M-am hotarat......adoptie(partea a 7-a)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns xerxe spune:

Irina, vor face acum o vizita, dc vor avea timp pana la implinirea celor 2 ani! Aceasta prevedere era si in legea veche dar nu era obligatorie...
Flory, fetele ti-au explicat situatia si cred ca totul depinde de voi! Iti tinem pumnii!
E ceva cu Rozi si sper numai de bine, a promis ca ne scrie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Da, dragele mele, am avut o perioada foarte aglomerata, m-am apucat si eu sa fac de toate in acelasi timp, dar se pare ca a mers!

Mai intai s-a nascut nepotica mea Teo si, multumita unei colege de serviciu, am imprumutat un ap foto digital si am facut poze intregii familii a surioarei mele (e si ea membra DC, Anuska):
Primele zile ale Teodorei acasa

Apoi, am botezat-o: Botezul Teodorei

Cat despre baietelul de care va povesteam, incepusem sa va scriu ceva, dar nu am mai postat (din diverse motive): "Am plans si eu aseara, neputincioasa si inspaimantata de viziunea ca o VIATA de om sa depinda de mine. Am plans mult, mi-am plans toate lacrimile si mi-am zis ca ceea ce m-a impins la acest demers (adoptia) a ramas la fel. Nimic n-a diminuat sentimentul pe care il am ca pot darui unui copil dragostea si devotamentul de care are nevoie ca sa devina OM. Cred ca abia acum m-am maturizat."

Deci criza mea nu avea nici o legatura cu baietelul, ci mai degraba cu mine, a fost asa, ca un sfarsit de etapa in viata mea si un nou inceput. Sotul meu a fost alaturi de mine, are si el temerile lui, dar m-a incurajat spunandu-mi ca plansul meu arata ca sunt constienta de responsabilitate si nu fac un pas negandit.

Apoi am mai fost o data sa-l vedem, de ziua lui (Sf Victor). I-am cumparat o salopetica albastra (asistenta avea doar roz, de la fetita pe care o avusese inainte) si un biberon nou.

Apoi am mai fost o data; ne-am jucat, i-am dat biberonul, i-a ZAMBIT prima data sotul meu. Am imprumutat iar aparatul foto si iata cum ne-am distrat:
Primele poze ale lui Victoras

Aseara am fost din nou; parca a mai crescut, parca e mai frumos. A ras cu gura pana la urechi la sotul meu (care pana acum nu stia cum sa se poarte cu un bb, nici nu indraznea sa-i ia in brate). Eu ma strambam la el, el incepea sa rada (fara sunete, doar fata) si-si ascundea fata la pieptul sotului meu. A fost minunat!

Sambata i-am cumparat biberoane (am aflat ca daca scrie 1 si 2 si 3 pe tetina nu scrie degeaba ), primul pachet de pampersi, unguent pt iritatiile de scutec, cutie de lapte praf...

Nu mai am rabdare pana miercuri, cand intram in comisie si-l luam acasa!

Multumesc fetelor care nu m-au uitat si le urez multa bafta noilor venite si celor care sunt in curs cu adoptia. Ma bucur sa avem printre noi si fete care lucreaza la DPC, ne pot ajuta foarte mult.

Va pup cu drag si s-auzim numai de bine!

PS Multumesc Aissei ca m-a invatat shmecheriile astea cu pozele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Ma bucur ca am intuit bine si Rozi are un bebelus!!!
Multe, multe felicitari pentru hotarare si te cred si eu ca abia astepti sa il iei. Din pacate nu am putut vizualiza pozele pentru ca sunt la serviciu acum si aici cam am probleme cu calculatorul, dar cand ajung acasa asta o sa fac primul lucru.
Despre temeri, lacrimi si altele de genul asta eu sunt sigura ca o sa fie bine. Asa cum ti-am mai zis si alta data sunt convinsa ca noi suntem un pic mai cerebrale si mai si gandim nu punem doar suflet si de aici senzatia pe care o lasam cum ca am ezita. Eu simt ca asa par nu numai aici dar si celor de acasa, ca si cum nu sunt hotarata. Dar nu este asa, este o retinere care vine din teama, din toate gandurile care iti trec prin cap in fiecare secunda, la gandul ca totul se va schimba de acum incolo, ca nu-ti vei mai apartine si ca tot ce simti si vrei nu va mai conta. Totul va fi dedicat puiului care depinde in totalitate de tine. Dar mai mare recompensa decat un zambet aruncat atunci cand simti ca explodezi nu cred ca exista asa ca abia astept si eu sa treaca si saptamana asta.
Noi ieri am asezat cat de cat camera (de fapt am facut loc patutului la noi in camera), iar de pudre, creme si altele asemenea ne ocupam in weekendul viitor.
Ma bucur pentru Rozi, Oanamagda, Oana mm, Claudia si Carmens, parca astea am fost cele din toamna asta care ne-am zbatut pe aici, ii urez mult noroc si lui Flory pentru ca as vrea din toata inima sa-si gaseasca si ea copilasul si sa o punem in fruntea listei ca doar ea a deschis subiectul. Daca am uitat pe cineva ma scuzati, nu e cu intentie. Si multumesc in numele celor de mai sus si celorlalte fete, mamici cu experineta, care stau pe langa noi se ne ajuta cu sfaturi.

Alexandra


Cristina, sper o viitoare mamica de ghemotoc mic-mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xerxe spune:

Rozi, felicitari pt. Victoras, este superb! Sa ne povestesti cum este cu el acasa! Si spor la cumparaturi si tie si Cristinei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns HelleneC spune:

Rozi, nu am cuvinte acum cand am vazut ce baiat frumos ai! ESTE PERFECT! Si iti spune o mama de mama: adica eu, care sunt topita dupa copii (indiferent ai cui sunt)! Cred ca sufletul tau e plin cand stii ca nu mai e mult si nu il mai imparti cu nimeni!
si multi grasunului!
Elena & George

mami "da george"
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=36561

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Dragele mele mamici si viitoare mamici, am intrat de multe ori pe subiectul acesta si de la o vreme va urmaresc cu mult interes, citesc cu emotie mesajele voastre si sunt fericita alaturi de voi, atunci cand ajungeti la puiutul vostru.
Vreau sa va spun ca am vazut pozele tuturor copiilor adoptati sau in curs de a fi adoptati si absolut toti sunt SUPERBI!!! Diana Laura si David, Eric, Victor, Alexandra, Ioana, Anca, Maria, scuzati-ma daca nu imi mai amintesc toate numele, dar toti sunt minunati si binecuvantati de Dumnezeu cu asemenea parinti ca voi!
Va urez tuturor multa fericire alaturi de puiutii vostri, luptati pana la capat pentru ei si fiti fericite cu ei si prin ei!
Sa aveti parte de sarbatori minunate si toate cele bune va doresc din inima! Meritati din plin!
Ma inclin cu toata admiratia! Am simtit nevoia sa spun asta.

Anemona si Denisa mica, frumusica si cumintica
http://community.webshots.com/user/anemona112

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Multumesc mult de tot, dragele mele, pentru cuvintele de lauda. Probabil stiti cat de tare le ung la suflet asa cuvinte pe mamici!

Anemona, ma bucur sa te "aud"; n-am rezistat si m-am mai uitat o data (a cata oara?!) la pozele Denisei. Si probabil ca o sa ma mai uit si altadata, cu voia ta

Pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

Roziiiiiiiiiiiiiiiiii!!!!

Felicitari pentru piticut! sa va traiasca si sa fie sanatos!
ma bucur tare mult pentru tine, sper sa treceti foarte repede peste perioada de acomodare si sa fie totul OK!!!
Pupici multi de la Diana!!!

Dana si Diana-Maria http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072
paginuta personala:
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florypop spune:

Rozi, cu toate ca noi vorbim zilnic si stiam tot si te-am felicitat si m-am bucurat pentru voi da-mi voie sa va felicit si aici "in mod oficial".

FELICITARI!!!!

Sa fiti sanatosi si voi si puiul vostru si sa ne intalnim in parc la primavara.

Noi am fost astazi la maternitate dar pustoaica inca nu nascuse. Mai avem ceva promisiuni pentru maine sa vedem daca gasim sufletelul care ne asteapta.

Trebuie sa se intample minunea. Simt ca e aproape.

Va pup,
Flory

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Fetelor, ! E extraordinar ce se intampla aici! Parca ma bucur de voi mai mult decat de restul familiei (cu ei vorbesc mai putin )

Sper din toata inima sa fie bine (nu i-am facut nici o analiza medicala, absolut nici una!) si sa fim fericiti si noi, si voi! Si poate reusim cumva sa ne vedem cu toatele, inclusiv cu Flory, cu Mimsi si cu alte fete care isi cauta acum puiutul, sa se imprieteneasca odoarele noastre, sa faca "schimb de experienta".

Tocmai ii recapitulam sotului meu cum se pregateste biberonul, cand m-am izbit de o problema "existentiala": cum se amesteca apa cu laptele in biberon, cand acesta nu are un capac propriu zis? Ca daca ii pui si tetina, se scurge laptele pe-acolo?!

PS Stati linistite, nu sunt in panica, ma amuz doar copios de dilemel noii ipostaze din viata mea

Pozele noastre

Mergi la inceput