M-am hotarat............adoptie(partea a-8-a)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Rozi, sa-ti traiasca baiatul si sa va bucurati de el ani multi de-acum incolo. Vezi, daca-ti amintesti, spuneai ca nu vrei un copil trist si morocanos. Si parca mi-aduc aminte ca iti spuneam ca nu trebuie sa gandesti asa, ca acolo unde era atunci nu era la el acasa si de aceea era (sau parea) mai trist. Asta e rasplata noastra, unica de care avem nevoie : zambetele acestea neconditionate pe care le arunca cu o nonsalanta fantastica atunci cand tu ai ochii lipiti de somn si ei au chef de joaca… Despre sotul tau spui ca a ras cat intr-o viata…al meu a cantat cat intr-o viata. Nu l-am vazut pana acum cantand si prostindu-se cum o face cu ea. Asa ca nu ma mai mir ca e topita deja dupa el si, asa cum am mai spus, nu-l pierde din ochi o clipa. Cum se intoarce floarea-soarelui dupa soare, asa e Alexandra dupa Tony.
Monagan, asa cum spune Oana mm, eu am gasit-o pe Alexandra cand avea 20 de zile, dar nu am putut-o lua acasa decat la 2 luni si 2 zile, dar asta din cauza ca sectorul meu nu accepta plasamentul si a trebuit sa las sa treaca termenele respective pana puteam lua incredintarea. Si am avut noroc ca am gasit intelegere si am primit plasamentul de urgenta cu 2 saptamani inainte.
Iar ajutorul in gasirea fetitei a venit total neasteptat, printr-o persoana pe care nu o cunosc (un coleg de-al sotului) si intr-un moment in care aveam impresia ca peste tot e numai coruptie si ca nu am nici o sansa. Dar se pare ca e adevarat ca fiecare copil e conceput pentru o anumita familie si trebuie sa astepti pana se naste al tau… Totul e sa ai rabdare si sa nu iti pierzi increderea.
De cursuri nu stiu nimic, noi nu am facut cursuri. De durat nu dureaza foarte mult. La un moment dat incepuse pe aici un grafic al duratelor, eu atunci sufeream ca nu pot scrie nimic inca. Dar acum pot si poate se reia obiceiul :
Asadar :
- 25.08.2004 : am depus dosarul pentru obtinerea atestatului ;
- 01.10.2004 : am intrat in Comisie si am obtinut atestatul ;
- 19.10.2004: am vazut-o prima data pe Alexandra;
- 02.12.2004: reusim sa o luam acasa in plasament de urgenta;
- 17.12.2004: primim incredintare in vederea adoptiei.
Ce o fii mai departe om trai noi sa vedem, nu poate fi decat ceva minunat!

PS : ora mesajelor e ora Olandei, adica cu o ora in urma orei Bucurestiului. Fetele nu au somn, se pare .




Cristina, mamica de Alexandra (30.09.2004) mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meme spune:

Rozi,la cat mai multi ani fericiti impreuna.Vei vedea ca de la zi la zi micutul iti va oferi tot mai multe bucurii.Iti spune asta o mamica cu experienta de 1 an.

http://community.webshots.com/user/danancamm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meme spune:

Monagan,bine ai venit printre noi.Sper sa reusesti sa devii cat mai curand mamica.
Noi am intalnit-o pe Anca cand avea 8 luni si jumatate si dupa 10 zile am luat-o acasa.Eu mi-am dorit un copil adoptabil,cu situatia foarte clara,pentru ca nu cred ca as mai fi rezistat tensiunii generate de eventuale complicatii.Nu as mai fi putut sa suport un nou esec dupa 10 ani de incercari nereusite de a avea un bebe..Anca este un copil minunat ,plin de neprevazut ,o ingemanare de tandrete si incapatanare.De multe ori ma intreb de ce oare nu am infiat un copil mai demult.Raspunsul este simplu si vine de undeva de Sus:"Pentru ca inca nu se nascuse Anca".
In ceea ce privesc termenele adoptiei,pot sa spun ca noi ne-am numarat printre norocosi:
-pe 16 dec. 2003 am depus dosarul;
-pe 23 ian. 2004 am obtinut atestatul;
-pe 29 ian. 2004 am luat-o pe Anca acasa in incredintare in vederea adoptiei;
-pe 10 iunie 2004 am obtinut hotararea judecatoreasca prin care devenea copilul nostru.
Asa ca au fost mai putin de 6 luni.Conform noii legislatii inteleg insa ca procedura va dura ceva mai mult.
Inarmeaza-te cu multa rabdare,cu tenacitate si nu mai sta pe ganduri,merita orice sacrificiu!

http;//community.webshots.com/user/danancamm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmens spune:

Rozi sa-ti traiasca flacaul si sa va aduca cat mai multe bucurii !
Am cautat si eu poze noi dar nu am gasit


carmen
http://pg.photos.yahoo.com/ph/serban_grigoras/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kkk spune:

Salutare tuturor!Huga buba druba(buna in limba bebeblusilor)
Auziti mai fetelor are una dintre voi animale de casa?Sunt permise in cazul adoptiilor?Sau sunt considerate daunatoare?Ca eu am un catel de 6 ani si mi-e tare drag de el si nu as vrea sa-l dau....Acuma daca e lege nu-i tocmeala,dar face parte din familie.Are fata de catel tampit,deci este al nostru..

Sa fiti iubite, si sa dati cate un pupic dulce chiar acum bebitului vostru ca sunt cu ochii pe voi!!!
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kkk spune:

Meme deci Ancuta avea situatia clara cand ai luat-o tu acasa.Ce inseamna asta?Dupa ce obtin atestatul pot lua un bebit?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kkk spune:

Adica mai clar in ce conditii pot lua un bebit acasa inainte de adoptia propriu-zisa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

kkk, animalele nu sunt "interzise" - vezi pozele Oanei mm in care Baron e mai mare decat bb Eric - asa ca stai linistita, nu trebuie sa dai catelul.
Situatia clara la care se referea meme inseamna ca vroia ca, copilul sa aiba consimtamantul si sa fi trecut cele 30 de zile (acum parca sunt 45) in care acesta devenea definitiv, adica sa fie adoptabil.
Dupa ce vei lua atestatul poti lua acasa un copil care este adoptabil. Oricum il iei "inainte de adoptia propriu-zisa" ca nu-l poti adopta direct. Intai primesti incredintare in vederea adoptiei pe 3 luni.



Cristina, mamica de Alexandra (30.09.2004) mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meme spune:

KKK,in cazul Ancai sunt necunoscuti ambii parinti.Prin urmare nu s-a pus problema obtinerii consimtamantului vreunuia dintre parinti.In acel moment era inca in vigoare legea abandonului si in cazul Ancai trebuiau sa treaca 6 luni fara a fi vizitata pentru a putea sa fie declarata adoptabila.Asa ca ea nu ar fi putut sa fie luata acasa pana cand nu ar fi implinit 6 luni.Multe fete insa au luat copii mici,in prima faza in plasament si pe parcurs a fost clarificata situatia juridica a micutilor.


http;//community.webshots.com/user/danancamm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapopescu spune:

KKK,tu ti-ai depus actele pt atestat,in ce sector stai? Ca si eu vreau sa incep cu actele...
Merci

Mergi la inceput