Adoptii internationale in Romania

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Nu, nu va putea adopta, doar bunicii se vor putea bucura de acest privilegiu.

Pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mselseth spune:

Oz,

Unul dintre motivele pentru care am vrut sa schimb aceasta lege, este ca nu poti limita adoptiile in acest fel. Mi se pare discriminatoriu ca sa nu lase familia sa adopte doar pe motiv ca nu au resedinta in Romania.

Ma gindesc ca aceasta situatie ar trebui tratata special in orice caz. Nu mi se pare drept ca copiii sa trebuiasca sa fie pusi in orfelinat in aceasta situatie.

Dar parerea mea nu conteaza.

Oz, daca pot sa te intreb, ai cunostiinte carora li s-a intimplat asa ceva? S-au doar intrebi ipotetic.

Motivul pentru care te intreb este ca ma gindesc ca s-ar putea face ceva daca angajezi un avocat bun.

Bine-inteles ca cel mai bine ar fi daca s-ar putea schimba aceasta lege ca sa deschida adoptiile internationale pentru cetatenii Romani, nu numai pentru bunici.

Marinela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Avocatul n-are nimic de-a face cu adoptia fie ea nationala sau nu drept pt. care nici n-o sa vezi vreun avocat intr-un dosar de adoptie. pe vremuri au fost cativa dar care intermediau adoptii internationale. Oricat de bun ar fi nu poate trece peste litera legii. Pe nimeni nu intereseaza daca exista situatii speciale si nu le trateaza ca atare, sunt doar situatii care se incadreaza sau nu in cerintele legii.

Pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mselseth spune:

In orice caz, situatia descrisa de Oz este incurcata.
Legea de adoptie spune clar ca pentru copil se va incerca sa se gaseasca familii adoptive mergind pina la rude de gradul patru.

Fratele se incadreaza in aceasta categorie. Dupa parerea mea ar trebui sa aiba sansa. Ma refer la faptul ca familia adoptiva este ruda pina la gradul patru.

Trebuie sa ma uit pe legea noua ca sa vad daca s-a schimbat limbajul. Ultima data cind am citit legea (cea din anul 2004 nu cea noua din 2005), nu se explica in legea de adoptie ce anume are prioritate, in cazul cind famila adoptiva este ruda de gradul patru si nu are rezidenta in Romania.

Linkul de mai jos are trimiteri la legea noua.

https://home.comcast.net/~mselseth

Marinela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mselseth spune:

Liliana are dreptate.

Din pacate noua lege care va intra in efect la 1 Januarie, 2005 spune clar ca familia extinsa (pina la rude de gradul IV), trebuie sa aiba domiciliul in Romania. Cu toate ca fratele este familia extinsa, din cauza ca nu are domiciliul in Romania, este considerata adoptie internationala.

Aceasta situatie descrisa de Oz, mi se pare brutal ca acesti copii nu pot fii adoptati. In efect legea de adoptie ii face prizonieri in Romania.
Fie vor fi adoptati de cineva din Romania (rude sau nu), sau vor fi pusi in asistenta Romana sociala de adoptie.

Si asta numai pentru ca Romania vrea asa de mult sa fie parte din Comunitatea Europeana. Sper ca vor reusi acest lucru, daca aceasta este dorinta Romanilor. Dar cu ce pret. Copiii Romani care sint adoptabili in prezent, nu au sansa la o familie numai pe motiv ca familia este cu residenta in afara tarii.
Probabil citiva vor fi adoptati de familii Ronanesti. Dar ce se intimpla cu marea majoritate a copiilor care nu sint adoptati?
Cu cit trece timpul, acesti copii devin ne-adoptabili pentru ca majoritatea familiilor Romanesti vor adopta copii nou nascuti. Au de unde sa aleaga.
Pe de alta parte, cite familii Romanesti isi permit sa adopte? In aceste conditii, daca adandomentul continua, vor fii tot timpul mai multi copii adoptabili decit familii interne care sa ii absorbe.

Poate gresesc si toti cei 80000 (nu stiu exact numarul) de copii vor fi adoptati intern curind...

Cind s-au facut aceste legi, s-au uitat sa vada citi copii se adopta pe an in Romania, in special ca s-a inchis pentru adoptii internationale? Unul dintre motivele pentru care s-au interzis adoptiile internationale, este cum ca familiile interne ar fi fost discriminate in procesul de adoptie in favoarea adoptiiilor internationale. Dar eu argumentez ca acest lucru nu ar fi posibil daca sistemul din Romania nu ar fi incurajat corutia de acest soi.
Oricum o dam, ajungem la sistemul Roman.

https://home.comcast.net/~mselseth

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oz spune:

nu, nu cunosc pe nimeni in aceasta situatie, stiu pe cineva care a adoptat acum cativa ani copiii fratelui mort intr-un accident impreuna cu sotia. Copiii nu aveau in ro decat niste bunici batrani care abia reuseau sa aibe grija de ei. Legea este brutala, este criminal sa refuzi copiilor dreptul de-a sta impreuna cu familia lor si sa-i bagi intr-un orfelinat atunci cand exista un unchi/matusa dornic si capabil sa-i ingrijeasca. Familia trebuie sa fie pe primul loc in luarea deciziei si nu tara de domiciliu, binele copiilor trebuie luat in considerare.

ps. vreau sa va spun ca va admir enorm pe cele care adoptati copii si va citesc pe furis , si va doresc din suflet sa va gasiti toate copilasul pe care il visati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mselseth spune:

Buna,

Am reusit sa traduc site-ul in Engleza si in Romaneste.
Am avut probleme cu selectia limbii, dar acum se poate selecta limba.

Am reusit sa traduc majoritatea materialului pe care l-am colectat pina in prezent.

Nu am avut timp sa traduc tot ce as fii vrut sa pun la dispozitie, dar am vrut sa public site-ul cit mai curind.

Ca de obicei, vizionati noul site la urmatorul link:
https://home.comcast.net/~mselseth

Marinela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mselseth spune:

Buna,

Eu si sotul meu ne-am decis sa adoptam din Ukraina. Ca atare voi avea foarte putin timp pina la finalizarea adoptiei care sper ca se va intimpla la anul viitor.

As vrea sa cer ajutorul celor care vizioneaza acest forum in privinta site-ului.

M-am gindit ca daca este interes in a ne organiza, am putea lucra in paralel. Cine este interesat sa faca parte dintr-un comitet ca sa incepem sa planificam lucrurile?

Urmatoarele taskuri sint de urgenta:
- de terminat site-ul in care sa se explice clar pozitia autorilor cu privire la adoptiile internationale, misiunea site-ului si explicatii despre cum s-a ajuns in aceasta situatie. Traduceri la inceput in Engleza si Romaneste. Este nevoie de persoane care pot scrie articulat despre complexitatea adoptiilor Romanesti.
- compunerea unei petitii care sa poata fi adaptabila la diverse audiente
- gasirea unui nume pentru site ca sa poata fi inregistrat
- traducerea site-ului in celelate limbi; As vrea la inceput sa terminam site-ul in Engleza si Romaneste si apoi sa traducem in alte limbi. In acest fel nu muncim sa traducem text care nu este finalizat. Nu vreau sa irosesc timpul celor care s-au oferit sa ajute cu traducerea site-ului.
- adauga o noua pagina pentru feedback
- adauga o noua pagina "Despre autor/authori" in care sa arate clar ca nu simtem o agentie de adoptie, doar persoane interesate in viitorul copiilor care sint adoptabili in Romania.
- gasirea unui logo pentru site, de preferinta o imagine legata de Romania sau copii, etc.
- daca este interes, se poate pune o pagina despre procesul intern de adoptii; In acest caz, site-ul va fii despre adoptii interne si internationale.
- adauga pagina cu alte linkuri depre Romania; de exemplu, retete Romanesti, etc.

Sper ca este interes in a continua.

https://home.comcast.net/~mselseth

Marinela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mselseth spune:

Am adaugat o noua pagina la site numita Post Adoptie si citeva linkuri pe care le-am gasit citva timp in urma.

Site-ul actualizat se afla ca de obicei pe adresa:
https://home.comcast.net/~mselseth

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianni spune:

Am auzit de la o prietena ,care cica ar fi auzit la TV ca s-ar 'da din nou drumul'adoptiilor internationale...
Stie cineva exact despre ce este vorba?

Catalina

Mergi la inceput