Bone/bani

Bone/bani | Autor: bubi

Link direct la acest mesaj

stiu ca s-a rasdiscutat subiectul asta, dar as vrea sa va dati cu parerea la situatia noastra concreta: cat ar trebui sa-i dau bonei ca sa fie multumita, si cu cat e normal sa crestem salariul de la an la an, in conditiile in care e in lei?

A venit la noi in aprilie, anul trecut si dupa ce i-am spus cerintele noastre (program 8-19, ocazional o seara de weekend, ocupat de copil, gatit copil+noi) a zis ca vrea 4 mil. Noi am zis OK. Dupa ce a trecut anul, adica anul asta prin vara, zice sa-i crestem si ei salariul, am zis ok: noi am primit 5% marire, iti dam si tie 5%. A super strambat din nas, dar tinand cont ca conditiile pentru care a fost angajata au fost maximale, adica nu sta decat 1 zi pe saptamana, in medie la programul 8-19 si nu am chemat-o decat de vreo 3 ori intr-un an sa stea Sambata seara, am zis ca ar trebui sa fie ok! Vezi de treaba....

Azi discutie mare: vin mai devreme de la birou (15:30): ea gatea in bucatarie, copilul la desene animate in patul nostru, adica nu o culcase inca de amiaza.....Trec peste asta (si peste faptul ca copilul a devenit dependent de desene animate)si o intreb daca au fost la plimbare, cum am rugat-o, ca a fost un soare frumos...Zice ca nu! Moment in care explodez de nervi, strig la ea si ea la mine, ca nu a avut timp ca a trebuit sa gateasca, printre altele cati ani mai vreau sa o tin pe aceeasi bani, in conditiile in care atributiile ei au crescut (adica gatitul pentru copil insemna la vremea cand s-a angajat un biberon de lapte!)
Ma rog, am cam adunat nemultumiri in ultimul timp, spuneti-mi cat ar trebui sa-i dau la programul nostru maximal, ca sa ajungem noi la 3 ani (la gradinita) fara sa o mai schimb.

Multumesc,

Mara o iubeste tare de tot, inutil sa mai spun.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claza spune:

Draga mea, noi platim bona cu 3,5 mil/luna, nu gateste, dar face alte treburi prin casa (calcat, curatenie) si nici nu vine diminetile, ca Ilinca-i la gradi si doar se duce la 12 s-o ia.
Problema-i alta, ca noi putem sa ne dam cu presupusu pana lesinam, dar cat sa-i dai ca sa fie multumita doar ea stie sa-ti spuna... Daca nu esti dispusa sa-i cresti salariul, incearca sa vezi daca nu ar merge sa-i renegociezi atributiile - adica salariul de 4 milioane sa fie pentru programul minim (sa zicem 8-18), timp in care datoria ei principala este sa aiba grija de micutza (s-o hraneasca, s-o plimbe etc), iar pentru ce face in plus (mancare pentru voi, depasit programul sau venit in weekend) negociaza sa-i platesti suplimentar, insa doar atunci cand efectiv face aceste lucruri.

_
iaca si noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubi spune:

quote:
Originally posted by claza

Draga mea, noi platim bona cu 3,5 mil/luna, nu gateste, dar face alte treburi prin casa (calcat, curatenie) si nici nu vine diminetile, ca Ilinca-i la gradi si doar se duce la 12 s-o ia.
Problema-i alta, ca noi putem sa ne dam cu presupusu pana lesinam, dar cat sa-i dai ca sa fie multumita doar ea stie sa-ti spuna... Daca nu esti dispusa sa-i cresti salariul, incearca sa vezi daca nu ar merge sa-i renegociezi atributiile - adica salariul de 4 milioane sa fie pentru programul minim (sa zicem 8-18), timp in care datoria ei principala este sa aiba grija de micutza (s-o hraneasca, s-o plimbe etc), iar pentru ce face in plus (mancare pentru voi, depasit programul sau venit in weekend) negociaza sa-i platesti suplimentar, insa doar atunci cand efectiv face aceste lucruri.

_
iaca si noi



Da, m-am gandit si la asta sa schimb metoda de taxare! Sunt insa nedumerita ca ea imi spunea de un salariu de 5-6 milioane pentru programul ei (program teoretic, vreau sa mai subliziez inca 1 data!), auzit in parc bineinteles!

sarumana de raspuns!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Manuc spune:

Eu nu cred ca s-ar multumi cu reducerea atributiilor. Daca in parc vine o alta bona care pretinde ca primeste mai mult si face mai putin, imediat cresc pretentiile. Intreab-o pe ea cat vrea si daca ii poti da ... e singura posibilitate. Risti sa-si gaseasca in alta parte si atunci nu mai ai ce face.

Manuela si bb Costin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizuca spune:

Si noi ne-am saturat de fitzele bonei, care venea mereu cu tarife de-astea auzite prin parc. Eu ii dadeam doua milioane, dar statea cu fii-mea la ea acasa (suntem vecini) in intervalul 9-16, din care trei ore copilul dormea. Deci isi putea face treaba bine mersi, cind ieseau afara isi facea femeia piata, mai facea cite o vizita la prieteni sau rude... deci, lejer de tot. Si tot nu parea multumita. Acum ducem fata la cresa, ma costa de trei ori mai putin si am scapat de pretentiile si capriciile bonei. Acu' e cam suparata, deh, i-am luat piinea de la gura, plus ca era foarte atasata de Alisia. Totusi, la o adica, parca vad ca tot la ea va trebui sa apelam (miine, de pilda, cresa are liber de Ziua Nationala, iar eu ba (lucrez la patron). M-am gindit ca, in ocazii de-astea, sa-i dau o suta de mii pe zi. O fi fair?

gabi & alisia (2,2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claza spune:

Pana si Tanti Stefi a noastra (careia i-am ridicat statuie pe un alt topic, si de care sunt super-multumita) vine de prin parc cu tot felul de idei... Eu una ma fac ca nu inteleg cand incepe sa bata aproponturi gen "Dna Coca primeste 200 de euroi..." Insa nici ea nu insista, daca vede ca nu tine. Cred ca-si da si ea seama ca nu e realist sa ceara atatia bani (da' tot n-o lasa inima sa nu incerce marea cu degetu...).
Insa cand ne-a abordat direct, cu o cerere cat de cat rezonabila (sa-i platim si zilele cand am fost noi in concediu), ne-am executat, pentru ca ne-am dat seama ca asa e corect.
Ce vreau sa spun de fapt este ca n-ar trebui sa ne lasam santajate de bone pe considerentul ca ce ne facem fara ele, c-or sa gaseasca pe altcineva care le va da mai mult, c-o sa sufere cel mic etc. Daca ti se pare ca merita platita in plus, plateste-o. Daca nu, spune-i clar si argumentat de ce nu poti/vrei s-o platesti mai mult, si spune-i si ce esti dispusa sa negociezi (programul, atributiile, etc.)

_
iaca si noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Manuc spune:

Uite, noi am avut o bona de care eram supermultumita si care a simtit lucrul asta si a devenit brusc nemultumita. A incercat sa ne arate, cum face si cu tine, ca nu ti-ar conveni sa fie altfel (sa nu duca copilul afara, sa nu-l culce etc). Eu m-am enervat si am dus copilul la cresa ca sa nu ma lase ea cu ... in balta. Am rugat-o sa-mi duca ea copilul la cresa pana se obisnuieste Costin cat de cat si pana isi gaseste si ea ceva. Am considerat ca nu e in regula sa-mi las copilul cu un om nemultumit si nici sa-i schimb bona toata ziua nu era chiar bine. In 3 saptamani si-a gasit, 3 saptamani in care a avut o comportare exemplara, desi banii erau mai putini, pentru ca si serviciile ei erau mai putine. Dupa 3 luni de cresa intamplarea a facut sa gasim o alta bona de care sunt de 10 ori mai multumita si ale carei pretentii nu se ridica la pretentiile primei. Dar pentru actuala tanti as da cat imi cere pentru ca e o relatie exceptionala intre ea si Costin.

Manuela si bb Costin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYADA spune:

Si eu ii dau tot 4 milioane pentru program 9-18.00 si cam jumatate de an si doua sambete pe luna. Face de toate, desi nu i-am cerut decat sa aiba grija de Tudor, sa se joace, sa il scoata afara si sa ii faca mancare. Intamplarea face ca am avut noroc de o persoana innebunita cu curatenia si are grija ca apt sa arate ok.

Cu scosul afara cam asa e si la noi, nu il scoate cat mi-as dori, mai mult atunci cand cumpara cate ceva acum cand e vremea mai rece. Vara ieseau in parc dimineata. Iarna ii e mai greu. Are 50 de ani si se mai plange de diverse, de cele mai multe ori inteleg. In ian 2002 a venit pe 2,5 milioane si i-am crescut treptat cu cate 500.000 lei (adica o data pe an). In paralel am mai redus timpul solicitat (daca spui ca timpul tau e doar teoretic e poate indicat sa discutati pe cel care e de fapt, ma gandesc). A avut un moment anul asta cand mi-a spus ca si-a gasit la altcineva pe mai putini bani si mai putin timp si ca ii convine mai mult. A mea are problema cu timpul, nu cu banii, asa ca a mers solutia cu redus timpul solicitat. O zi pe saptamana il ia pe Tudor la ea si eu il culeg seara pe la 10, eu castig timp pentru mine ea pentru casa (in aceeasi bani).
Solicitarile seara/noaptea sau un weekend i le platesc separat, calculez cat e ora si inmultesc cu nr de ore, apoi mai rotunjesc in plus.
Bona mea are si o mica pensie si presiunea pe bani nu e asa mare. Nu mi-a batut apropouri de bani niciodata, cred ca mai mult m-ar fi enervat daca o facea. Incerc sa ma mentin la nivelul pietei si stiu si ca un copil asa cuminte ca Tudor este greu de gasit, ori a recunsocut si ea ca asta conteaza.

Sper sa te fi ajutat un pic, mie mi se pare ca platesti bine pentru majoritatea bonelor, poate ai ghinionul de a fi gasit pe cineva cu pretentii mai mari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Ha ha rad si eu amar!
Pai era normal sa spuna ca n-a scos copilul pentru ca trebuit sa gateasca, si daca nu ar fi trebuit sa gateasca ar fi scos copilul, dar ar fi zis ca din cauza asta n-a dormit la ora la cre trebuia, samd....
Intrebarea este: cand face fata voastra 3 ani?
Pana atunci, rabdare, numai sa nu sara bona calul!

Anca si papusica Eliza (26.august.03)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubi spune:

greu fetelor, greu....
M-am gandit sa-i propun asa: 4,200,000 lei pentru program 8-18, si ce e peste platim in plus, desi initial am zis altfel, dar se pare ca nu am tinut pasul cu cresterea asteptata! In fine, sa zic ca ne intelegem pana la urma, dar eu tot nemultumita raman ca eu zic una si ea face ce crede ea ca e mai bine! O sa avem o discutie poimaine, ca maine are liber de 1 decembrie, nu? Of ce-as mai fi dormit si eu putin maine...

e ok la programul asta?

Si la toamna, in Septembrie, cand vom face 3 ani, mai revizuim, nu? Adica poate gasim o gradinita de stat faina si mai platim o bona mica, mica pentru juma de zi, nu? Voi cum ati facut trecerea?

Multam frumos de raspunsuri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

bubi,
gradi de stat cu program normal (adica pana la 12 sunt gratis iar la cele cu program prelungit se plateste masa copilului, in jur de 50.000/ zi lucratoare. Program prelungit inseamna de la 8 pana pe la maxim 17.30. In general. Poate daca il duceti la o astfel de gradi reusiti sa scapati de bona de tot sau sa aveti una pentru luat de la gradi. Desi copiii sunt fericiti sa-i ia parintii. Eu zic ca e mult mai buna gradi cu program prelungit pentru ca acolo copilul mananca de pranz (scapi de gatit mancarea pt bebe in timpul saptamanii, eventual faci tu seara ceva rapid), doarme dupa masa (ceea ce cu bona e si nu e sigur) si nu se uita la televizor.

Din acceasi problema, exasperarea cu bonele, fata noastra de 2 ani si 9 luni merge la cresa. Si din toamna o dam la gradinita.

Mergi la inceput