacate eu nu ma pricep sa-i pun pozele lui Andy pe net .Si avem ce arata ,mai ales acum cand avem si un dintisor cu care evident ca muscam pe toata lumea .
PS:La multi ani!Sa aveti parte de tot ce va doriti in 2005 !

nc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Briantis, fa-ti un cont pe www.webshots.com, o sa primesti acolo informatiile cu pasii de urmat. Asa o sa te poti lauda si tu cu minunea ta mica.

Pozele noastre
Poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Ieri ne-a vizitat pentru prima data d-na de la DPC 5 care se ocupa de noi. Aveam sa-i dam si dosarul cu actele Alexandrei ca era la noi si a vrut sa o vada pe micuta. Am fost cuminti si am facut impresie buna . I-am aratat sutele de poze facute, a vazut si diferenta fata de cum era in spital inainte de a veni la noi. A notat ce lapte papa, cate kg are si cam ce "face" (strange pumnul, se impinge in picioare, se semi-roteste pe o parte - doar torsul...) etc. Oricum, i-a placut de Alexandra, a zis ca arata foarte bine.
Abia astept sa treaca timpul sa vedem formalitatile incheiate ca asa nu-mi place sa depind de termene, acte, stat in general...Dar oricum, ce era mai important am depasit, avem puiul acasa si suntem o familie intreaga.
Pentru ca se vorbea la adoptia internationala, am intrebat-o daca stie ceva. Si a zis ca nu se poate adopta, asa cum stiam, decat daca esti ruda de gr.2. Am pus problema de acolo cu cetatean roman cu domiciliul in strainatate (era cazu cu Israel, nu tin minte cine spunea) si i-am pus problema daca si-ar schimba domiciliul in Romania. Raspunsul a fost asa cum ma asteptam, ca merge asa, dar trebuie sa aiba domiciliul in Romania pe toata perioada atestarii, care apropo cica se face mai greu, plus incredintarea, plus cei 2 ani de dupa adoptie. Iar despre atestare cica acum trebuie sa intrebe si vecinii, si 2 colegi de serviciu....
Iar despre noi, care acum suntem in incredintare, a zis ca nu se stie inca daca la finalul celor 3 luni se va mai cere avizul CRA pentru adoptie sau se va merge direct la Tribunal.



Cristina, mamica de Alexandra (30.09.2004) mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Lasa Aissa, ca ce-a fost greu a trecut, acum nu mai ai de ce sa-ti faci probleme, sa fiti voi sanatosi si sa puteti s-o cresteti. Ti-am vazut pozele, e o dulcica.

Pozele noastre
Poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Mai fetelor, da' pe unde mai sunteti, chiar nu mai dati deloc pe-aici sa ne mai povestiti si noua cate ceva? Ca zau, daca va cred ca sunteti asa de ocupate
Meme, ce frumoasa craciunita aveti.

Pozele noastre
Poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Mai Liliana, eu citesc zilnic, ma uit la poze (stii ce-mi place atmosfera care reiese din pozele voastre...), la uit la toti copiii, ma uit la al meu si ma gandesc uneori ca nu-l merit... asa copil bun...

In fiecare seara JUR sa merg mai devreme la culcare, de aceea ma abtin sa scriu aici ca stiu ca ma intind (uite si acum ar fi fost asa bine sa dorm!), oboseala s-a acumulat la greu si-o sa sparga barajul . Sunt foarte obosita deci, sunt foarte fericita, inca nu-mi vine sa cred (oare voi realiza vreodata ca AM UN COPIL?!) - ca nu ma mai satur uitandu-ma la el!!

Va dau exemple:
- inghite fara mofturi orice ii dau - mancare sau medicamente;
- nu plange cand il chinui sa-i desfund nasul, decat putin, cum termin se linisteste si el;
- sta foarte cuminte sa-l curat in urechi, nu trebuie imobilizat ;
- isi face datoria si face kk o data pe zi (al meu sot zice ca jobul lui e sa aduca bani acasa si al lui bb sa faca zilnic kk :)))
- noaptea sa trezeste numai pt ca nu stie sa se intoarca de pe o parte pe alta si sa-si bage suzeta la loc in gura;
- rade cand il spal cu apa pe fata;
- azi a primit vaccinul de la 4 luni; zau daca nu am vrut sa sun la cabinet sa intreb daca nu i-au bagat ceva drog in loc de vaccin, asa de cuminte si exagerat de vesel a fost toata ziua!! am emotii acum noaptea ca nu poate dormi ca are nasul infundat (nici noapea trecuta n-a dormit) si sper sa nu faca febra;
- sta putin curios, isi tine respiratia si apoi rade cand ii pun compresa rece pe piciorusul cald;
- mai sunt si altele, acum nu mi le amintesc

Ce-i mai "grav" insa:
CAND NE VEDE RADE CU GURA PANA LA URECHI! Uneori nici nu trebuie sa fac nimic, doar rad si vorbesc cu el si rade de ma intreb daca nu cumva face mistoux si rade de mecla mea!

Am descoperit ca toti copiii sunt frumosi dar al meu e cel mai cel! (pentru mine, desigur) Imi pare rau ca nu am un scanner, sa mai pun poze, am facut cu ap normal si sunt suuuuuper!

Va sarut pe toate cu drag, ma bucur ca ne-am intalnit :) si va doresc numai bine!

Victoras (24.08.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

E bine ca ai spus ca Victoras e cel mai frumos pentru tine. Ca asa, daca am vorbi la general, a mea e cea mai frumoasa . Glumesc, desigur, toti sunt frumosi, nici unul nu e mai prejos.
Ma bucur ca a fost bine dupa vaccin, azi tine-mi si mie pumnii. Acum doarme, nu i-am pus compresa si nici masaj nu-i fac sa nu o trezesc. Sper sa fie la fel ca baiatul tau de cuminte.
Si Alexandra rade, uneori cred ca face misto de noi, mai ales cand mie mi-e somn si vorbesc serios cu ea sa doarma si ea rade. S-a mai potolit cu varsatul, am redus statul in brate la 1 ora dupa masa. Rade la baie si se impinge cu picioarele de face adevarate tsunami (ceea ce e nasol cand o tin cu fata in jos), nu-i place insa cand o spal pe fata da' i-a explicat mami ca trebuie sa fim fetite frumoase si sa ne spalam si pe fata si la subrat si la pisilica si sta si ma asculta de parca-i spun cine stie ce poveste. Se impinge foarte tare in picioare si parca e Superman (Superwoman, ma rog), intinde mainile pe langa corp si se ridica in picioare (cand o tin eu la mine in brate de subtiori). Noaptea avem o masa asa ca ne trezim pana oi reusi eu sa decalez programul cu 2 ore.
Iar in ce priveste pozele, Rozi, daca reusim ce ne-am propus iti fac eu 50 de poze (cat tine memoria) si o sa ai ce pune...Numai sa tina vremea cu noi, dar oricum ne vedem cumva.



Cristina, mamica de Alexandra (30.09.2004) mai noi

Mergi la inceput