Adoptii internationale in Romania

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

E un articol in Liberatea de azi, in care se vorbeste despre asta.
Incerc sa pun link-ul pentru a citi direct. In mare se vor putea adopta doar copii mai mari de 2 ani si numai de catre rude de gradul 2.
http://www.libertatea.ro/index.jsp?page=magazine&detail=article&aid=98611



Cristina, mamica de Alexandra (30.09.2004) mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianni spune:

Multumesc mult Aissa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia1 spune:

eu cred ca nu cei din guvern nu au ei timp sa se gandeasca la problemele romanilor plecati din tara.oare am sa ma bucur si eu vreodata de un copilas infiat?deoarece alta posibilitate nu am.nu imi pun prea mari sperante in asta,cu toate ca imi doresc f mult sa adopt un copil roman ca si mine.va pupic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia1 spune:

quote:
Initial creeata de mselseth

Buna,

M-am gandit sa deschid un nou subiect in legatura cu posibilitatea persoanelor de cetatenie Romana (care traiesc in afara Romaniei) de a putea adopta legal un copil din Romania.
Marturisesc ca noi nu putem avea copii si sintem decisi sa adoptam. In present, locuim in U.S.A. Este foarte greu de a adopta un copil in S.U.A. pentru ca majoritatea mamelor necasatorite isi pastreaza copiii aici.
Mi se rupe inima cind citesc despre citi copii sint adoptabili in Romania...
Dar pentru ca legea interzice adoptia internationala noi nu putem sa ne calificam legal ca sa adoptam un copil din Romania.
Eu sint cetatean Roman, sotul meu este American.
Am inteles ca numai 18% dintre noii nascuti sint adoptati, restul ajung sa fie intretinuti de catre statul Roman. Nu ar fi mai bine pentru acesti copiii sa fie crescuti de a familie iubitoare, sa aiba o sansa in viata de a excela in orice domeniu, sansa de a trai o viata normala alaturi de persoane care tanjesc sa aibi copii?
Ce importantza are faptul ca traim in afara Romaniei? Nu ar fi avantajos pentru un copil sa fie adoptat de parinti familiari cu cultura Romaneasca?
Legea curenta nu permite adoptii internationale pe motivul ca adoptiile internationale ajuta la perpetuarea traficului uman. Cea mai mare porcarie pe care am auzit-o, care este atit de departe de adevar...
Sint sigura ca vorbesc in numele a citorva Romani din strainatate cind spun ca noi vrem sa adoptam din Romania sub un cadru legal. Legea poate pune provizii astfel ca adoptia sa nu fie un impediment pentru Romania de a intra in Comunitatea Europeana.
Cred ca legea presenta este incorecta, si ca atare trebuie schimbata.
Sint curioasa sa vad ce fel de raspuns primesc si poate ca este in constitutia Romana un paragraf care ajuta ca legea sa se schimbe daca se face petitie.
Ma bazez pe suportul vostru atit din Romania cit si din afara Romaniei.

Am atit de multe de spus, dar vreau sa ma opresc aici deocamdata pentru ca sa vad ce raspuns primesc.

Nerabdatoare sa primesc intrebari, criticari (???), suport emotional.
Marinela


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia1 spune:

tu ai cea mai mare dreptate,dar noi ce putem sa face?avem vreo putere?eu sunt deacord cu orice,deoarece si eu imi doresc foarte mult sa adopt un copil din romania.pe curan!te pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salisa spune:


In mod normal ar trebui sa poti adopta daca esti cetatean roman si ai un act de identitate roman cu adresa si tot ce trebuie in Romania....
Cred ca este bine sa intrebi la Comitetul Roman pentru Adoptii, care are sediul in Bucuresti, B-dul Magheru.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

In primul rand Comitetul Roman pentru Adoptii s-a desfiintat cu 2005. Nu stiu acum ce structuri sunt, nici cei de la DPC-uri nu stiu inca sigur nimic.

"In mod normal ar trebui sa poti adopta daca esti cetatean roman si ai un act de identitate roman cu adresa si tot ce trebuie in Romania...."

Pai daca ai buletin romanesc, domiciliul in Romania si esti cetatean roman nu se poate vorbi de adoptie internationala. Numai ca aici e vorba de cei care, chiar daca si-au pastrat cetatenia romana au domiciliul in strainatate. Si procedurile pre-atestare si pre si post adoptie sunt de lunga durata, motiv pentru care trebuie sa STAI in Romania intreaga perioada, nu numai sa ai buletin pe o adresa din Romania.



Cristina, mamica de Alexandra (30.09.2004) mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salisa spune:


Multumesc de informatie chiar nu am stiut ca C.R.A. s-a desfiintat....am sa mai intreb colegele mele din Bucuresti, (lucreaza inca pe adoptii) despre ce se mai intampla nou cu adoptia si cu acest pachet de legi care a aparut.

In ceea ce priveste adoptia internationala, stiu, ca anul trecut colegii mei inca mai discutau aprins subiectul asta......
Deci ceva ceva pe acolo mai este....
Salisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camypro spune:

Fetele, stiti cumva daca am vreo sansa sa adopt aici in Romania un copil asiatic?? sau sa-l gasesc aici??? acum stau in Bucuresti. merci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns qsar spune:

camypro,

Daca tu esti cetatean roman cu domiciliul in Romania si vrei sa adopti un copil in Romania, este vorba de o adoptie nationala, nu internationala. Daca doresti sa adopti un bb de origine asiatica in tara lui de origine, trebuie sa afli care sunt prevederile legale din tara respectiva. Oricum, conform uzantelor internationale, trebuie ca mai intai sa obtii de la autoritatile romane un atestat de familie adoptatoare (sau persoana adoptatoare). Te rog incearca sa ai rabdare si sa citesti mai multe subiecte de pe aceasta sectiune a forumului. Stiu ca ai vrae sa ai cat mai repede toate raspunsurile si un bb acasa, insa incearca sa intelegi si sa urmezi procedurile legale. Iti recomand cu caldura subiectul www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=38142" target="_blank">M-am hotarat... adoptie! ajuns deja la partea a 8-a, unde am transferat deja una dintre postarile tale off topic (il gasesti la pagina 8). Si te mai rog inca o data, incearca sa citesti cu atentie un subiect inainte de a posta intrebarea ta. Regulamentu forumului sanctioneaza devierea de la un anumit subiect.
Repet, iti inteleg nerabdarea... dar nici chiar asa!

Q

Mergi la inceput