M-am hotarat......adoptie(partea a 7-a)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Florypop, mi se pare ca Oanamagda a luat copilasul la 7 zile. Dar nu o ajuta, pentru ca nu intra in incredintare pe legea veche. Important este sa gasesti un copilas ADOPTABIL pana in ultima comisie de anul asta. Adica sa fi venit mama in ziua 45 (de fapt 47) si sa mai fi trecut 30 de zile. Deci daca gasesti un copil abia nascut nu mai e timp.

Alexandra


Cristina, sper o viitoare mamica de ghemotoc mic-mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florypop spune:

Si oana magda cum rezolva problema?

Adica ce face asteapta legea noua?

Va pup,
Flory

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Pai nu are ce sa faca.....
Plasamentul nu conteaza. Conteaza momentul in care primim incredintarea in vederea adoptiei. Ea, la fel ca si Claudia, au plasament. Incredintarea se va face la anul si atunci li se va aplica legea noua. Poate numai sa se intample ceva, sa nu fie pregatiti sau eu stiu ce, si sa nu o "chiar" aplice imediat. Nu stiu ce sa-ti spun, asta e motivul pentru care trag si eu cu dintii sa reusesc anul asta...
Succes!

Alexandra


Cristina, sper o viitoare mamica de ghemotoc mic-mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florypop spune:

Bebelusul pe care l-am gasit noi s-a nascut azi noapte sau azi. Maine vom afla dar nu mai avem timp. Si nu stiu care sunt riscurile si cum se va face incredintarea. Sunt distrusa. Trebuie sa rezolv pana la inceputul lui dec sa gasim un copil adoptabil dar cam greu. Nu ne baga nimeni in seama.

Nu stiu ce va fi. Mi-am cam pierdut speranta.

Te pup,
Flory

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_ina2000 spune:

Buna Flory,

nu te descuraja de aceasta lege noua, pentru ca vor trebui si ei sa invete exact ca si tine noile termene si mai trebuie si Tribunalele de minori sa apara.Vei reusii sa fi o mamica desavarsita ,doar ca pesemne ca vei avea de trecut printr-o perioada de incertitudine mult mai mare decat pana acum.Uite cam cum spune noua lege dupa cum explica Xerxe :Diferenta consta in faptul ca nu mai poate fi adoptat un copil sub varsta de 90 de zile, acum 75 de zile, iar cei pana in 2 ani de zile pot fi adoptati mai ales de rude.
Nici o masura de protectie pt un copil nu va mai fi luata fara acordul scris al parintilor, dc acestia nu sunt de acord cu adoptia va fi f greu de realizat;Dar in principiu mamele cam sunt de acord cu adoptia iar bunicii sau rudele nu prea se inghesuie sa ia copii acasa.Asa ca nu dispera ca vei reusii indiferent cu care termene te vei lupta.
Xerxe am si eu o intrebare : Ce se poate intampla daca la noi nu a fost nici o vizita post adoptie si incheiem in curand cei 2 ani?

Numai bine !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florypop spune:

Declaratia mamei este valabila daca nu au trecut cele 45 de zile? De fapt este valabila daca de abia a nascut? Trebuie sa ma gandesc bine si repede. Please help.

Flry

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_ina2000 spune:

Buna Flory,

eu stiu ca trebuie sa fie datata dupa cele 45 de zile , tocmai ca sa aiba timp sa se gandeasca si sa stie bine ce vrea sa faca , eventual daca sta intr-un centru maternal poate isi schimba parearea si tine copilul.
Numai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamagda spune:

nu, flory, nu este valabila; declaratia trebuie data in ziua 46-a din momentul nasterii copilului; apoi trebuie sa mai astepti 30 zile - perioada in care mama naturala poate sa se razgindeasca; dar eu nu am auzit de cazuri in care mama sa se fi razgindit dupa ce a dat declaratia la notar;daca iei acasa un copilas cu o situatie neclara ai ceva emotii, dar sunt destul de multe fete pe forum care au procedat asa si pina la urma a fst bine...din punctul meu de vedere, cel mai important lucru este sa gasesti copilul TAU,actele si toata procedura le rezolvi cu rabdare dupa;
noi avem un bebe de 3 sapt. acasa; l-am luat direct din maternitate la o sapt de la nastere, ne-am intilnit cu mama lui naturala si am stat de vorba cu ea; noi stim situatia lui, ne-am asumat constient riscul sa luam un copil care nu este adoptabil inca, dar am simtit din clipa in care l-am vazut ca este copilasul nostru...noi credem cu tarie ca Dumnezeu ni l-a dat si nu ne ramine decit sa ne rugam in continuare si sa ne lasam in voia Lui...noi vom intra cu adoptia pe legea noua, da asist sociala de la dpc ne-a incurajat spunindu-ne ca nu ne va fi muult mai greu, doar se va lungi putin toata procedura; sa stii, flory, dupa ce ai copilul acasa, nu te mai gindesti la proceduri, legea noua, etc;esti fericit si atat..
ai vazut bebele? nu te crampona de schimbarea legii; incearca sa ai in minte ca iti cauti copilasul si atit, incearca sa uiti de legi, etc; este o vorba: ce-i al tau e pus deoparte...si...ce ti-e scris in frunte ti-e pus...
rozi, ce mai faci? ce s-a intimplat? eu sper in fiecare zi sa citesc un mesaj de la tine...sper sa imi dai vestea cea mare, ca ai gasit bebele si ca esti mamica...please, da-ne un semn..
oana, mamica lui david

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns HelleneC spune:

quote:
Originally posted by oanamagda

nu, flory, nu este valabila; declaratia trebuie data in ziua 46-a din momentul nasterii copilului; apoi trebuie sa mai astepti 30 zile - perioada in care mama naturala poate sa se razgindeasca; dar eu nu am auzit de cazuri in care mama sa se fi razgindit dupa ce a dat declaratia la notar;daca iei acasa un copilas cu o situatie neclara ai ceva emotii, dar sunt destul de multe fete pe forum care au procedat asa si pina la urma a fst bine...din punctul meu de vedere, cel mai important lucru este sa gasesti copilul TAU,actele si toata procedura le rezolvi cu rabdare dupa;
noi avem un bebe de 3 sapt. acasa; l-am luat direct din maternitate la o sapt de la nastere, ne-am intilnit cu mama lui naturala si am stat de vorba cu ea; noi stim situatia lui, ne-am asumat constient riscul sa luam un copil care nu este adoptabil inca, dar am simtit din clipa in care l-am vazut ca este copilasul nostru...noi credem cu tarie ca Dumnezeu ni l-a dat si nu ne ramine decit sa ne rugam in continuare si sa ne lasam in voia Lui...noi vom intra cu adoptia pe legea noua, da asist sociala de la dpc ne-a incurajat spunindu-ne ca nu ne va fi muult mai greu, doar se va lungi putin toata procedura; sa stii, flory, dupa ce ai copilul acasa, nu te mai gindesti la proceduri, legea noua, etc;esti fericit si atat..
ai vazut bebele? nu te crampona de schimbarea legii; incearca sa ai in minte ca iti cauti copilasul si atit, incearca sa uiti de legi, etc; este o vorba: ce-i al tau e pus deoparte...si...ce ti-e scris in frunte ti-e pus...
rozi, ce mai faci? ce s-a intimplat? eu sper in fiecare zi sa citesc un mesaj de la tine...sper sa imi dai vestea cea mare, ca ai gasit bebele si ca esti mamica...please, da-ne un semn..
oana, mamica lui david


Oanamagda esti o forta! Esti prima persoana despre care aflu ca are curajul sa faca acest pas in maniera pe care ai ales-o tu si ma bucur sa vad si tonul optimist pe care il dai pe forum! De obicei parintii care veneau la DPC (atunci cand lucram acolo) nu vroiau ca parintii naturali sa afle unde va pleca copilutul lor, sa nu afle nici un detaliu, desi legea veche avea o multime de scapari (nu intru in detalii, cred ca le cam stiti). Recunosc ca am intalnit situatii de tot felul, multe au iesit cu cantec pana in final, insa mereu m-am gandit la copii sa ajunga bine (adica mai bine o familie care ii doreste cu disperare, decat una in care ar fi fost abuzat). Poate am pareri transante dar sufar mult daca vad un copil ca nu este iubit de proprii lui parinti! Iar daca ai sustinere in DPC-ul de care apartine copilul, totul e ca si in favoarea ta. Dar ca un sfat in cunostinta de cauza, fa bine si sa nu afle mama naturala prea multe detalii despre tine, unde stai, unde muncesti sau cum te cheama (in detaliu). Previi multe chestii, chiar daca peste ani copilul tau va dori sa dea ochii cu femeia care l-a nascut (asta vei vedea numai tu). Aici am vrut sa ajung si sa iti tin pumnii ca Doamne-Doamne sa aiba grija de ingerasul tau si de voi.
Elena & George

mami "da george"
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=36561

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Flory, asa cum au spus si celelalte fete, declaratia data imediat dupa nastere nu are valoare. Se considera ca mama e lauza si ca poate avea anumite "tulburari" si din aceasta cauza i se lasa cele 45 de zile (nu e lasata sa dea mai devreme declaratia). La noi, d-na de la DPC a zis chiar (si asa a si procedat) ca trebuie luat consimtamantul in ziua 47 (ca nu se pune ziua nasterii si ziua consimtamantului). Oricum ar fi, pentru copilasul pe care l-ai gasit, de o zi, nu ai cum sa intri pe legea veche. Dar asta nu inseamna ca e imposibil. Din cate vad pe aici eu am cel mai strict sector, care nu imi aproba plasament. Altfel aveam si eu de mult fata acasa..
Despre Rozi cred eu ca o sa aflam vesti bune. Vineri am primit de la ea un PM in care spunea ca a avut o perioada plina pe fond sufletesc si ca vine sa scrie aici la adoptii ce a facut... Eu am dedus ca ar fi gasit ceva, nu stiu de ce nu a mai apucat sa scrie si aici. Banuiesc si sper ca a gasit vreun puiut si ca probabil nu are timp de net....

Alexandra


Cristina, sper o viitoare mamica de ghemotoc mic-mic

Mergi la inceput