ile la 2 ani

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

quote:
Originally posted by Bubbles

Io iubec Ile a lu' Gandacel.



iaca, pentru tine, una proaspata, din dimineata asta:

mami pupa pe tati pt bombonelele de cioco
ile pupa pe tati pt bombonelele de cioco

dupa care, ce urmeaza?!
ile ii spune lui tati:
-acuma, si tu!!!

(adica sa se pupe si el hahaha... pe obraz, desigur!)

burtici si pitici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anuc spune:

Gandacelu, hai sa nu spun ca te invidiez ptr ca o sa ne vina la toate randul, dar mi-as dori ca fetita pe care o port eu in burtica (de 5 luni) sa fie asa, isteata ca Ile a ta. Sa-ti traiasca si sa fie sanatoasa ca vad ca de bucurat, va bucura din plin.
Nu-ti spun ca ma straduiesc sa tin minte cat mai multe "vorbe" d'ale lui Ile ca sa i le spun sotului acasa. Radem de ne prapadim. A! Si nu-ti mai spun ca ti-am remarcat si tie "ascutimea mintii", deci fetita ta are cui sa-i semene, fara modestie.

Try si alte mamici cu copilasi sau burtici, despre ce carti anume vorbiti voi? Se gasesc si pe aici? Dati-mi si mie niste titluri, ca ma gandesc ca daca voi le-ati citit, sunt sigur bune. Asa, or mai fi pe piata, dar ce sa aleg si ce sa iau?

Gata! Nu va mai retin, s-o "ascultam" pe Ile!

Anuc si BBL mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubbles spune:

Gandacica, mersi mult, sunteti niste scumpe!

Iti zic o chestie: pina a citi despre Ile a ta, eu aveam o problema cu numele acesta... Cind eram mica, evident, Ileana imi suna a Cosanzeana, imaginatia mea ma ducea cu gindul numai la frumuseti.
Prima zi de scoala a fost o dezamagire, insa, aveam o colega Ileana... si biata fata... de cum am vazut-o, ne-a spus cum o cheama, nu m-am abtinut si am spus cu voce tare: "ce urita este!". La vremea aceea nu mi-a fost nici rusine, nici nimic, sa spun acest fapt, care nu l-as concepe acum, dar mie, mare visatoare de povesti, mi s-a darimat un mit, si anume ca toate Ilenele sunt frumoase - frumoase.

Cum intre timp nu am mai cunoscut prea multe Ilene, iata c-a venit momentul, de cind cu forumul DC, sa descopar si o adevarata Cosanzeana, care sa-mi refaca imaginatia... As pune o intrebare retorica, desigur... este puiul tau.

Sa fiti sanatoase si iubite! Eu va citesc aproape zilnic si mi-e tare drag de voi!
Ba si sotul va cunoaste, ii tot trimit pe mail ce mai este nou

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

merci, fetele, sunteti niste scumpe

eh ce mama nu se bucura cand i se lauda odoru d-aia ma si rusinez cand ne laudati, ca nu rezist sa nu ma umflu bine de tot in... gandaceii n-au pene hihihi

anuc, vorbim de cartile lui francoise dolto (de ex) care s-au gasit si la noi in tara... pana ce nu s-au vandut ca painea calda! ideea era ca io cu try tot combateam din carti si am fost luate la trei pazeste de niste mamici, ca experienta e mai importanta... nu zic nu, dar avem si noi deformatiile noastre profesionale

cat despre numele lui ile, sotul a numit-o asa, chiar a insistat, dupa nasha noastra, o fata extrem de blanda si... cuminte! asa a vrut sa fie si copilul! acum e tare ofticat ca nu i-a iesit, ba chiar ma cearta: in loc sa semne cu nasha, semana cu tine!

ca o paranteza, io sunt o pacoste, de aia, dar asta cred ca v-ati dat seama deja!

burtici si pitici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubbles spune:

Cred c-ar fi o problema sa fie "blinda si cuminte" la 2 ani... Mie asa-mi plac puii, nitzel zgatie cu sare si piper, altfel ce parinte ai mai fi daca tu ai citi DC si ea ar contempla tavanul si peretii?... Sa nu ai tu acolo o cat de mica preocupare, sa dai dovada ca stii sa-l educi ...
Cand mai vii p-aici sa-mi spui, c-o sa-ti prezint niste mostre de "copii cuminti", sa poti face comparatii

Of, dar cand nu-s pene, ce sa mai zic...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

"dar, cum spune si simonna, ile e un copil normal, care nici macar nu vrea sa vorbeasca de fata cu persoane necunoscute... nici cum o cheama nu spune!"
Asta tine de o timiditate a ei, e un factor de socializare, nu tine de inteligenta pe care ai reusit tu s-o trezesti in ea. Vezi de treaba ca nu-i un copil normal, e unul inteligent si caruia ii merge mintea. Si desi sunt ingerasii nostri cei mai dulci, ea n-are aproape nici u nmerit la toata chestia asta, meritul este in proportie covarsitoare al vostru ca parinti/pedagogi. Sunt sigura ca daca iti pica pe mana un alt copil, la fel ai fi reusit sa plamadesti din el un copil inteligent si deosebit. Natura are si ea rolul sau in sensul ca atat timp cat a facut-o un copil normal la nastere, dar dincol ode asta eu nu prea cred in inteligenta nativa... Ai sa vezi ca daca va mentine linia asta (si asta depinde doar de tine si de sotul tau ca parinti, sa reusiti sa o provocati tot timpul), va fi un copil si un adult deosebit, in sensul de peste medie. Eu am convingerea ca primii ani din viata unui copil conteaza foarte mult si iarasi am convingerea ca poti intrezari intr-un copil de 2-3 ani ceea ce va fi el ca adult (asta bine-nteles daca nu exista perturbari majore in viata lui).

Si in alta ordine de idei, vezi de ce am eu o sensibilitate fatza de fetite? Uite-asa imi imaginam ca o sa am si eu o fetita exact ca a ta: isteata si dulce, delicata, dar hotarata... Pe baietei ii vad altfel...Ahhh, de-abia astept sa framant la "aluatul" lui Alex

Anuc, nu ma refeream la o carte anume, ci la carti de psihologie a copilului in general. Parerea mea e ca nu conteaza, incepe cu ce iti pica in mana, apoi cauta alte si alte carti, ai sa vezi ca in timp vei putea face diferenta intre ele care-s mai bune si care-s mai putin eficiente, depinde foarte mult si de tipul de copil pe care o sa-l ai tu. Si uite ca in curand vei fi mamica si deci e o ocazie excelenta sa incepi sa te documentezi un pic (nu trebuie sa tii minte totul ca pe o reteta de prajituri, dar cand vei avea nevoie de un sfat sau de o solutie, de o explicatie de ce fac unii copii asa sau invers, stii unde sa cauti).
Françoise Dolto e considerata de multi cel mai mare expert in psihologia copilului, insa este si foarte controversata (deh, ca oricine se bucura de un succes si de o pozitie favorabila in topuri, ca oricine care propune masuri mai radicale sau care aduc schimbari mari fatza de predecesori).

in a 36-a sapt., DNP 31 oct.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Gandacel, tu ai tinut minte toate povestioarele astea sau le-ai notat de-a lungul timpului?

in a 36-a sapt., DNP 31 oct.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

Gandacelu, acum am descoperit si eu topicu asta. cam tarziu, dar am savurat pe indelete. Ile a ta e minunata. Nu mica mi-a fost surpriza sa descopar ca si eu am fost conceputa in Romania si m-am nascut de ziua Americii.
Tot citind ce s-a scris aici am aflat, intr-un final, de ce m-am maritat cu barbate-miu, dar nu-mi dau seama de ce s-a insurat el cu mine. Cred ca nu stia ca el e in plina ascensiune, iar eu ma ajunsesem deja.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

quote:
Originally posted by casandra

Gandacelu, acum am descoperit si eu topicu asta. cam tarziu, dar am savurat pe indelete. Ile a ta e minunata. Nu mica mi-a fost surpriza sa descopar ca si eu am fost conceputa in Romania si m-am nascut de ziua Americii.
Tot citind ce s-a scris aici am aflat, intr-un final, de ce m-am maritat cu barbate-miu, dar nu-mi dau seama de ce s-a insurat el cu mine. Cred ca nu stia ca el e in plina ascensiune, iar eu ma ajunsesem deja.





hihihihihihihi

nah! ca o sa bem impreuna!

mey, dar ala micu, canadianu, care s-o naste de ziua romaniei (ce stranie si de ne-nteles coincidenta!;)) o sa planga cu oaaa-oaaa sau cu looo-looo?!

try, zau ca le notez pe masura ce le zice, plus ca uit din ele o gramada... cat n-am avut internet, le-am notat in word... zau ca-i pacat sa nu tinem un jurnal al bebilor... ile are unul din burta mamei, in care mama-i povestea acolo ce si cum (pe atunci era baiet si o chema david, cum si ioachim a fost o vreme fata si il chema teo... intelege daca poti!;))

o sa va pun si lista cu numele de alint pe care i le-am dat lui ile, in primele luni de la nastere... unul era samuraiul, ca avea ditamai motu-n varful capului, si restul... chelie!

burtici si pitici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:



Ile e o dulce! Si isteata foc!






Monica si Sorana

Mergi la inceput