Bone/bani

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns annablue spune:

Vad ca tot mai mult cresc "doleantele" bonelor din ziua de azi. Deci, pentru cele care nu au citit inca, desi eu am mai scris despre asta, va ofer din nou solutia cu cresa.
Pentru mamicile cu copii peste 1an si 10 luni-2 ani, eu va asigur ca este cea mai buna chestie, din toate punctele de vedere. Bineinteles, vorbim despre copii fara niscaiva probleme de sanatate, de adaptare, etc. In primul rand ca scapati de suma aceea imensa de bani (fata de 4-5 milioane pe luna, la cresa eu platesc cca. 700.000 !!!), pe de alta parte copilul sta cu cei de varsta lui, se joaca impreuna, mananca mai mult pentru ca le place sa o faca (in grup), plus ca se obisnuieste sa fie sociabil de la o varsta frageda.
Noi, adica Adita al meu si cu mine, ne bucuram din plin de beneficiile acestei metode, adica eu am timp sa imi fac treburile si sper sa ma angajez in curand (eventual tot ca bona, pentru ca imi plac enorm copiii) si el este fericit si multumit de conditiile de la cresa "noastra".(ii spune casa copiilor)
Singura chestie necesara a fost sa-i fac vaccin contra gripei si sa-i dau sirop de multivitamine ca sa aiba imunitate buna, pentru ca prima oara cand ne-am dus era slabit si ne-am imbolnavit rau.
Azi e a treia zi de cand ne-am dus din nou, mananca 4 mese proaspete si consistente pana la ora 17.30 cand il iau (basca laptele cu cereale de dimineata pana plecam) si ia si aer 20 de min. dimineata cand il duc si 20 la intors, ca mergem pe jos ca sa ne aerisim si sa facem miscare.
Asa ca, seara mai fac o mancarica comuna pentru toti, ii dau lapticul si la nani. Am scapat de facut mancare pentru el in timpul saptamanii, a fost la cresa de 1 decembrie si noi, cei mari am putut sa ne facem treburile si sa mai respiram un pic, ba chiar nu mai reusesc sa-i dau cate un fruct sau ceva bun intre mese pentru ca vine ghiftuit de la cresa. (daca vreti o sa va scriu un meniu dintr-o zi normala).
Va asigur ca este o chestie super, daca mai intai este "pregatit" copilul pentru intrarea in colectivitate. Vedeti exemplul nostru...

Annablue si Adita (1.11.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xerxe spune:

Annablue, si noi ne gandim la cresa, te rog frumos sa-mi spui programul dintr-o zi la cresa a lu' Adita si cam ce papa acolo!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annablue spune:

Deci sa va povestesc:

In primul rand ca noi ne sculam dimineata si mami ne da sa papam proverbialul biberon cu lapte si cereale, dupa care ne schimbam, ne pregatim pachetelul cu 2 pampersi si eventual o bluza de schimb, un ciorap in plus, pantofiorii de stat in interior, canita de baut si gata. La 8.00 plecam pe jos la cresa, acolo ne schimbam si la max. 8.30 suntem in grupa, la masa de dimineata cu ceilalti copii. De obicei acolo li se da ceai sau lapte, paine cu cascaval sau cu unt si gem, etc. Apoi se joaca, in jur de 10.00 merg sa stea pe olita la baie pana se face curatenie in camera, apoi mananca gustarea. Asta inseamna de obicei fructe, mere sau banane, iar vineri le-au dat eugenii. Se mai joaca pana la 12.00 (au si o ora de uitat la desene animate) si la 12.30 e masa de pranz, cu ciorbita de carne si paste milaneze sau perisoare cu smantana si garnitura de orez. Intotdeauna au carnita cel putin intr-un fel de mancare. Dupa care dunt pusi la nani in camera separata unde fiecare are patul lui, de lemn cu gratii. Dupa ce s-au trezit, la 16.00 li se da cozonac, sau orez cu lapte, sau tartine cu pasta de ou cu branza, iar in decursul intregii zile li se da ceai cu lamaie. Eu vin sa-l iau la 17.00-17.30 si de-abia reusesc sa-l conving sa mergem acasa. Fiecare copil are un raft in dulapioare unde se pastreaza lucrurile, eu i le las pe parcursul saptamanii acolo si nu mi-a disparut nimic.
In parcul din fata cresei, in interiorul gardului, au leagane unde stateam cand era cald afara si cate o ora cu celalti copii.
Credeti-ma ca eu nu laud cresa decat prin prisma faptului ca fiul meu e foarte multumit si mananca ca un spart, doarme la pranz si de fiecare data nu pot sa-l urnesc acasa.
Nu stiu cum arata alte crese, pt. ca eu n-am fost la altele dar absolut toata lumea cu care am vorbit lauda faptul ca au mancare buna si proaspata. Si eu am gustat si intr-adevar e proapsata si buna. Chiar vineri le-a dat la 16.00 niste briose cu fructe facute acolo delicioase.
Cam asta ar fi de spus depre cresa nr.13, plus faptul ca la programul de zi cum e fi-miu se plateste 34.000/zi, iar pt. cei care au nevoie sa isi lase pustiul mai mult, exista posibilitatea sa fie dat la saptamanal pt. 45.000/zi dar sa fie luat acasa sa doarma peste noapte dupa ce papa si masa de seara, pe la 19.30 si sa fie adus dimineata. Cum vi se pare ?
Eu zic ca pt. copiii dezvoltati si fara probleme speciale, e foarte important sa stea in preajma copiilor. Adita al meu a invatat sa manance singur, se joaca de unul singur cand e acasa si a devenit foarte sociabil.
Pentru mamicile fara posibilitati de crese particulare, eu zic sa mergeti sa vedeti.
Mult succes !

Annablue si Adita (1.11.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xerxe spune:

Mersi frumos Annablue!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IrinucaR spune:

Care este varsta minima la care este acceptat un copil la cresa sau la gradinita???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alecxa spune:

La cresele de stat de la 2 ani dar trebuie sa stie sa manince si sa nu mai foloseasca pampers (poate mai sunt si exceptii). La cele particulare primesc si copii de 1 an si jumatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

alecxa, te contrazic: la cresa de stat se primesc copii si mai mici de 2 ani, si nu trebuie nici sa manance singuri, nici sa fie fara pampersi. La cresa la care e fica-mea cei mai mici erau niste gemeni de 10 luni, dar s-au imbolnavit si nu i-au mai adus. Asa ca juniorul a ramas un copil de 1 an si 4 luni care vad ca vine, n-are treaba.

Eu nu l-as da in nici un caz inainte de 1 an jumate, de preferat nu inainte de 2.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boo lina spune:

bubi eu n-as sta la discutie...pentru ca daca ea vrea 1 mil si tu ii dai 200.000 sigur n-o sa fie multumita iar faptul ca nu te asculta mi se pare ingrijorator. poate sunt eu mai dura dar am asa niste draci pe ia o pauzarile astea care se cred indispensabile si au numai figuri in cap eu am o femeie luata de la o agentie, ii dau 3.5 mil pe 10 ore, sta cu 2 copii si face curatenie si mancare pentru toata familia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubi spune:

Ioana, ai dreptate! si mai ai si noroc cu asa o bona! inca nu a fost contaminata de parerile din parc?

Ce sa va zic, nu mi se pare corect si nu sunt impacata, dar o vad ca o solutie temporara pana la toamna. I-am propus sa-i pastrez salariul (4,200,000 lei) si sa-i micsorez programul (8-18), iar ce depaseste sa-i platesc in plus. Nu zic ca a cam strambat din nas!

In fine incep o campanie de cautare gradinite si sper ca pana la toamna sa gasesc ceva fain si nu f scump (as prefera de stat).

Pana atunci doamne ajuta si sanatate!

Mergi la inceput